Na tarczy słonecznej jest tylko jedna plama, ale za to potężna

Kategorie: 

Rozbłysk M2.9 z dzisiaj - Źródło: NASA/SDO

Przez cały tydzień, przez środek tarczy słonecznej przechodzi bardzo duży aktywny region o konfiguracji magnetycznej beta-gamma-delta, najbardziej skłonnej do generowania silnych rozbłysków słonecznych. Ta grupa plam zyskała oznaczenie 2403 i każdego dnia staje się większa.

 

Już w poniedziałek region 2403 był ogromny, ale we wtorek zwiększył się aż o 25%. Obecnie gigantyczna grupa plam rozciąga się na 200 tysięcy kilometrów. Co kilkadziesiąt godzin dochodzi do rozbłysków klasy M i wszystkie emisje słoneczne dotrą do Ziemi, zatem astrofizycy przyglądają się rosnącemu aktywnemu obszarowi słonecznej tarczy.

Dzisiaj w obrębie plamy 2403 doszło też do długo trwającego rozbłysku słonecznego. Zjawisko trwało ponad godzinę. Zaczęło się o 04:48 UTC a skoczyło o 06:03 UTC. Nie zaobserwowano powstania koronalnego wyrzutu masy CME. W sumie rozbłysk w szczycie osiągnął wielkość M2.9

Z obserwacji NASA wynika również, że pojawiła się dziura koronalna, która może omiatać naszą cześć przestrzeni kosmicznej intensywnym wiatrem słonecznym. Wszystko to oznacza, że zdecydowanie rośnie ryzyko wystąpienia silnych burz magnetycznych na skutek bardzo prawdopodobnych zjawisk na Słońcu.

Według astrofizyków istnieje szansa, że plama 2403 zaskoczy nas rozbłyskiem klasy X. Obecne obserwowane rozbłyski M są w stanie wywołać na Ziemi burzę magnetyczną na poziomie G1 lub G2, ale nawet słaby rozbłysk X to pewna burza G3, albo i większa. Zdaniem ekspertów z każdym dniem ryzyko rozbłysku X będzie malało i bardziej prawdopodobny stanie się rozpad plamy i tym samym zmniejszenie jej potencjału. Warto zaznaczyć, że obszar 2403 to jedyna obecnie plama widoczna na tarczy słonecznej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj