Tajemnicze "coś" odnaleziono na powierzchni Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA - JPL/Caltech

Zrobotyzowany łazik Curiosity, który od sierpnia 2012 roku znajduje się na powierzchni tak zwanej "Czerwonej Planety", przekazał podobno jakieś informacje o fundamentalnym znaczeniu. Wszyscy uważają, że NASA szykuje sensację w postaci ogłoszenia istnienia życia na tej planecie.

 

Specjaliści z NASA zachowują ostrożność, ponieważ niedawno ogłosili, że w atmosferze Marsa znajduje się metan. Mogło to wskazywać na istnienie jakichś form życia, bo wiadomo powszechnie, że jest to gaz pochodzenia organicznego. Potem naukowcy wycofywali się z tego odkrycia twierdząc, że "metan przyleciał z Florydy”, ponieważ powtórne testy nie wykazały jego obecności w marsjańskiej atmosferze. Pewnie ta nauczka powoduje tak dużą ostrożność tym razem.

 

Sensacyjne dane pochodzą tak jak rewelacje z metanem z urządzenia SAM. John Grotzinger z Jet Propoulsion Laboratory w Pasadenie, który jest szefem misji powiedział, że dane z SAM uzyskane w pewnym eksperymencie wyglądają "naprawdę interesująco". Instrument użyty do eksperymentu to wielozadaniowy spektrometr. Wystarczy umieścić w nim próbkę gleby a on mówi, z czego jest zrobiona. To samo dotyczy próbek atmosfery i właśnie SAM wykrył metan, który był pozostałością powietrza ziemskiego.

Grotzinger twierdzi, że ostatnio włożyli do spektrometru próbkę gleby i wyniki były oszałamiające. Według niego, jeśli się to potwierdzi będzie trzeba opisać to w podręcznikach do historii.

 

Wszyscy zadają sobie pytanie, co takie mogli znaleźć w glebie marsjańskiej. Czy jest to jakiś dowód na istnienie życia? Być może jest to odkrycie rodzaju antropologicznego, bo i tego wykluczać nie można. Innymi słowy być może spotkano pozostałości jakiejś marsjańskiej cywilizacji? Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jedną z podstawowych funkcjonalności Curiosity jest poszukiwanie śladów życia, można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że tym wielkim "coś”, co odkrył aparat SAM jest dowód na istnienie życia na Marsie.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Israfel

Myślę, że nie będzie to nic,

Myślę, że nie będzie to nic, co wzbudzi moje zdumienie, no chyba że odciski jakichś prehistorycznych marsjańskich zwierząt albo szkielet. Chodzi mi o relatywnie duże zwierzęta.
 
Spodziewam się skamielin bakterii albo prostych organizmów.
 
Jeżeli będzie to cokolwiek żywego, to powiem głośne WOW!
 
Gdyby była to informacja o odnalezieniu jakiejś zaawansowanej pozaziemskiej technologii, to byłbym zaskoczony, ale szczęśliwy.
 
Czas najwyższy aby poznawać prawdę i nie czuć się wśród ludzi jak odmieniec ze swoimi poglądami na temat życia poza Ziemią.
 
 

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Strony

Skomentuj