Tajemnicze stworzenia przeprowadzają recykling plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy prawdopodobnie znaleźli wyjaśnienie, dlaczego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w oceanach są znacznie mniejsze od sugerujących je kalkulacji. Niektóre zwierzęta, zamieszkujące ziemskie oceany, wchłaniają małe kawałki plastiku i wydalają go jako jeszcze mniejsze granulki, które opadają na dno zbiorników wodnych.

 

Działania tajemniczych zwierząt sprawiają, że ogromna ilość mikroplastiku z górnych warstw oceanu może osiąść na jego dnie. „Oczyszczanie wód powierzchniowych z tworzywa sztucznego może wydawać się być dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości oznacza to, że plastik staje się jeszcze większym zagrożeniem, szkodząc zwierzętom żyjącym na dnie oceanu.” – twierdzi Kakani Katija z Monterey Bay Aquarium Research Institute.

Choć Wielka Plama Śmieci na Pacyfiku wywołuje ogromne poruszenie, to większość plastiku w światowych oceanach składa się z drobnych kawałków, które pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka. Mikroplastik może mieć także wpływ na ludzi, którzy jedzą wiele morskich stworzeń, żyjących na dnie oceanów.

 

Przypominające kijanki stworzenia o nazwie bathochordaeus stygius nie przekraczają kilku centymetrów wielkości. Zwierzęta te filtrują każdego roku ogromną ilość wody morskiej. Przeprowadzone badania wskazują na to, że mikroplastik jest zjadany przez ten podwodny gatunek, choć nie ustalono jeszcze, jaki ma to wpływ na jego funkcjonowanie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj