Talibowie wezwali, aby "zabić Zachód" za spalenie Koranu przez armię amerykańską

Kategorie: 

rohinews.com

Już kolejny dzień trwają protesty w całym Afganistanie. Złość wywołała pogłoska o spaleniu Koranu w bazie amerykańskiej w okolicy Dżalalabadu. Według relacji do demonstrantów ktoś zaczął strzelać, ale nie ustalono sprawcy. Zginęła jedna osoba.

 

Tłum Afgańczyków próbował szturmować bazę USA w Bagram, w której rzekomo został spalony Koran. Kule nieznanego zamachowca raniły 10 osób a jedna zginęła. Wściekli demonstranci podpalali samochody i sklepy, płomienie dotarły do budynków obcych kontraktowych pracowników. Ze względów bezpieczeństwa, dyplomatom amerykańskim nie zaleca się opuszczania terytorium ambasady USA w Kabulu.

 

Tymczasem dowódca sił międzynarodowych ISAF w Afganistanie, John Allen, przeprosił za "niewłaściwe" traktowanie literatury religijnej. Do przeprosin przyłącza się do szefa amerykańskiego wojska Leon Panetta. Powołał on komisję do zbadania incydentu.

 

Według mediów amerykańskich Koran z innymi religijnymi publikacjami został zajęty w więzieniu, znajdującym się na terenie amerykańskiej bazy, ze względu na fakt, że więźniowie używali kartek książek do korespondowania ze sobą.

"Książki zostały usunięte z uzasadnionych powodów, ale aby je zniszczyć użyto niewłaściwych metod" - tłumaczy agencji Reutersa amerykański urzędnik.

Zwęglony Koran odkryli afgańscy pracownicy, którzy zbierali śmieci w bazie. W związku z incydentem, generał Allen podpisał dyrektywę, aby wymagać od wszystkich pracowników w USA do 3 marca, bycia przeszkolonym na kursach zajmujących się w przeważającej części o stosunku Islamu do literatury religijnej, w tym Koranu. W szczególności, żołnierze rozmawiają o tym, na jakiej podstawie można zdefiniować materiał religijny, jego znaczenie oraz zasady przechowywania. Allen powiedział też, że przeprosi prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, z przesłaniem dla władz tego kraju i ludności. Generał powiedział, że śledztwo w sprawie incydentu zostanie przeprowadzone przez przedstawicieli władz afgańskich.

 

Ruch Talibów w Afganistanie wezwał ludzi, aby skoncentrowali swoje siły wobec zagranicznych baz wojskowych znajdujących się w kraju, jak i "zniszczyli Zachód" w odwecie za spalenie Koranu przez żołnierzy amerykańskich. W Afganistanie, trzeci dzień trwają demonstracje. Tysiące ludzi gromadzi się w całym kraju i śpiewają "Śmierć Ameryce" oraz domagają się wycofania amerykańskich i zagranicznych wojsk z Afganistanu.

"Nasi dzielni mężczyźni powinny być ukierunkowani na bazy wojskowych najeźdźców", - poinformował Ruch Talibów w swoim wystąpieniu. "Muszą ich zabić (Zachód), dać im nauczkę, po której nikt nie ośmieli się zbezcześcić Koran ponownie.”

Komuś bardzo zależało na skonfliktowaniu Talibów i Amerykanów, powszechnie słyszymy już o planach oddania władzy Talibom w Afganistanie a tu taki „klops”. Czy te przeprosiny wystarczą? Widać, że Amerykanie starają się robić, co mogą, żeby utrzymać wiszące na włosku relacje. Przeprasza już nawet Barack Obama.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika luki83

Masz racje nowy religja jaka

Masz racje nowy religja jaka kolwiek jest dla ciemnogrodu ludzi o bardzo niskim poczuciu swojej wartosci dlatego prubują szukac ratunku w bogu słonca deszczu he he wiem jestem totalnym ateistą.Dlamnie rozwój umysłu nauka to podstawy naszego istnienia.Mam 30 lat i obserwuje uważnie ten swiat i wiecie co, co człowiek to inna idea nie potrafimy być chyba solidarni tu leży odwieczny problem naszej natury.Zwruccie uwage co pokazja w telewizji sterte bzdur wiadomosci jakies giełdy zapominamy kim jestesmy powoli.Wszystkie kraje pokazują jakie ich armie śą potezne po co?A najlepsze jest to że na leczenie i spitale które ratują zycie niema pieniedzy ale na wojne w Afganistanie jest i o co tu chodzi.Można pisać bardzo dużo ale chyba nic sie nie zmieni.

Portret użytkownika Roni Tornado

Takie religie jak : Islam,

Takie religie jak : Islam, Judaizm i Chrześcijaństwo powinny zniknąć raz na zawsze ! Zobaczcie ile cierpienia przez nie jest na świecie. Religie uwsteczniają człowieka i uniemożliwiają wykonania kroku w przód w ewolucji. Wszystko idzie naprzód, ale religie nie !

Portret użytkownika polyp

Jedni morduja w imię koranu,

Jedni morduja w imię koranu, drudzy w imię ropy , trzeci w imię sportu.Cisną się na myśl słowa Kazika Staszewskiego  "....żadna idea nie jest warta życia.."  Oczywiście że wymyślona tysiące lat temu książka nie jest warta nadstawiania za nią głowy a napewno nie jest warta życia ofiary.Jako słowianie powinniśmy bardziej ich rozumieć, bo to nam odcięto korzenie od wierzeń przodków. Oni jako prości pasterze walczą w obronie (jak się im wydaje) swojej tożsamości religijnej.Ale czy my się powinniśmy do tego wtrącać?To jest sprawa wyłącznie żydów którzy robili manipulacje i muzułmanów którzy są od wieków manipulowani, ...podobnie jak chrześcijanie ale to inny temat.Muszą to między sobą wyjaśnić, rabini, prorocy i chierarchowie kościołów muszą ujawnić manipulacje bez tego nie będzie na ziemi ani jednego dnia pokoju.Dlatego większość nie potrafi tego ogarnąć bo są podpięci mentalnie pod różne idee m.in. wiarę.Pozdrawiam   

Portret użytkownika overlord

A pamiętacie protesty

A pamiętacie protesty przeciwko paleniu Koranu w 2010.  Pomimo tego, że amerykański pastor zrezygnował z planów publicznego palenia Koranu, w Afganistanie aż trzy dni ludzie na ulicach wyrażali swoje oburzenie. To o co im wszystkim chodzi palą źle, nie palą ,też źle.

Portret użytkownika Kosmozaur

Kilka spraw: - Afgańczycy to

Kilka spraw:- Afgańczycy to religijni wypasacze owiec, kóz i wielbłądów. Czyli ogólnie rzecz biorąc "bida z nędzą przez kraj pędzą".- Czczą Koran i nic poza tym. Kobiety są traktowane poniżej wartości kóz.- Gdyby nikt się nie wchrzaniał bez przerwy Afgańczykom w ich sprawy od czasów Aleksandra Wielkiego, to pewnie postrzegaliby Europę i USA jako Dom Dobra Wszelakiego.- Jakiekolwiek Antidotum humanitarne czy gospodarcze nie będzie negocjowanie przez Talibów, bo im to zwisa.- Ich doposażenie militarne przez "różne" kraje zemściło się z czasem.- Terroryzm w naszych oczach jest dla Talibów (mówię o facetach) najkrótszą ścieżką do spotkania z Allachem - cel nadrzędny.- Gdyby AbdullachStanie przyrąbała zima z 30stopniowym mrozem przez pół roku, to ciekawe, czy starczyłoby im mocy na "różne takie" (dla inteligentnych do namysłu).- Ciekawe, czy Talibowie przejmują się tak losem Polski jak my ich losem.

Dobra organizacja pracy to zwiększone efekty produkcyjne

Portret użytkownika na świadectwo

Jesli masy na całym swicie ma

Jesli masy na całym swicie ma ja mówic : POKÓJ i BEZPIECZEŃSTWO to znaczy ze człowiek grzechu - antychryst obali tez tzw terroryzm oraz przemoc niektórzych islamistów - inaczej ludzie zachwyceni antychrystem nie mówili by : KTO MOZE Z NIM WALCZYC - Objawienie Jana 13:3-4 , nie mówili : pokoj i bezpieczenstwo - 1 Tesaloniczan 5:3

Strony

Skomentuj