Tajemnicze wypiętrzenie koryta rzeki na Filipinach przeraziło mieszkańców

Kategorie: 

Źródło: news.abs-cbn.com

Zdarzały się już zapadliska lub pęknięcia ziemi, które drenowały wodę z rzek lub stawów, ale tym razem doszło do zjawiska odwrotnego i koryto filipińskiej rzeki wypiętrzyło się!

 

Do niezwykłego zjawiska doszło 27 listopada 2017 roku. Niewyjaśniony wzrost dna rzeki Candaguit w pobliżu miasta Bacolod spowodował też w jakiś sposób śnięcie setek ryb. Miejsce zdarzenia wygląda surrealistycznie, bo nagle w wartkim nurcie rzeki wystaje dno. 

Niezwykłe zjawisko przestraszyło wielu mieszkańców, którzy nie rozumieją, co się stało. Ich zdaniem muszą istnieć jakieś siły zdolne podnieść grunt o 2 metry w górę na długości 10 metrów. Sugerują oni, że może to mieć jakiś związek do pobliskim wulkanem Kalaon. 

Niewyjaśnione wybrzuszenie koryta rzeki Candaguit zostało po raz pierwszy zauważone przez miejscowych rybaków, którzy słyszeli dziwny dźwięk, po którym nastąpił nagły wzrost dna rzeki. Dwaj rybacy twierdzili też, że widzieli dym wydobywający się z tego miejsca.

W dniu 2 grudnia 2017 roku, filipiński Instytut Wulkanologii i Seismologii (Phivolcs) stwierdził, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tego zjawiska jest trzęsienie ziemi. Szkopuł w tym, że żadnego trzęsienia ziemi w tej okolicy, nie zarejestrowano. Inna hipoteza o nagłym wzroście koryta rzeki zakłada nagromadzenie podtlenków azotu i metanu, gazów powstających z powodu rozkładu drzew i roślinności.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Skomentuj