Tajemnicze promieniowanie z centrum Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: ESA Planck Collaboration, NASA DOE Fermi LAT, Dobler et al. Su et al.

Już jakiś czas temu astrofizycy wykryli, że z centrum naszej galaktyki dochodzi do emisji ogromnych ilości energii. Te gigantyczne wyrzuty naładowanych cząstek rozciągają się na ponad połowę średnicy Drogi Mlecznej.

 

Naukowcy uspokajają, że ten kosmiczny gejzer nie zagraża naszej planecie, zaraz jednak dodają, że ta ogromna ilość energii mogłaby być niebezpieczna gdyby była skierowana w naszą stronę. Ziemia jest oddalona od centrum galaktyki o około 30 tysięcy lat świetlnych a emisja wysokoenergetycznych cząstek rozciąga się już na 50 tysięcy lat świetlnych. Droga Mleczna ma około 100 tysięcy lat świetlnych szerokości, więc emisja ta jest czymś znaczącym i bardzo istotnym.

 

Astronomowie wiedzą o tym już od jakiegoś czasu, ale dopiero ostatnia publikacja w magazynie Nature zwróciła na to zagadnienie uwagę środowiska naukowego. Emisja rozchodzi się z prędkością 1000 kilometrów na sekundę i jak twierdzą autorzy badania pracujący w jednym z australijskich centrów radioteleskopów CSIRO, to dość szybko nawet jak na realia astronomiczne.

 

Źródło tej emisji nie jest znane i astrofizycy sugerują, że może to być emisja z centralnej czarnej dziury przypominająca trochę typ promieniowania kwazarów. Jest tez teoria, ze to pozostałość po formowaniu się gwiazd albo ich eksplozji przez miliony lat. 

 

Więcej o tym fenomenie nie wiadomo niż wiadomo. Ustalono, że emisja ta to nie tylko plazma, która może być pochodzenia gwiezdnego, ale też wysokoenergetyczne elektrony i bardzo silne pola magnetyczne. To ostatnie odkrycie skłania astrofizyków do przypuszczeń, że pole magnetyczne galaktyki może być powodowane właśnie przez ten zdumiewające zjawisko, którego istoty nasza nauka po prostu nie rozumie.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hal-9000

hahaha badają tak odległy

hahaha badają tak odległy kosmos banda pseudo naukowców teoretyków!! Nie są w stanie zbadać antarktyki czy dna morskiego a mędrkują o tym iż wiedzą jak szybko leci jakaś spierdolina z teoretycznej czarnej dziury. Dla mnie taka nauka jest jak religia: nie daje odpowiedzi na najciekawsze pytania tylko każe wierzyć w coś co jakiś imbecyl se w główce upierdolił.

Portret użytkownika Rasti

Albo! Dobrze wszystko wiedzą

Albo! Dobrze wszystko wiedzą i nie chcą się tym z nikim podzielić. To całkiem prawdopodobne. Dla tego mają spokuj, bo część masy myśli że jest tam to i to, inna część masy że tamto czy tamto. Kłucą się o nie wiadomo co, bo nikt nic tak na prawdę nie wie. Co mi się wyobraża że tam jest pisał nie będe, bo to bez sensu. Podam tylko przykład dziwnej struktury na dnie morza bałtyckiego, schodzili, schodzili, a podają tylko część prawdy, bo jak można tam schodzić i niczego się nie dowiadując? I to wszystko sprowadza się do początku mojej wypowiedzi, oto odpowiedź dla CIebie.

Portret użytkownika solan

Jest to nowy rodzaj

Jest to nowy rodzaj promieniowania, nowy dla naszej cywilizacji i odpowiedzialny za te przełomowe zmiany, którym jesteśmy poddawani. Można znaleźć w necie już analizy tego promieniowania, ale ma ono tylko robocze nazwy.
Zerknijcie w czyste, błękitne niebo i ujrzycie takie niby-robaczki energetyczne. Tak się właśnie ono ukazuje naszym oczom. Obecnie spływa większymi falami, bo można je dostrzec na tle jasnych powierzchni.

Portret użytkownika Greg_G

Połączcie dwie informacje, tą

Połączcie dwie informacje, tą dzisiejszą i tą
http://www.eso.org/public/poland/news/eso1151/
http://orion.pta.edu.pl/obiad-czarnej-dziury-szybko-sie-zbliza
To jest jedna z niewielu informacji, które możemy my szarzy ludzie sobie potwierdzić. Efektem "skonsumowania" materii przez naszą czarną dziurę jest to co obserwujemy. Oczywiście obserwowane przez nas rzeczy działy się 30 tysięcy lat temu ale dzisiaj docierają do nas pierwsze materialne tego oznaki. Ponieważ oficjalnie ludzkość niewiele wie o tym rodzaju fizyki więc będziemy w niecierpliwości oczekiwali następnych etapów. Może obłok bardzo gorącej materii w którą nasz Układ Słoneczny ponoć wlatuje jest czołem owej fali kosmicznego tsunami. Kto wie Wink
Pozdrawiam

Strony

Skomentuj