Tajemnicze hybrydowe gatunki małp odkryte na Borneo

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Uważa się, że ten niezwykły naczelny jest krzyżówką dwóch innych (zdalnie spokrewnionych) gatunków. Nowe badanie z tego tygodnia pokazało po raz kolejny, że świat przyrody wciąż kryje w sobie wiele niespodzianek – nawet jeśli chodzi o tak dobrze udokumentowaną i zbadaną grupę zwierząt jak naczelne.

Tajemnicza małpa, odkryta po raz pierwszy w pobliżu rzeki Kinabatangan na malezyjskim Borneo, gdy była jeszcze dzieckiem, pozostawiła prymatologów drapiących się po głowach. Dominuje teoria, że ​​ten niezwykły okaz jest krzyżówką małpy trąbkowatej i srebrzystego langura (które są tylko dalekimi krewniakami), pary, której nigdy wcześniej nie widziano, mimo że oba gatunki żyją w tym samym lesie.

 

W rzeczywistości jest to dopiero drugi przypadek hybrydyzacji międzyrodzajowej u dzikich naczelnych, co czyni ten przypadek szczególnie niezwykłym. Chociaż hybrydyzacja często prowadzi do bezpłodności, istnieją powody, by sądzić, że ta osoba – samica – jest nie tylko płodna, ale może już urodziła potomstwo.

 

Jednak długofalowe konsekwencje takiej hybrydyzacji nadal budzą niepokój ekologów. Sam w sobie widok tej domniemanej hybrydy nie stanowi zagrożenia dla równowagi ekosystemu lub dwóch gatunków, ale jest niepokojącym objawem ekosystemu, który wydaje się być niezrównoważony.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj