Tajemnicze dźwięki emitowane przez islandzki wulkan mogą być dowodem na jego przebudzenie

Kategorie: 

Wulkan Herðubreið - źródło: wikipedia

Islandzki wulkan Herðubreið był uważany za wygasły. Dowody geologiczne wskazują na to, że ostatnio był on aktywny około 12 tysięcy lat temu. Tym bardziej dziwne wydają się miejscowym niezwykłe odgłosy, które dobiegają z okolicy wulkanu.

 

Nie wiadomo ostatecznie, czy dźwięki są na pewno efektem aktywności wulkanicznej. Pojawiają się sugestie, że być może było to dudnienie towarzyszące zejściu lawiny. Jednak specjaliści z islandzkiego Met Office nie znaleźli dowodu na to, że można się zadowolić takim wyjaśnieniem i nadal prowadzą działania wyjaśniające.

 

Wulkanolodzy przypominają, że w 2007 roku w obrębie Herðubreið zarejestrowano 5300 wstrząsów sejsmicznych, a w maju tego roku było ich ponad 100. Ostatnia erupcja Herðubreið miała miejsce 12 tysięcy lat temu, podczas ostatniego zlodowacenia. Dowody geologiczne wskazują na to, że była to jedna z największych erupcji wulkanicznych na Islandii w całej jej historii.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika CRUSADERS

W XXI wieku nauka zaczęła się

W XXI wieku nauka zaczęła się cofać. "Naukowcy" bajki opowiadają i straszą ludzi. Kiedy trzeba naprawdę ostrzec ludzi przed nieszczęściem to oni cichutko siedzą, a gdy wydarza się kataklizm to nigdy wcześnie nic nie wiedzą. Nauka w obecnych czasach nie służy ludzkości, a przeciwnie - pracuje na jej zgubę. Wystarczy popatrzeć na to, co dzieje wokół nas i jakie bzdury wypisują. Pogoda też już nas zabija.

Skomentuj