Tania woda pitna produkowana poprzez odsalanie wreszcie stała się rzeczywistością

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Ziemia, choć pokryta w ponad 70% wodą, boryka się z narastającym problemem niedoboru wody pitnej, jaki dotyka coraz większą liczbę społeczności na całym globie. Istniejące technologie odsalania wody morskiej, mimo że efektywne, opierają się na kosztownych i energochłonnych procesach, co stanowi barierę w realizacji zrównoważonego dostępu do wody pitnej, zwłaszcza w regionach o ograniczonych zasobach energetycznych. W tym kontekście, badacze z MIT i z Chin zainicjowali współpracę, mając na celu opracowanie systemu odsalania wody morskiej, który, bazując na pasywnej konwersji energii słonecznej, ma potencjał znacząco przyczynić się do rozwiązania globalnego problemu dostępu do wody.

 

Charakteryzując się innowacyjnym podejściem, projekt ten czerpie inspiracje z natury, odwzorowując mechanizmy termohalinowej cyrkulacji oceanicznej na znacznie mniejszą skalę. W ramach eksperymentalnej konfiguracji, wykorzystującej prądy wirowe oraz energię słoneczną, naukowcy osiągnęli proces odparowywania wody morskiej, a następnie jej kondensacji, skutecznie separując sól od wody pitnej. Takie podejście stanowi fundament dla efektywnego procesu odsalania, redukując równocześnie ryzyko zatykania się systemu przez skrystalizowaną sól, problem charakterystyczny dla istniejących systemów odsalania.

 

Wskazana przez zespół naukowców konfiguracja, obiecująca zarówno pod względem szybkości produkcji wody, jak i efektywności usuwania soli, prezentuje znaczący postęp w stosunku do istniejących prototypów. Lenan Zhang z Laboratorium Badań nad Urządzeniami MIT podkreślił potencjalną korzyść ekonomiczną, zaznaczając, że „po raz pierwszy woda zasilana energią słoneczną może być nawet tańsza niż woda z kranu”. Proces odsalania oparty na wykorzystaniu silnej konwekcji, anologicznej do tej obserwowanej w oceanach, wykazał wysoką efektywność oraz stabilność w eliminacji soli, co w rezultacie może przełożyć się na długoterminową eksploatację systemu bez konieczności częstych interwencji serwisowych.

 

Podstawą struktury jest jednostopniowa konstrukcja, przypominająca cienką skrzynię, której powierzchnia pokryta jest materiałem skutecznie absorbującym ciepło słoneczne. Wewnętrzna kompozycja skrzyni, z przegrodami umożliwiającymi przepływ wody, została zaprojektowana tak, aby proces odparowania zachodził w górnej części urządzenia, gdzie następnie para wodna kierowana jest do dolnej części i skraplana do postaci wody pitnej poprzez chłodzenie powietrzem. Preliminarne testy sugerują, że skonstruowane w ten sposób urządzenie, o powierzchni jednego metra kwadratowego, jest w stanie wyprodukować do 5 litrów wody pitnej na godzinę, przy zachowaniu efektywności działania przez kilka lat.

 

Potencjał tego odkrycia podkreślony został przez absolwenta MIT, Yang Zhonga, który zaznaczył, że odsalanie słoneczne może stanowić pragmatyczne rozwiązanie globalnego problemu niedoboru wody. Stanowi to ważny postęp ku zrównoważonemu dostępowi do wody, szczególnie w kontekście narastających problemów związanych z jej niedoborem w wielu regionach świata. Innowacyjny system odsalania energią słoneczną, dzięki swojej skalowalności, otwiera nowe perspektywy zaspokojenia codziennego zapotrzebowania na wodę, zwłaszcza w społecznościach przybrzeżnych, które borykają się z ograniczonym dostępem do zasobów słodkiej wody. Pomimo wstępnych sukcesów, naukowcy podkreślają, że dalsze badania oraz optymalizacja konstrukcji są niezbędne, aby ostatecznie zrealizować obiecujący potencjał tej technologii w praktycznych zastosowaniach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Feliks

Nie mówię żeby to odbywało

Nie mówię żeby to odbywało sie w sposób rabunkowy jak kiedyś , gdzie tam odwracano biegi rzek i takie cyrki się działy. Tylko do picia i przyrządzania żywności. Faktycznie w Rosji jest duzo słodkiej wody. Własnie ostatnio oglądam filmy z Syberii. Przy rzekach syberyjskich nasza Wisła to wygląda jak zaskroniec przy 5 metrowym wężu boa czy tam pytonie.

Portret użytkownika Feliks

Sceptycznie się odnosze do

Sceptycznie się odnosze do "odsalania wody morskiej"...Gdzieś czytałem że odsalana woda morska nie jest zbyt zdrowa. Czy akurat tym sposobem? -Nie wiem. Ktoś słusznie zauważył że w Rosji jest mnóstwo słodkiej wody. Nie wiem czy było by to uzasadnione ekonomicznie, wozić to na południe ( na przykład do Arabi Saudyjskiej, ale np. rurociąg słodkiej wody z Syberii do zatoki Perskiej i rozwozic to po tym rejonie świata tankowcami?

Portret użytkownika ARTUR

Najbardziej ekologiczna i nie

Najbardziej ekologiczna i nie zużywająca energii jest produkcja czołgów , samolotów i wszelkiego innego uzbrojenia co możemy zobaczyć na Ukrainie , tysiące szt . sprzętu i miliony pocisków biorą się z powietrza ale jeśli chodzi o czystą wodę to wtedy jest nic nie opłacalne bo za drogie . To taka odwrócona moralność którą chyba dopiero wytępi totalna zagłada Smile

Portret użytkownika Endymion

Dziesiaj modna jest odrwócona

Dziesiaj modna jest odrwócona osmoza i wszelkie filtry. Ta woda jest jałowa, po procesie to zwyłke H2O. Nawodnisz się i nic więcej. To jest dobre do syntetyzowania wodoru, do napędu aut, ale nie do picia. Obecnie organizmy dzieci są wyjałowione z brakiem odporności na wszystko, co nie jest z korpomarketu. Jak "miałem" działkę na ROD-osie, to kalarepę rwaliśmy prosto z ziemi i tylko opłukiwaliśmy w abisyńce, nawet bez obierania jadłem to i żyję!

Ciekawi mnie, dlaczego agrestu nie ma.. cena skupu to około 1zł/kg, a cena mrożonego w eksporcie to 6,5zł/kg. Agrest jest bardzo niedocenionym i zapomnianym owocem polskim. Moim zdaiem agrest jest polskim winogronem i przez to to zabito

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Doładnie w sedno - a dlaczego

Doładnie w sedno - a dlaczego? Mam wy...ne aby tu tłumaczyć ignorantom  minusującym - niech se poszukają , poświęcą czas i czytają - to ich czas na czytanie i uświadomienie się.

W doopie mam już za darmochę rozprzestrzeniać wiedzę - co wiem to moje a nauka kosztuje - no cóż , system korpo-jankeski.

Mnie wiedza nie przybyła bez poświęconego na to czasu i praktyki. A debile niech żyją dalej w wyimaginowanym świecie.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Na planecie ilość wody się

Na planecie ilość wody się nie zmienia ale jej dostępne zasoby szybko się kurczą, bo wypijamy ją z warstw wodonośnych a nic jej nie uzupełnia gdyż deszczy brak. Najlepiej to widać w tych krajach gdzie całe rolnictwo oparte jest na nawadnianiu. Ale nawet gdyby deszcz padał jak dawniej to i tak przenikalność warstw ziemi jest zbyt niska by nadążyć z jej uzupełnianiem. Kiedyś w każdej wiosce każdy miał swoją studnię i z niej czerpał wodę. A jak jest dziś ? ... ano dziś każda wioska ma stację pomp wód głębinowych i wodociągi doprowadzające ową GŁĘBINOWĄ wodę do gospodarstw, bo tej w płytszych warstwach albo nie ma, albo jest tak zanieczyszczona że szkoda gadać. A teraz pomyśl ile trzeba czasu by uzupełnić wodę na głębokości np. 100 m pod ziemią ? Jak długo musi się ona tam przesączać ? No i skąd ona ma być skoro deszczu nie ma.. ? 

W 1950 r. liczba ludzi na ziemi wynosiła ok. 2.5 mld. , a dziś w 2023 r. czyli 73 lata później jest nas już >8mld. czyli 3.2 razy więcej ! Jeziora, rzeki i wody podziemne się nie zmieniły (nie przybyło ich) a ludzi przybyło ponad trzy krotnie, więc niedobory wody nie tylko już są ale będą znacznie większe.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj