Tajemnicza "wybuchająca" kometa wciąż zaskakuje astronomów

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL

Astronomowie odkryli, że kometa 29P / Schwassmann-Wachmann wykazuje ostatnio niezwykle silne rozbłyski. Zwykle dochodziło na niej do niewielkich wzrostów jasności, które trwały przez cały rok. Zdaniem naukowców, kometa dosłownie eksploduje w przestrzeni kosmicznej.

 

Kometa 29P została odkryta w 1927 roku. Okazało się, że jest to relatywnie duży obiekt, o średnicy około 60 kilometrów. W późniejszych latach, astronomowie odkryli, że ten osobliwy obiekt zachowuje się inaczej niż inne komety. Zamiast wyrzucać materię, gdy jej zewnętrzne warstwy stopiły się po przejściu obok Słońca, na powierzchni 29P / Schwassmann-Wachmann czasami obserwowano coś w rodzaju eksplozji.

 

Jakiś materiał, został wyrzucony z głębi komety, przez co lśniła niezwykle jasnym światłem. Wyrzucona materia, opadła później z powrotem na kometę, tworząc coś w rodzaju powłoki. Dalsze badania wykazały, że takie eksplozje mają miejsce nieregularnie. Jedno z takich zjawisk, zaczęło się pod koniec września. Podczas ostatniego rozbłysku doszło do kilku erupcji, a jasność komety wzrosła około 250 razy w porównaniu do jej zwykłej jasności.

Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego kometa wybucha, chociaż duże erupcje zdają się przypominać ziemską aktywność wulkaniczną. Emisje z małych erupcji pokrywają zewnętrzną powierzchnię komety, tworząc coś w rodzaju zewnętrznej powłoki. Zdaniem naukowców, prowadzi to do wzrostu ciśnienia, które w pewnym momencie staje się na tyle silne, aby przebić lodową skorupę, powodując poteżną dużą erupcję.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Niedzban

Szokuje mnie to rozumowanie:

Szokuje mnie to rozumowanie: czyli latająca w kosmosie od np miliarda? lat kometa jest aktywna wulkanicznie pomimo nieustannego stygnięcia.

I ten wulkan regularnie pozbywa się w przestrzeń swojego paliwa; ono (co kuriozalne) opada na kometę i zamarza (czyli odcina ciepło słońca od wnętrza).

I pomomo tego absurdu ten wulkan (choć lodowaty - bo odcięty od słońca) regularnie wybucha.

A ja myślałem, że to Rada Medyczna przy Premierze składa się z popierdoleńców.

Jest coraz gorzej w tej nauce.

Skomentuj