Tajny prom kosmiczny należący do armii amerykańskiej wraca na Ziemię

Kategorie: 

X-37B po powrocie w grudniu 2010

Bezzałogowy orbiter X-37B wystartował z Przylądka Canaveral już ponad rok temu i cały czas przebywa w przestrzeni kosmicznej wypełniając jakieś tajne misje. Armia poinformowała w komunikacie, że pojazd będzie lądował w połowie czerwca.

 

Prom X-37B powstał, jako pojazd zbudowany przez Boeinga na potrzeby NASA pragnącej zastąpić czymś starzejącą się flotę wahadłowców. Jednak projekt przejęło wojsko i doprowadzono do zmiany koncepcji finansowania NASA zakładającej komercjalizację lotów w kosmos.

 

Pierwszym bezzałogowym promem kosmicznym był radziecki Buran, który wystartował w 1988 roku. Była to odpowiedź ZSRR na amerykański program wahadłowców. Następnym pojazdem tego typu, czyli bez załogi, był właśnie X-37B, który wystartował 23 kwietnia 2010 roku. Pojazd pozostawał na orbicie okołoziemskiej aż 225 dni i powrócił 3 grudnia 2010 roku.

 

Misja, która ma być zakończona w połowie czerwca zaczęła się 5 marca 2011 roku i trwa po dzień dzisiejszy. Oznacza to, że pojazd przebywa w przestrzeni kosmicznej już od 15 miesięcy. W trakcie tego czasu X-37B wykonywał rozmaite zadania. Rosjanie sugerowali, że orbiter ma za zadanie wykonywanie funkcji szpiegowskich polegających na fotografowaniu interesujących obszarów na Ziemi, ale również w kosmosie.

 

Pojazd widywano w okolicy chińskich satelitów. Zapewne wykonywał dokumentacje fotograficzną wojskowych instalacji umieszczonych na orbicie przez armię chińską. Rosjanie sugerowali również, że X-37B miał jakiś udział porażce misji kosmicznej Phobos-Grunt. Gdyby tak rzeczywiście było o wojskowym promie kosmicznym można mówić, jako broni satelitarnej nowego typu.

 

Istnieją również opinie, że US Army testuje czas przebywania na orbicie, ponieważ celem ostatecznym jest budowa floty pojazdów typu X-37B, które będą stale obecne w kosmosie i w razie potrzeby zostaną sformowane w roje zdolne do operowania na orbicie lub nawet do punktowego ataku na powierzchnię Ziemi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rolandogomez

"Tajne" Jest jeszcze nie do

"Tajne" Jest jeszcze nie do końca zbadane DNA! Wiemy i tak troche i "my" o tej "marerii" Tajne jest nasze wyjście z psem wieczorem... Żona i tak coś wie! ALe nie do końca. Czemu? Bo wszystko się rozwija i zaczyna się w założeniach kończy się po wnioskach...

Portret użytkownika Vege_Reptilianie

Zakłamane gnojki. Część

Zakłamane gnojki. Część światowych elit jako efekt powracającej energii zostanie żywcem zeżarta przez swoich zleceniodawców. Umrą w tak wielkich męczarniach i tak samo jak ofiary abdukcji których sprzedali za dobra materialne. Płakać nie będziemy.

Portret użytkownika Miller

1. To że coś ma klauzulę

1. To że coś ma klauzulę tajności nie oznacza że nic nie wycieknie, tylko że ktoś nie chce by to wyciekło.2. Tajne są wszelkie dane na temat tego promu nie sam fakt jego istnienia. Tego się ukryć nie dało.

Skomentuj