Tajny norweski raport głosi, że Turcja handluje ropą z ISIS

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Paul Lowry/CC BY 2.0
Krytyka w kierunku Turcji nadal nie ustaje. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan jest oskarżany o handel ropą naftową z Państwem Islamskim, do czego jak dotąd się nie przyznał. Tymczasem tajny raport, który powstał miesiące temu i dopiero teraz wyszedł na światło dzienne potwierdza te doniesienia.

 

Dokument został przygotowany w lipcu bieżącego roku przez Rystad Energy specjalnie dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii. Firma ta, tworząc ten raport, korzystała z własnych danych i źródeł. Autorzy mówią w nim, że większość syryjskiej i irackiej ropy naftowej trafia prosto do Turcji, gdzie sprzedawana jest w znacznie obniżonej cenie.
"Znaczne ilości ropy zostały przemycone przez granicę do Turcji z terenów kontrolowanych przez ISIS na terytorium Syrii i Iraku. Ropa jest dostarczana cysternami przez szlaki przemytnicze przez granicę i jest sprzedawana po znacznie obniżonej cenie, od 25$ do 45$ za baryłkę."

Stwierdzono, że większość przemytników to skorumpowana straż graniczna, która w przeszłości pomagała Saddamowi Husseinowi unikać międzynarodowych sankcji, a teraz pomaga Państwu Islamskiemu. Jest to zatem kolejne tak poważne oskarżenie w kierunku Turcji, która jeszcze nie skomentowała tych doniesień.

 

Informacji na temat tajnego raportu udzielił dziennik Klassekampen. W tym samym czasie dowiadujemy się, że Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie w czwartek dyskutować nad wprowadzeniem sankcji na państwa, które handlują ropą lub w jakiś sposób wspierają ISIS. Pojawia się zatem pytanie, czy Turcja zostanie oficjalnie oskarżona o współpracę z terrorystami? W najbliższym czasie przekonamy się czy powyższy raport oraz dowody, jakie zaprezentowała w tej sprawie Rosja, okażą się wystarczające.

 

 

Źródło: http://www.klassekampen.no/article/20151217/NTBO/1824970654

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek :)

Głównym odbiorcą ropy ISIS

Głównym odbiorcą ropy ISIS jest iSSrael.

Takie raporty teraz po KILKU LATACH BEZPRAWNEGO ZŁODZIEJSTWA są tylko ZACIERANIEM ŚLADÓW prowadzących do nazioli z telaviwu -- PRAWDZIWYCH ZŁODZIEI TEJ ROPY (podobnie jak tej po OKUPOWANYMI przez tych nazioli Wzgórzami Golan) czy tej jaką zamierzają ukraść Libanowi a odkrytą pod dnem morza.

Skomentuj