Tajemnicza substancja została odkryta w jądrze Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Głębiny naszej planety mogą skrywać dziwniejsze zjawiska niż dotąd sądzono. Według nowych badań, wewnętrzne jądro Ziemi może być wypełnione dziwną substancją, której nie da się scharakteryzować ani jako ciało stałe, ani jako ciecz.

Przez ponad pół wieku, naukowcy wierzyli, że wnętrze Ziemi składa się z roztopionego zewnętrznego jądra otaczającego mocno ściśniętą kulkę żelaza. Nowe symulacje komputerowe sugerują, że gorące i ciśnieniowe jądro wewnętrzne Ziemi może istnieć w „stanie nadjonowym”. Oznacza to, że wewnątrz Ziemi znajduje się wirująca mieszanina cząsteczek wodoru, tlenu i węgla, które w sposób ciągły, oddziałują z siecią krystaliczną żelaza.

Rdzeń planety podlega miażdżącemu ciśnieniu i palącym temperaturom przypominającym powierzchnię Słońca. Nowe ustalenia, nie są jeszcze pewne, a cytując badaczy:

„Będziemy musieli poczekać, aż konfiguracja eksperymentalna dojrzeje, aby odtworzyć warunki jądra wewnętrznego i dokładnie przestudiować proponowane modele. Wtedy zobaczymy, które z nich są fizycznie możliwe” – mówi Hrvoe Tkalcic, kierownik sejsmologii i geofizyki matematycznej na Australian National University.

Zawartość jądra Ziemi, już od dawna jest przedmiotem spekulacji wśród naukowców. Od lat pięćdziesiątych, postęp w badaniach nad falami sejsmicznymi — które przemieszczają się przez jądro — umożliwił bardziej precyzyjne domysły co do jego składu. Jeśli nowa symulacja okaże się zgodna z rzeczywistością, ciągłe wymywanie się materiałów superjonowych, może pomóc wyjaśnić, dlaczego struktura wewnętrznego jądra naszej planety, wydaje się drastycznie zmieniać w czasie.
 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Yeapuwin

Odkryta tzn. że co?

Odkryta tzn. że co? Dowiercili się do tego bączka ognistego i zrobili wymaz jak z testem pcr ? A następnie pod mikroskop iczy coś takiego i zbadali? Kto produkuje takie herezje? O ile zbadać coś w kosmosie można na podstawie analizy widma promieniowania i porównać to do czegoś podobnego to jak można coś odkryć kilometry pod ziemią ? Powyżej 10 metrów to nawet czołgu nie wykryjesz. 

Portret użytkownika Q

A można zajrzeć do wnętrza

A można zajrzeć do wnętrza ciała żywego człowieka za pomocą tomografu lub metodą rezonansu magnetycznego albo ultrasonografu ? Można i jeszcze się całkiem niezłej jakości zdjęcia tego wnętrza robi - to jest właśnie metoda pośrednia. Podobnie bada się wnętrze ziemi wykorzystując fale sejsmiczne naturalnych trzęsień ziemi. Fale się rozchodzą , interferują , podlegają tłumieniu , wzmocnieniu itd. a na ich podstawie dedukuje się co tam w środku ziemi "burczy".

Portret użytkownika zdzichu

zbowu bajki pisza, 

zbowu bajki pisza, 

Jak ludzie sie najglebiej wiercili w ziemie na 12 km to niby skad wiedza tekie rzczy ?. Pesudo naukowcy nowa teorie wymyslaja. Wiec ziemie jest tez plaska jak pisze biblia i koran.

Skomentuj