Tęczowy łuk okołohoryzontalny zaskoczył mieszkańców Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: twitter

Niebo nad Kalifornią zostało ostatnio doświadczone przez rzadkie zjawisko zwane „ognistą tęczą” lub łukiem okołohoryzontalnym. Jest to fenomen, który powstaje tylko w określonych warunkach, przeważnie występuje w obszarach polarnych, albo na wysokości przelotowej samolotów odrzutowych.


Tym razem jednak zjawisko powstało w dość ciepłym klimacie, na niebie nad miejscowością Salinas w stanie Kalifornia. Takie niezwykłe kolorowe wzory powstają wtedy, gdy w atmosferze znajduje się duża ilość kryształków lodu. 

Łuk okołohoryzontalny powstaje wtedy, gdy dochodzi do załamania silnego źródła światła. Zjawisko to występuje wtedy gdy Słońce znajduje się pod odpowiednim kątem i przyświeca przez cienką zasłonę z chmur typu cirrus znajdujących się na wysokości 6000-7500 metrów. 

Łuk pojawia się też niekiedy na czystym błękitnym niebie jeśli tylko jest wystarczająco dużo kryształków w wyższych warstwach atmosfery.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

ufonautyczne maskownie

ufonautyczne maskownie holograficzne .. czasami i unich też sie ''zdarzają'' psikusy.. narazie dyskertne  żeby nie połoszyć zwierzyny.. tak na marginesie spory  obiekt( antomnow przy nim wygladał by jak zabawka)

Portret użytkownika alojzy

Takie coś było widać po

Takie coś było widać po manewrach wojskowych natowskich i rosyjskich. Gdy wiatr przeniósł chmury nad kraj to przez cały dzień widać było najróżniejsze tęcze wraz z torami lotu samolotów.
(ale doceniam prowo autora z kryształkami lodu)

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Skomentuj