Technologia Li-Fi przyszłością Internetu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu zaczyna być uważany za jedno z podstawowych praw człowieka. Coraz więcej urządzeń łączy się z Internetem, jednak dostęp do niego jest nadal nierówny. Nową drogę do łączności, gwarantującą większą przepustowość oraz szybkość, ma zapewnić Li-Fi.

 

Technologia Li-Fi wykorzystuje modulowany sygnał świetlny LED zamiast modulowanego sygnału radiowego, aby przesyłać dane poprzez połączenie internetowe. System LiFi-X firmy PureLiFi jest w pełni bezprzewodową technologią przesyłu danych, wykorzystującą do komunikacji światło widzialne lub fale elektromagnetyczne 100 tysięcy razy krótsze od używanych obecnie w Wi-Fi fal radiowych.

 

System zapewnia szybkość do 42 Mb/s i jest już używany przez wiele firm na całym świecie w celu testowania oraz udoskonalania technologii. Li-Fi ma być bezpieczniejsze dzięki wysyłaniu i odbieraniu danych poprzez światło, lecz dostęp może być znacznie bardziej ograniczony niż w przypadku Wi-Fi, ponieważ światło nie przechodzi przez ściany. Jest to jednocześnie minus tej technologii, ponieważ do zwiększenia jej zasięgu będzie wymagana inteligentna architektura.Li-Fi będzie można wykorzystać w warunkach, które nie pozwalają na skorzystanie z Wi-Fi, na przykład dostęp do Internetu będzie możliwy podczas lotu samolotem oraz w obrębie instalacji petrochemicznych, gdzie ryzyko iskier sprawia, że anteny radiowe są zbyt niebezpieczne do zastosowania.

 

Póki co sprzęt Li-Fi jest zbyt duży, aby mógł być używany w urządzeniach mobilnych, a miniaturyzacja projektu jest jednym z największych celów firmy. Zapotrzebowanie konsumentów na bezprzewodowe dane utrudnia codzienne funkcjonowanie sieci Wi-Fi. Oczekuje się, że do 2021 roku liczba urządzeń mobilnych wzrośnie do 11,6 miliardów, przekraczając planowaną populację planety (7,8 miliarda).

 

W lutym 2016 roku, podczas testów za pomocą technologii Li-Fi przesyłano dane z prędkością do 1 GB na sekundę, co było 100 razy szybsze od obecnie dostępnych technologii Wi-Fi. Z kolei w testach laboratoryjnych stwierdzono, że połączenie Li-Fi może być zdolne do transmitowania do 224 GB na sekundę. Tylko do sierpnia zeszłego roku naukowcy wysyłali dane 20 razy szybciej niż w lutym, a to dopiero początek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)Komentarze

Portret użytkownika ???

musza zrobić nowa modulację,

musza zrobić nowa modulację, inną od obecnych standardow aby przenikała przez sciany roznej maści, bo to modulacja stwarza największe problemy

najlepsza jest nazwa użytej technologi... opisywanie koła na wiele sposobów... po co takie zagmatwania robić...

Portret użytkownika Kruczysko

Podejżewam, że żaden z

Podejżewam, że żaden z obecnie dostępnych komputerów domowych, nie dałby rady z taką prędkością przesyłu danych (szybkość zapisu na dysku, procesor etc.)

Tak wiec ściany i miniaturyzacja to nie jedyny problem.

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Skomentuj