Tak zwane "podwyższenie kwoty wolnej" od podatku to żart rządzących

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Doprawdy to musi być żart gdy słyszy się co wymyślili rządzący w zakresie podniesienia tak zwanej kwoty wolnej od podatku. Zwiększono ją bo do tego zobowiązał rządzących wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ale dla ludzi zarabiających... 550 złotych miesięcznie na rękę.

 

Mniej więcej rok temu Trybunał Konstytucyjny po ośmiu latach rządów PO, w momencie gdy partia ta traciła władzę, nagle zauważył, że opodatkowuje się u nas nawet biednych, którzy potem i tak stają się beneficjentami opieki społecznej. Po prostu kwota wolna od podatku, przez niemal dekadę, nie uległa znaczącemu podwyższeniu i podatek dochodowy płaci się obecnie w Polsce nawet od dochodów poniżej minimum egzystencji.

 

Ustawowe rozwiązanie tego problemu miało nastąpić w ciągu roku, no i nastąpiło, ale w zupełnie groteskowy sposób. W mediach nagłośniono, że partia rządząca realizuje jedna ze swoich obietnic wyborczych podczas gdy podniesiono kwotę wolną dla nędzarzy lub studentów, wykonujących swoje prace przez 2 miesiące w roku. Politycy PiS stwierdzili cynicznie, że obniżki potrzebują ludzie, którzy zarabiają za mało, czyli ile? Otóż 550 złotych na rękę miesięcznie. Idąc tym tropem ich poprzednicy mogli podnieść kwotę wolną dla zarabiających rocznie 6000 zł do miliona złotych. Brzmi fajnie, ale jest zupełnie bez sensu.

 

Trudno powiedzieć czy są to żarty z obywateli czy też po prostu przekonanie, że ludzie to idioci, którzy i tak nie umieją liczyć i podniecają się tylko tym co im się pokazuje. Oficjalny przekaz wskazywał na to, że w Polsce obniżono kwotę wolną, podczas gdy ze świecą szukać tych, którzy na tym zyskają. Zdecydowana większość ludzi w ogóle tego nie odczuje, a przy okazji kwotę wolną zlikwidowano dla tak zwanych najlepiej zarabiających, co jest de facto podwyżką podatków. Tym samym mamy do czynienia z pierwszym w historii obniżeniem podatków poprzez ich podwyższenie.

 

Wszystko to miało miejsce niedługo po tym, gdy ten sam rząd przeforsował płacę minimalną na poziomie 2000 zł netto. Innymi słowy tacy ludzie, zarabiający najmniej, są uważani przez obecnie rządzących za bogaczy, których należy okraść, a biedni są tylko ci, którzy zarabiają 550 zł miesięcznie czyli de facto, ludzie, którzy właściwie umierają z głodu.

 

Mimo to dla obecnych rządzących, oznacza to, że jest grupa ludzi, których można okraść, bo posiadając cokolwiek, w oczywisty sposób są bogaczami, których należy pokarać za prawdopodobne zbytnie wzbogacenie. Wszystko to dzieje się w takim kontekście gdy posłowie i senatorowie mają kwotę wolną od podatku na poziomie 27 tysięcy złotych. Zwykli nędzarze otrzymają kwotę wolną na poziomie 6600 zł o ile zarabiają 550 netto. Wszyscy zarabiający więcej zapłacą więcej i nie będzie im się należeć żadna kwota wolna.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (5 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Grześ72

Przecież już opisałem w

Przecież już opisałem w poprzednim wpisie, gdzie jest półprawda - czyli całe kłamstwo. Czytać nie umiecie? Albo tylko siebie z uwielbieniem czytacie - a na mających inne zdanie to macie [prócz minusowania] wypróbowane w zastosowaniu czytanie "selektywne" - znaczy czytanie z wyłączonym rozumieniem? W progach podatkowych i konkretnych liczbach pisałem. I co? Ani artykuł nie został zmieniony przez Admina [a wypadałoby też przeprosić za mącenie czytelnikom w głowach] - ani żaden z tych "klakierów-potakiwaczy" nawet na to uwagi nie zwrócił - jakby nigdy nic - i dalej plotą swoje, popierając niezachwianie główną tezę, że ta ulga podatkowa to wielka ściema i oszustwo i że zamiast lepiej jest gorzej. Maja oczy, a nie widzą, mają uszy, a nie słyszą...i na dodatek dalej mają "nieprzezwyciężone" podstawowe problemy i z czytaniem i z rachowaniem na poziomie szkoły podstawowej. Dlatego jak piszę o poziomie gimbazy, to bynajmniej nie obrażam, tylko odwrotnie - wręcz przeceniam co niektórych "komentatorów". Parafrazując znane powiedzenie: kury wam szczać prowadzać, a nie komentarze pisać...tylko się ośmieszacie merytorycznie tym wzajemnym wspieraniem głupot na siłę w programowej krytyce dla krytyki. Jak to mówią o takich, że święcie wierzą, że jeżeli fakty przeczą teorii, tym gorzej dla faktów....do czasu....do czasu... W wirtualu możecie pleść trzy po trzy, ale w realu - tym bardziej będziecie żałośni z takim podejściem. No i rzeczywistość szybko was zweryfikuje... Co do anonimowości - piszę jak inni pod pseudonimem. Rozumiem, że siebie uważacie za "nieanonimowych" - to podajcie swoje Imię Nazwisko PESEL - dopiero wtedy możecie mnie stygmatyzowac jako "anonimowego" - co zreszta absolutnie nie ma znaczenia, bo tu nie idzie o jakąś wiarygodność i wiarę, tylko o twardą matematykę i konkretną wiedzę o ustawie. Dlatego darujcie sobie dalsze bicie piany i żałosne obrażalstwo - a jak macie pisać - to piszcie o tej ustawie w liczbach, progach podatkowych, kto ile zyska, kto ile straci. Nie umiecie? - to zapiszcie się na jakiś kurs wieczorowy...A jeszcze jedno - dzisiaj są kraje, gdzie kwota wolna jest o rząd wielkości większa od tej uchwalonej. Dzisiaj. U nas tendecja może być wzrostowa, bo rząd uszczelnia podatkowe "optymalizacje" i wypływ gotówki. To działa iteracyjnie - rok za rokiem będzie postępowało uszczelnienie drenażu. Polska ma potencjał wzrostu - bo ma realne bogactwa do eksploatacji - najbogatsze w Europie. A to w dłuższej perspektywie [bez kompradorskich rządów PO-PSL typu "Polskę Oddamy Za Bezcen"] da lewar kapitałowy [choćby Chin i AIIB] i wzrost gospodarki i płac - i wtedy ta kwota wolna od podatku i tak będzie sprawą drugorzędną...ale wy tylko jęczeć umiecie i sama myśl, że w Polsce może być lepiej, to dla was obraza waszych świętych i"jedynie słusznych" przekonań...

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Anonimowy grzesiu... Sam

Anonimowy grzesiu... Sam jesteś nieumiejący czytać ze zrozumieniem.. My doskonale wiemy o co chodzi, tylko ty nie wiesz. A chodzi o to, że budżet nie może rozdawać ulg podatkowych jak nie ma wpływów podatków wcale. To samo dotyczy 500+ i mieszkanie + a ta ulga to ściema, jest to rząd wielkości za mało, w stosunku do realnych dochodów społeczenstwa. Głupiś tak jak anonimowy...

Portret użytkownika Akamai

Anonimowy Grześ72 jest zerem.

Anonimowy Grześ72 jest zerem. A w dodatku chamem, który potrafi jedynie obrażać innych. 

Jest też człowiekiem pozbawionym honoru. Zarzucił mi kłamstwo, którego nie potrafił udowodnić. A kiedy dałem mu szanse by mnie przeprosił, nie zrobił tego. 

Stał się w związku z tym kompletnie niewiarygodny.

Przenieś się z tym swoim „merytorycznym” bełkotem na portal niezależna.pl propisowski trollu po 20 groszy za post, bo tutaj już nikt nie będzie Cię czytał.  

Żegnam bez żalu.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Grześ72

Akamai i Antychryst666 i

Akamai i Antychryst666 i Admibn - czego bijecie pianę, zamiast przeprosić czytelników za podawanie bujd na resorach? Oprócz mojego, jest kilka innych wpisów, które wyjasniają, jak to jest naprawdę z kwotą 6600 zł wolną od podatku, ale wy wolicie udawać w zaparte, że artykuł jest prawdą, a jest półprawdą - czyli całym kłamstwem. Bo to czego nie piszecie i co hałaśliwie pomijacie - odwraca o 180 stopni wasze hałłakowanie i wzajemne podbijanie bębenka. No jak tam z odwagą cywilną? - Admin, Akamai i Antychryst666? - może czas przeprosić i do końca i bez tanich krętactw UCZCIWIE sprawę przedstawić? I bez szantazu emocjonalnego i tych "ach i och - jaki to ja jestem niedelikatny". Jak ktoś wpierw wielkim głosem rzuca oszczerstwa - to gdzie była jego delikatność i kultura? Taki hipokryta tylko tym bardziej potępia się i ośmiesza z tą swoją nagłą delikatnością - i to wg WŁASNYCH zasad... Co za biedni, żałośni, zakłamani i pyszni ludzie...

Portret użytkownika Ulmus

Anonimowy Grześ72 schował

Anonimowy Grześ72 schował głowę w piasek albo potrzebuje czasu na wyszukanie rzekomych "zakłamań" w postach Akamai dotyczących tematu. Grzesiu - stać Cię na rzetelne argumenty, czy jedynie słowną sraczką uraczyć jesteś w stanie czytelników?

Portret użytkownika Antychryst666

Nie zakrrzyczysz Prawdy bo

Nie zakrzyczysz Prawdy bo ona się sama broni.A to podniesienie kwoty wolnej od podatku mam w dupie tak jak caly niePolski nierząd to tylko banda oprawców której kończy się czas i nadchodzi czas rozliczeń.Bowiem niema nic ukrytego coby nie miało być odkryte!Ja to już z racji nicku mam prze..ane ale utwierdza mnie to w przekonaniu żę idę dobrą drogą

Portret użytkownika Akamai

A w którym to niby miejscu

A w którym to niby miejscu rozminąłem się z prawdą ?

Wklej ten konkretny wycinek z mojego kometarza, w którym znajduje się to kłamstwo. 

A jeśli takowego nie będzie, rozumiem, że to Ty mnie przeprosisz.

Przyłóż się więc solidnie, bo to w końcu umysłowa praca.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Alien1974

I na kogo wymienicie PIS? Na

I na kogo wymienicie PIS? Na Kod i Nowoczesna i Po?? A może na Kukiza?? Petru i jego ekipa już bredzą. Kod jest obstawiony byłymi Ubekami. Kukiz nie ma na tyle odwagi i przebicia, by coś zmienić. Oczywiście Kukiz ma plan, ale jak w tym kraju coś zrobić jak wokół sama mafia.  

Portret użytkownika Ulmus

Nie wiem z jakich powodów nie

Nie wiem z jakich powodów nie wymieniłeś partii 'Wolność', wcześniej 'Korwin' - prawda jest taka, że na obecnej polskiej scenie politycznej to jedyny, racjonalny wybór. Jeśli ktoś ma jakieś rzetelne argumenty świadczace o tym, że moja opinia jest błędna - chętnie podyskutuję. Proszę tylko bez smarkaterii w stylu "ale Janusz Korwin Mikke jest przecież przeciwko kobietom, niepełnosprawnym itd", bo takie pseudoargumenty świadczą o niewolniczym zapatarzeniu się w mamienie naszej rodzimej telewizornii i nie tylko. Proszę racjonalnie argumentując zakwestionować założenia planu ekonomicznego, gospodarczego wspomnianej partii i wykazać, że jest błędny.

Strony

Skomentuj