Tajemniczy pierścień w kosmosie może być pierwszą znaną międzygalaktyczną supernową

Kategorie: 

Źródło: Miroslav Filipović / University of Western Sydney w Australii

Wszechświat nie jest chaotyczną przypadkową konstrukcją. Większość gwiazd jest połączona w galaktyki, które są oddzielone ogromnymi, prawie niewyobrażalnymi odległościami. Przestrzeń między galaktykami – przestrzeń międzygalaktyczna – jest niezbyt gęsta w materię, ale nie całkowicie pusta; tam też od czasu do czasu pojawiają się pojedyncze gwiazdy. Być moze po raz pierwszy uzyskano na ich obecność bezpośredni dowód.

 

Astronomowie uważają, że znaleźli dowody na śmierć jednej z tych samotnych zbuntowanych gwiazd. Niedaleko Wielkiego Obłoku Magellana, galaktyki satelitarnej, która obraca się wraz z Drogą Mleczną, odkryto tajemniczy i zaskakująco schludny okrąg emitujący fale radiowe, który wisi w przestrzeni i nazywa się J0624-6948.

 

Jeśli brzmi to znajomo, to jest ku temu powód. Ostatnio astronomowie byli zaskoczeni kilkoma tajemniczymi kręgami kosmicznymi emitującymi fale radiowe, zwanymi ORC - Odd Radio Circles - Dziwne Kręgi Radiowe.

 

Astronom Miroslav Filipović z University of Western Sydney w Australii nie przegapił podobieństwa. Kiedy początkowo odkryto ten niemal idealnie okrągły obiekt radiowy, myślano, że to kolejny ORC, ale po naszych dodatkowych obserwacjach stało się jasne, że ten obiekt jest znacznie bardziej prawdopodobny.

 

ORC zostały po raz pierwszy odkryte przy użyciu jednego z najpotężniejszych radioteleskopów na świecie, Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP) w Australii. Obiekty te wydawały się ogromne i odległe. Naukowcy uważają obecnie, że ORC są wynikiem procesu energetycznego w tych centralnych galaktykach, chociaż dokładna natura tego procesu jest nieznana.

 

W rzeczywistości jest prawdopodobne, że ORC są w rzeczywistości sferami. Powodem, dla którego wyglądają jak pierścienie, jest perspektywa; na krawędziach występuje większa gęstość promieniowania wzdłuż naszej linii widzenia.

Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między J0624-6948 a ORC. Brak widocznej galaktyki centralnej w J0624-6948 jest ważny, ale sam w sobie nie decydujący. Indeks widmowy emisji radiowej jest bardziej płaski niż w przypadku ORC, a pozorny rozmiar J0624-6948 jest również inny - jest większy niż w przypadku innych ORC.

 

Filipović i jego zespół rozważali szereg możliwości, które mogą prowadzić do obiektu podobnego do ich obserwacji. Wśród nich jest znacznie większy ORC, a także superrozbłysk, który powstał na gwieździe w pobliżu centrum Galaktyki, lub dżet z odległej aktywnej supermasywnej czarnej dziury. W efekcie jeden scenariusz okazał się najbardziej zgodny z obserwowanym zjawiskiem.

 

Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że obiekt jest międzygalaktyczną supernową będącą pozostałością po wybuchu gwiazdy na obrzeżach Wielkiego Obłoku Magellana, która przeszła w pojedynczą degeneracyjną supernową typu Ia, co sugeruje eksplozję dwóch gwiazd krążących wokół siebie. Oznacza to, że prawdopodobnie odkryliśmy unikalną pozostałość po supernowej, która rozprzestrzeniła się w rozrzedzonym ośrodku międzygalaktycznym – medium, którego nie spodziewalibyśmy się znaleźć w takim obiekcie. Nasze szacunki wskazują na wiek od około 2200 do 7100 lat.

 

Chociaż pozostałości po supernowych nie wydają się być tak pięknie zaokrąglone, nie jest to bezprecedensowe. Udokumentowano kilka takich przykładów, takich jak oszałamiający obiekt w kształcie oka SN 1987A w Wielkim Obłoku Magellana. Jeśli naukowcy mają rację, J0624-6948 będzie pierwszą zidentyfikowaną międzygalaktyczną pozostałością po supernowej – przypominającą bańkę sferą wyrzucaną na zewnątrz. Zgodnie z pomiarami zespołu, połączenie z Wielkim Obłokiem Magellana ma rozmiar J0624-6948 około 155 lat świetlnych.

 

Dalsze obserwacje mogą pomóc w rozwiązaniu niepewności. Ponadto dodatkowe obserwacje przy użyciu sieci radioteleskopów, takich jak ASKAP i jego południowoafrykański odpowiednik MeerKAT, pomogą zidentyfikować bardziej niezwykłe kręgi radiowe na niebie. Znalezienie więcej da nam lepszy obraz ich zasięgu i różnorodności, dając nam większą szansę na zrozumienie, czym one są.

 

Badanie zostało opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Aż dziwne , że wierzysz w

Aż dziwne , że wierzysz w prawdziwość telewizji - przecież to tylko "czarodziejska skrzynka z ludzikami w środku". Czym innym jest zwykłe zdjęcie zrobione standardowym aparatem rejestrującym światło a czym innym obraz uzyskany z radioteleskopu , który czuły jest na fale radiowe wysokiej częstotliwości emitowane przez obiekty w kosmosie. I dlatego aby cokolwiek widzieć konieczna jest obróbka komputerowa polegająca na zamianie liczbowych danych (z anteny) na barwny obraz który da się podziwiać wzrokiem - zrozumiałeś ? Masz teraz dwie opcje do wyboru , albo dzięki temu wyjaśnieniu staniesz się mądrzejszy i najpierw się zastanowisz zanim coś powiesz albo dalej będziesz głupi - wybieraj.

Portret użytkownika spokoluz

Niedawno byl artykuł , że

Niedawno byl artykuł , że wszechświat to jeden wielki chaos a tu teraz , że wszechświat to zharmonizowana struktura. Ciekawe za jaki czas będzie znów obowiązywać narracja chaosu we wszechświecie.

Najbardziej mnie śmieszy stwierdzenie , że na poczatku był chaos i ten chaos uporządkował jakis stwórca i zrobił z tego religię aby zniewolić ludzi. Cała fauna i flora oprócz człowieka zniewolonego maja w doopie stwórcę i jego nauki w jakiejkolwiek religii.

Człowiek rozumny i wolny sam w sobie wie jak współistnieć z innymi organizmami na ziemi a zniewolone poj,,by niszczą ziemię w imię nauk stwórców z książek i tej najnowszej religii również - fajfuszboka.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Q

Dziwi Cię to bo słowo "chaos"

Dziwi Cię to bo słowo "chaos" jest u nas inaczej rozumiane niż w jezyku z którego pochodzi - to zapożyczenie. Słowo "chaos" pochodzi z greckiego i oznacza pierwotną pustkę - czyli nicość z której wszystko powstało a nie bajzel jak to rozumiane jest w naszym języku.

Podobnie jest ze słowem "pasja" (i tytułem filmu o Jezusie) .. u nas "pasja" oznacza jakieś zamiłowanie do robienia czegoś a w rzeczywistości słowo to pochodzi z łaciny i oznacza mękę , wielkie cierpienie.

Tak to jest jak się miesza ze sobą słowa z różnych języków i potem są nieporozumienia. A takich przykładów jest dużo więcej.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj