Tajwan organizuje manewry wojskowe w obawie przed atakiem Chin

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Michael Cannon/CC BY-SA 2.0

Tajwan to nieuznawane w większości państwo wyspiarskie. Stany Zjednoczone udzielają mu wsparcie polityczne i zapowiadały sprzedaż uzbrojenia o wartości 1,42 miliarda dolarów. Z kolei Pekin uznaje Tajwan jako jedną ze swoich zbuntowanych prowincji, którą prędzej czy później zamierza odzyskać.

 

Donald Trump wysyła dwuznaczne sygnały w kierunku Chin. Raz twierdził, że zamierza sprzedać Tajwanowi broń, zaś innym razem "obiecywał", iż nie będzie ingerował w ten konflikt. Lecz im bardziej Trump naruszał słownie tzw. politykę jednych Chin, tym bardziej Pekin przekonywał się do siłego rozwiązania, czyli wysłania sił zbrojnych celem zajęcia Tajwanu.

 

Sytuacja jest o wiele poważniejsza niż się wydaje. Jeszcze w grudniu chiński dyplomata Li Kexin powiadomił, że jeśli jakikolwiek amerykański okręt zawita do Tajwanu to Chiny natychmiast rozpoczną inwazję na wyspę. Tymczasem w ostatnich dniach, chińskie linie lotnicze anulowały setki lotów do Tajwanu. Ten z kolei przeprowadził manewry wojskowe, podczas których symulowano odparcie ataku ze strony Chin.

Rząd w Pekinie od dłuższego czasu twierdzi, że odzyskanie kontroli nad Tajwanem w wyniku inwazji zbrojnej może okazać się koniecznością. W potencjalnym konflikcie, Tajwan na dłuższą metę nie jest w stanie się obronić. Nie wiadomo jednak jaka będzie reakcja Stanów Zjednoczonych, które mimo zapewnień Trumpa mogłyby jakoś włączyć się do konfliktu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Tajwan już niebawem zostanie

Tajwan już niebawem zostanie przejęty przez Chiny i niech każdy ma świadomość, że będzie to wina agresywnej polityki USA!
Jankesi mają ból dupy, że Chiny się rozwijają zbyt gwałtownie i w paru kwestiach już biją na łeb USA! To spowoduje, że już niebawem USA spróbuje wyhamować gospodarkę Chin (bo konfrontacji militarnej z Chińczykami USA się zwyczajnie boi)... A jak to zrobić? Wystarczy spojrzeć na mapę!
Chińczycy jednak nie są głupi i wiedzą, że jankesi prawdopodobnie będą chcieli przyblokować im wyjście na Pacyfik i na Ocean Indyjski!
Dlatego połkną już niebawem Tajwan i rozłożą siły na Morzu Południowochińskim.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj