Technologiczna osobliwość może nadejść najpóźniej w 2045 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Znany amerykański futurolog i zwolennik transhumanizmu, Ray Kurzweil, dokonał wielu udanych predykcji. Jego marzeniem jest to abyśmy potrafili budować niezwykle potężne komputery, które swoimi możliwościami przewyższą intelektualnie człowieka, a w przyszłości także wszystkich ludzi na Ziemi. Kurzweil twierdzi, że radykalne zmiany już następują i będą przyspieszać.

 

Gdy moc obliczeniowa komputerów i zdolności sztucznej inteligencji będą w stanie dorównać człowiekowi, nastąpi tzw. technologiczna osobliwość. Można powiedzieć, że zatrzymanie postępu technicznego będzie wtedy praktycznie niemożliwe. Technologia będzie rozwijać się w lawinowym tempie.

 

W związku z tym pojawiają się obawy, że roboty i sztuczna inteligencja, gdy już przewyższą ludzi pod względem intelektualnym, zapanują nad naszą cywilizacją a być może zechcą ją nawet unicestwić. Dlatego osoby takie jak Elon Musk czy Ray Kurzweil przekonują, że powinniśmy połączyć się z maszynami, dzięki czemu my też będziemy mogli się rozwijać i nie pozostaniemy w tyle.

 

Podczas konferencji technologicznej SXSW 2017 Kurzweil powiedział, że do 2029 roku inteligencja komputerów będzie porównywalna do inteligencji człowieka. W latach 30., będziemy posiadali możliwość podłączania naszych mózgów do chmury obliczeniowej. Zaś najpóźniej w 2045 roku nastąpi technologiczna osobliwość.

 

Brzmi to dokładnie tak jakbyśmy mieli wkroczyć w świat fantastyki naukowej. Już dziś powstają superszybkie komputery i inteligentne oprogramowania, które wielokrotnie zaskakiwały nas swoimi zdolnościami. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek. Technologia z pewnością radykalnie odmieni nasz świat - nie mamy jednak gwarancji, że będzie to przemiana o pozytywnym charakterze.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj