Tarcza słoneczna jest zupełnie pozbawiona plam

Kategorie: 

Źródło: Solar Dynamics Observatory (SDO)

Aktywność słoneczna 24 cyklu jest rekordowo niska. Ostatnie zdjęcia wykonane przez kosmiczne obserwatoria solarne wskazują na to, że mamy zupełną flautę, a tarcza słoneczna jest niemal zupełnie pozbawiona plam.

 

Gwoli ścisłości na tarczy znajduje się jedna niewielka grupa plam 2113, ale jest on a w tracie rozkładu, a jej wielkość jest tak mała, że nie rejestrują jej żadne wykresy.

Źródło:  Solar Dynamics Observatory (SDO)

Astrofizycy prognozują, że w najbliższych dniach aktywność słoneczna będzie bardzo niewielka. Rozbłyski praktycznie ustały i nie wygląda też na to, że może dojść do wydarzenia protonowego. Od kilku dni nie było też żadnych koronalnych wyrzutów masy.

Emitowane przez naszą gwiazdę promieniowanie rentgenowskie pozostaje na poziomie zwykłego tła. Wiatr słoneczny również osłabł i nie należy się spodziewać żadnych zjawisk związanych z zakłóceniami ziemskiego pola magnetycznego.

Gdy porówna się poziomy aktywności, które obserwowaliśmy w 22 i 23 cyklu słonecznym do tego, co widzimy w obecnym 24 cyklu, można odnieść wrażenie, że weszliśmy w minimum słoneczne. Jeśli ten trend się utrzyma możemy się spodziewać znaczących zmian klimatycznych na naszej Ziemi, prowadzących do znacznego ochłodzenia średniej globalnej temperatury.

Źródło:  Solar Dynamics Observatory (SDO)

Ilość plam słonecznych obserwowanych - źrodlo: SILSO data/image, Royal Observatory of Belgium, Brussels

Aktualny magnetogram - Źródło:  Solar Dynamics Observatory (SDO)

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Damian Lipiec

Po tym co obejrzałem dziś na

Po tym co obejrzałem dziś na niebie w raz z narzeczoną jestem w szoku.Patrzyłem w niebo żadko od dziś to się zmieni wyjechałem na rowerach,spacer mieszkam w Holandij miejscowość nijlsen Odrazu przykulo to nasze oko punkt na niebie świecił innym św jak gwiazdy po chwili to zaczęło się poruszać dul góra widać było to wyraźnie Angelika zaczęła krzyczeć zechce do domu gdy weszliśmy do domu na taras ten obiekt dalej był na niebie świecił raz mocniej a raz słabiej po godz jego w zabijaniu się w powietrze znikł po chwili dotarło do nas ze na niebie to nie jeden incydent po chwili juz dojrzalismy 5 obiektów ja zamarłem oglądałem i nie wierzyłem ze to widziałem ludzie co oni od nas chcą co my widzieliśmy ? Proszę o kontakt

Portret użytkownika Hubert

Oczywiście to nie oznacza, że

Oczywiście to nie oznacza, że globalne ocieplenie zniknie. Nic z tego. Na przestrzeni 1150 lat zmiany temperatury powietrza podążały niemalże krok w krok za zmianami aktywności słonecznej (Usoskin 2005). Jednak od lat 60. XX wieku aktywność słoneczna spada, podczas gdy temperatura powierzchni Ziemi rośnie. Zmiany aktywności Słońca sprzyjały ociepleniu do lat 60. XX wieku. Szereg badań pokazuje, że w ostatnim półwieczu wpływ Słońca na wzrost średnich temperatur na Ziemi był znikomy, a w ostatnich dziesięcioleciach – wręcz ujemny. Znów Rosjanie będą straszyć zimą.
Abdussamatov kieruje laboratorium badań kosmicznych w obserwatorium Pułkowo pod Petersburgiem. Od wielu lat prognozuje on ochłodzenie, powołując się na 200-letnie cykle słoneczne. Tymczasem obecne ocieplenie wcale nie jest „wychodzeniem z Małej Epoki Lodowej”, a Ziemia wcale nie wchodzi w epokę lodowcową. Abdussamatov twierdzi, że oceany ochładzają się – czemu wprost przeczą wyniki pomiarów (patrz Rysunek 2). Utrzymuje też, że to oceany są źródłem dwutlenku węgla i powodują wzrost jego stężenia w atmosferze, co jest sprzeczne z szeregiem obserwacji. Jego główne stwierdzenia są ewidentnie niezgodne z wiedzą naukową.

Portret użytkownika Rosomak

To mój 1 wpis na portalu

To mój 1 wpis na portalu Smile
Dochodzę do takiej konkluzji: mianowicie niska aktywność słoneczna, która powinna być wysoka pokrywa się z coraz szybszym przemieszczaniem się biegunów Ziemi, więc może jest to proces naturalny "kosmiczny plan", który ma uchronić organizmy żywe na Ziemi w czase osłabienia pola magnetycznego planety. A my malutcy jesteśmy drobniejsi niż kurz, niż atom w porównaniu z tym cudownym wrzechświatem. NIe wiemy nić a uważamy że wiemy wszystko, nie wiemy nawet co kryje się w oceanach (nie naszej tylko tej planety), a aspirujemy do poznania tajemnic kosmosu. Więc może...

Portret użytkownika ale_o_co_chodzi

To co napisałeś o "kosmicznym

To co napisałeś o "kosmicznym planie" ma sens. Dla cywilizacji kosmicznych o niepojętych dla nas umiejętnościach i możliwościach technicznych, uspokojenie słońca na czas przebiegunowania, może być zwykłym zleceniem... bo po prostu taki mają "job" Smile
 
A przy okazji nie można głosować na "plus" do postu bo zgłasza się błąd:
 
An error occurred at /vote/comment/211060/1/g%C5%82os%C3%B3w/upanddown/a06dcc2e40b5b6890f346c3be65890d1.

Error Description: 403: Forbidden

Portret użytkownika Hathor

Może to jest tak

Może to jest tak skonstruowane, że jeśli słabnie pole magnetyczne Ziemi, to nasza Gwiazda zmniejsza zagrożenie dla naszej planety. Każdy CME przy osłabionym polu magnetycznym byłby zabójczy dla życia.

Portret użytkownika Tom_LoCK

Witam. Moim skromnym zdaniem.

Witam.
Moim skromnym zdaniem. Dziś, 19 lipca 2014 godzina 13.00-14.00 obserwowałem naszą gwiazdeczkę .Przybliżnie jakim się bawiłem to 150x- 450x ( to dość dużo, słowo). Plamy istnieją .Fakt,nie ma szału.W  lekko lewo-centycznej części znajduje się dość ciekawa grupa plam.Dwie dość sporawe plamy wraz z kilkoma mniejszymi.I to wszystko ładnie rozlane w leju (z moich amatorkich rozkminek to dość ciekawa grupa) Grupa jutro będzie w "zenicie",ewentualnie w poniedziałek.
Z takowej grupy już nie raz strzelało.Ba.Słonko nieźle ostatnio promieniuje.
Drogi  adminie plik 37178-37179 jest przekłamany. Zakładam oczywiście, że update przedstawiony przez  Ciebie jest jakiś czasowy .No chyba, że grupa rośnie w siłę.To sorki.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich płatnych systemowych gnomów.
Pozdrawiam serdecznie starego użytkownika forum Mona.  Niech moc będzie z Tobą.

Portret użytkownika pedro

Słońce śpi a średnia

Słońce śpi a średnia temperatura się podnosi oraz coraz szybciej topnieje lód na arktyce. Powinno to dać trochę do myślenia zajadlym zaprzeczaczom globalnego ocieplenia i naszej w tym winy
 

Strony

Skomentuj