Tajfuny powodują większą propagację substancji radioaktywnych z Fukushimy

Kategorie: 

Tajfun Man-Yi - Źródło: MODIS

Co roku kilkanaście tajfunów atakuje wybrzeże Japonii. Jest to zjawisko nie do uniknięcia, ale jakkolwiek kiedyś przejmowano się głównie powodowanymi przez nie zniszczeniami teraz doszedł nowy aspekt jakim jest propagacja skażenia radioaktywnego.

 

Fakt, że tajfuny przyczyniają się do rozprzestrzeniania substancji radioaktywnych jest oczywisty. Uszkodzona elektrownia atomowa Fukushima Daiichi już kilkukrotnie w tym roku znalazła się na drodze silnych tajfunów. Oczywiście każdy z nich niesie zagrożenie dla zakładu borykającego się z dużą emisją niebezpiecznego promieniowania. Poza tym jednak przyczyniają się one do rozprzestrzeniania skażenia.

 

Radionuklidy znajdują się w całej strefie śmierci znajdującej się wokół zakładu. To wszystko jest wymywane przez tajfuny, które przenoszą skażone cząstki różnych pyłów na setki kilometrów. Poza tym przenoszona jest skażona gleba wypłukana zacinającym deszczem typowym dla tych burz tropikalnych.

 

Szczególnie niebezpieczne wydają się być izotopy cezu-134, którego czas połowicznego rozpadu wynosi ponad 30 lat. Sporo wody skażonej między innymi tym izotopem znajduje się w pojemnikach i basenach rozlokowanych na całym terenie zakładu. Wiele z nich jest nieosłoniętych, więc tajfuny z łatwością mogą tłoczyć taką wodę do atmosfery. Wielkości takich emisji są trudne do ustalenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika sdfg

cyt "To wszystko jest

cyt "To wszystko jest wymywane przez tajfuny, które przenoszą skażone cząstki różnych pyłów na setki kilometrów."
 
Mylisz się admin. Pył znad Sahary dociera do Polski w dwa dni, a obiega planetę w ok siedem  jeśli ma dobre warunki propagacji.
Fukushima wybuchła na tyle dawno, że te rozproszone radionuklidy są już na całej północnej półkuli. Teraz tylko liniowo rośnie ich stężenie. Liniowo i niezauważalnie.
A najniebezpieczniejsze są pluton, cyna, złoto.
 
bye.

Portret użytkownika brutal

widać doskonale że rządnym

widać doskonale że rządnym tego świata wogle to nieprzeszkadza ważne żebyśmy płacili podatki a oni robili sobie premie i odprawy jeśli jest to problem a widac że jest to cały świat powinien się angażować naprawić to raz na zawsze a nie pierdzielić w mediach jakie to niebezpieczne a potem zająć się ukaraniem za brak odpowiednich zabezpieczeń w razie takich awari i zastanowić się czy warto budować takie monstra ,ludzka zachłanność doprowadza do takich tragedi więc teraz niech bulą za każde skażone istnienie czy to człowiek czy pies, my z tego biznesu płacimy tylko wysokie rachunki za energię .A teraz płacimy jeszcze zdrowiem !

Skomentuj