Tegoroczne lato zostało okrzyknięte najcieplejszym od czterdziestu lat

Kategorie: 

Źródło: VRT.be, pixabay.com, Climate Reanalyzer

W tym roku czeka nas 51. słoneczny dzień, tj. dzień z maksymalną temperaturą przekraczającą 25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że pobity został rekord słonecznych dni z 1976 roku.

W tym roku w Europę uderzyła już druga fala upałów. Sytuacja taka zdarza się po raz pierwszy od 2006 r. Ponadto pobity został rekord słonecznych dni w roku. Obecnie ich liczba wynosi 51, co stanowi liczbę wyższą, niż w historycznym 1976 roku. Przeciętnie lato posiada 28 słonecznych dni.

Nie jest to jednak rekord wszechczasów: lato 1947 roku miało aż 66 słonecznych dni. Znany prezenter pogody, Frank Deboosere, powiedział: „Może udać się nam pobić dotychczasowy rekord wszechczasów w nadchodzących tygodniach.”

 

Mimo to, lato 1976 r. wciąż plasuje się na pierwszym miejscu pod względem tzw. „tropikalnych dni”. Są to dni, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. W 1976 roku zarejestrowano ich aż 19, podczas gdy tego lata było ich jedynie 7.

Obecnie fala upałów nawiedza Europę. Pod koniec lipca wilgotność powietrza w Warszawie osiągała nawet 80%, co czyni obecną pogodę zbliżoną do tej, panującej w tropikach.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Anty-Słowianin

jak wszystkim od dawna

jak wszystkim od dawna wiadomo globalne ocieplenie to jedna wielka ściema by wydoić od naiwnych jak najwięcej kasy, eko-biznes jest w tych samych rękach co holo-biznes, dobrze że jest coraz więcej ludzi którzy uświadamiają nieświadomą trzodę że jest dymana przy pomocy ściekomediów.

 

 

Polaku dlaczego pozwalasz sobie pluć w twarz? Przecież nikt nie pluje to deszczyk pada.

Portret użytkownika tubylec

Od kilku lat czytam to co

Od kilku lat czytam to co roku .. a prawda taka że lato jak lato, niczym szczególnym się nie wyróżnia, pamiętam gorętsze lata i dłuższe susze. Zaraz przyjdą burze i ludzie będą biadolić że powódź a w zimie że śnieg i mróz .. no naprawdę, co za rozmiękłe pokolenie wychowane w klimatyzacji.

Skomentuj