Tajfun Hagibis spustoszył Japonię. Ucierpiała również Fukushima

Kategorie: 

Skutki przejścia tajfunu Hagibis - Źródło: twitter

Skutki przejścia przez Japonię tajfunu Haggis są poważne. Największy cyklon na Pacyfiku jaki powstał w 2019 roku przeszedł praktycznie przez całą Japonię włączając w to stolicę Tokio i perfekturę Fukushima gdzie znajduje się nuklearna tykająca bomba w postaci uszkodzonej elektrowni atomowej. Oficjalnie śmierć na skutek tajfunu poniosło już 70 osób a kilkaset zostało rannych.

Większość ofiar to osoby zaskoczone przez nagle wzbierający poziom wody, które się po prostu utopiły. Jedna ofiara to 70 letnia kobieta, która została zrzucona przypadkiem z wysokości 40 m, z helikoptera ratunkowego. Wiadomo również, że jeden z zabitych to bezdomny, który nie znalazł na czas schronienia.

Tajfun Hagibis widziany z satelity - źródło: NASA

W wiele miejsc dotkniętych przez tajfun służby ratownicze jeszcze nie dotarły dlatego nie znany jest ostateczny bilans tego kataklizmu. Wiadomo już jednak na pewno, że Hagibis został oficjalnie największą burzą, która uderzyła w Japonię od ponad pół wieku! Jego siła byłą porónywalna z huraganem Dorian, który uderzył we wrześniu na Atlantyku.

 

Najbardziej niepokojące są doniesienia z prefektura Fukushima i okolic wspomnianej już uszkodzonej już elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. W miejscowości Tamura, wody powodziowe spowodowane przez tajfun zabrały nieznaną liczbę tak zwanych big-bagów zawierających skażony radioaktywnie materiał z elektrowni. Wszystkie popłynęły sobie w dół pobliskiej rzeki.

Nie wiadomo jaki po przejściu tajfunu jest stan  tysięcy pojemników na skażoną wodę, które znajdują się w okolicy zakładu. Wiadomo od dawna, że wiele z nich już koroduje dlatego każdy tajfun i trzęsienie ziemi w tej okolicy może się wiązać z kolejną wielką emisją radioaktywności do środowiska. Jednak oficjalnie nie potwierdzono żadnych problemów dla funkcjonowania uszkodzonej elektrownii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Alkoholik od Zygmusia Krzywego

Japonia to druga Rosja. Gdyby

Japonia to druga Rosja. Gdyby pojemniki zostały uszkodzone i tak nie powiedzieliby by o tym. Zero informacji... dopiero po x dniach, byśmy dostali informacje o dużym skarżeniu wód! Ten staruch jebany cesarzyna, niech strzeli sobie w łeb i idzie do piachu. Japonia potrzebuje młodego pokolenia, które będzie widzieć interes planety a nie jebanej polityki

Portret użytkownika Cergov

Alkoholik od Zy... -zabawny

Alkoholik od Zy... -zabawny komentarz. A który kraj się w tym różni? Jankesi tak się chwalili eksperymentami w Newadzie,że połowa ekipy krecąca westerny poszła do piachu...Tak samo zresztą masa wojskowych też na skutek eksperymentów,a ich rodziny otrzymały w odpowiedzi na pytania wykasowanie danych ofiar... A nawet u nas-choćby teraz ze skażeniem wody w Wiśle... 

 

Skomentuj