Tarcza słoneczna pełna plam a wiatr słoneczny ma rekordowo niski poziom

Kategorie: 

SDO - NASA

Jak podaje serwis spaceweather.com coś nietypowego dzieje się na Słońcu. Prędkość wiatru słonecznego spadła do wartości 280,3 km / sek a gęstość protonowa do 0,9 protonów/cm3. Średnia prędkość wiatru słonecznego oscyluje wokół 400km na sekundę.

 

Tajemnicy dodaje fakt, że zmniejszenie aktywności słonecznej idzie w parze z realnym zwiększeniem ilości plam pojawiających się na powierzchni Słońca. Space Weather stwierdza wręcz, że tarcza słoneczna jest usłany grupami plam słonecznych. Jest ich, co najmniej osiem, ale żadna z nich nie produkuje silnych rozbłysków.

 

Aktywność słoneczna pozostaje, zatem w tej chwili na bardzo niskim poziomie. Po raz ostatni prędkość wiatru słonecznego była o tak niskiej wartości w 2008 roku, kiedy prędkość wiatru słonecznego spadła do 290 km/sek ale gęstość protonów sięgnęła wtedy 3,3 protonów/cm3 . Aktualnie zatem jest jeszcze niższe wskazanie niż to z 2008.

Tarcza Słoneczna w 2008 roku podczas poprzedniego rekordu. Widać tylko jedną plamę.

 

Takie nagłe uspokojenie gwiazdy nie wróży niczego dobrego bo świadczy o jej nieprzewidywalności. Naukowcy zastanawiający się nad przyczynami takiego stanu rzeczy też nie nastrajają optymistycznie. Wygląda na to, że wciąż są zaskakiwani a to świadczy tylko o tym jak mało wiemy na temat fizyki gwiazd.

Tarcza słoneczna z 1 września 2011. Jak widać wiele jest wiele grup plam w tym dziura koronalna i ... rekordowe minimum wiatru słonecznego.

 

Zachowanie naszej gwiazdy rozpatrywane w zamkniętym układzie odniesienia może przysparzać problemów interpretacyjnych. Czas najwyższy wziąć pod uwagę nie tylko cykl słoneczny, który coraz częściej staje się bytem teoretycznym, ale również ogół czynników wpływających na zachowanie naszej gwiazdy takich jak otoczenie zewnętrze a zwłaszcza to, co znajduje się poza heliosferą. To tam należy upatrywać przyczyn nieregularności w zachowaniu naszego Słońca.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika novakashi

ufo z bray, nie wiem czy

ufo z bray, nie wiem czy mowimy o tym samym, ten obiekt jest o regularnych, symetrycznych kształtach, pojawia sie tylko na jednym zdjeciu, czyli faktycznie musial poruszac sie bardzo szybko. Zapewne byl znacznie blizej soho, dlatego sprawil wrazenie tak duzego. Tylko czy sprawdziles go na powiekszeniu? bo on ma naprawde ciekawy kształt! wiem ze moglo to byc cokolwiek, ale przejrzalem mnostwo zdjec z soho, troche z ciekawosci troche z nudy i ten obiekt przykol moja uwage, chciaz znalazlem mnostwo obiektow o zastanawiajacym kształcie, wykluczajacym meteor tudziez gwiazde.kosmiczny smiec, blad w zdjeciu? byc moze..nie chce tutaj wyjsc na maniaka, ale to co ostatnio zaobserwowalem na niebie dalo mi do myslenia.. niezydentifikowany obiekt, ktory probowalem sobie wytlumaczyc na kazdy z mozliwych 'ziemskich' sposobow, jednak bez zadnych logicznych rezultatow. nieznana nam zaawansowana rzadowa technologia czy pojazd 'nie z tej ziemi'? od tamtej pory zadaje sobie to pytanie..hm, zawsze sceptycznie podchodzilem do tematu ufo, twierdzac iz nie uwierze, dopoki nie zobacze, no i stalo sie.. wykluczylem nawet mozliwosc halucynacji bo nie bylem jedyna osoba ktora widziala to samo...coz, pozostaje czekac na dalsze znaki..pozdrawiam, dobrej nocy

Portret użytkownika Melchizedek

Dokładnie - również

Dokładnie - również obstawiam, że to cisza przed przysłowiową burzą. Myślę, że w ciągu 1-3 miesięcy możemy  mieć pod dostatkiem rozbłysków klasy X, które nota bene miały miejsce już na przełomie lipca i sierpnia. Miało to zresztą prawdopodobnie wpływ na różne zjawiska - huragany, powodzie, zwiększoną sejsmikę oraz aktywność wulkaniczną. Zapowiada się jesień pełnaatrakcji…

Portret użytkownika Amadeus

Jestem wstrząśnięty.. nasi

Jestem wstrząśnięty.. nasi naukowcy zaczynają powoli podejrzewać, że... wszystko we Wszechświecie jest.. połączone! W mordę, ale pisali o tym Starożytni, tysiące lat temu.. mówił o tym Budda itd. Zaprawdę, poczyniliśmy postęp! Smile

Skomentuj