Tajemnicza cząstka X17 może być piątą siłą natury powiązaną z ciemną materią

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Do tej pory uważano, że Wszechświat jest regulowany przez czterech sił natury - grawitację,  oddziaływanie słabe, oddziaływanie elektromagnetyczne i oddziaływanie silne. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce do tej czwórki może dołączyć rzekomo odkryte niedawno kolejne oddziaływanie podstawowe, czyli de facto piąta siła natury.

Naukowcy z Instytutu Badań Jądrowych na Węgrzech opisali nowe dowody potwierdzające istnienie cząstki nazwanej roboczo X17. Chodzi o dziwne zachowanie widmowe emitowane podczas rozpadu radioaktywnego berylu. Obliczono, że tajemnicza cząsteczka ma masę około 17 MeV ( megaelektronowoltów) i z tego powodu została nazywana X17.

 

W swoich najnowszych eksperymentach przeprowadzanych w CERN, naukowcy zaobserwowali X17 ponownie, tym razem w procesie rozpadu atomów helu.  Może to być większym odkryciem niż bozon cechujący zwany cząstką Higgsa. Niewykluczone, że to co odkryto łączy się jakoś z ciemną materią. Dalsze badania tego fenomenu mogą rozjaśnić nam czym w ogóle jest ta niewidzialna substancja posiadająca masę i oddziałująca grawitacyjnie z otoczeniem.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych, CERN, do poszukiwania X17 używała akceleratora LHC (Wielki Zderzacz Hadronów), ale nie udało się jeszcze wytworzyć w zderzeniach takiej cząstki. Udało się tylko odkryć jej ślady. Nowe badania cały czas trwają, ale możliwości LHC mogą być niewystarczające do wygenerowania X17.

Zaproponowana piąta siła natury nie podoba się niektórym naukowcom. Zarzucają oni zbyt mało danych aby mówić o kolejnych zmianach w modelu standardowym fizyki cząstek (teorii opisującej oddziaływania sił elektromagnetycznych, silnego i słabego). Jednak każde wyjaśnienie dla istnienia ciemnej materii, który rzekomo zajmuje 85 proc. Wszechświata, może nas przenieść do innego poziomu zrozumienia wszechświata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zbyszek

Znalezione w necie:

Znalezione w necie:

"Kolęda Narodowa"

Przybieżeli do Torunia Pisiarze
Tańczą skocznie Rydzykowi włodarze

Ref.

Gra im Radio Maryja
Korupcja się rozwija
A państwo sprzedali

Oddawali mu mamonę w pokorze
Dziękujemy tobie nasz dyrektorze

Gra im Radio Maryja
Korupcja się rozwija
A państwo sprzedali

Prezes PISu sam ogłosił swe rządy
Za nic mając demokrację i sądy

Gra im Radio Maryja
Korupcja się rozwija
A państwo sprzedali

Dziwili się europejscy partnerzy
Że pół Polski w to oszustwo im wierzy

Gra im Radio Maryja
Korupcja się rozwija
A państwo sprzedali

Lecz posłuchaj mój kochany narodzie
Sam wybrałeś sam zmądrzejesz po szkodzie

Gra wam Radio Maryja
To PIS z was się nabija
A Polski już nie ma.

Portret użytkownika gielo

Jak myślę jest wiele cząstek,

Jak myślę jest wiele cząstek, które nie zostały jeszcze odkryte i ciemna materia nie jest tu wyjątkiem. Przykład? Czym jest przestrzeń tak naprawdę? Niektórzy powiedzą, że to pustka, nic. Prawdą jest jednak, że silna grawitacja czarnych dziur i gwiazd neutronowych jest w stanie uginać przestrzeń, więc jak można ugiąć nic? Więc może jednak jest to coś? a jeśli jest to coś to z czego jest zbudowane, z jakich cząstek?

Portret użytkownika Kratos

Strzelam, że to niezwykle

Strzelam, że to niezwykle subtelna "tkanina" energii nieznanego rodzaju, rozpostartej w 3 wymiarach, pozakręcanej w skomplikowany sposób i otacającej wszystko co znamy. Coś zbliżone do teorii strun, tylko wszechobecnych.
Oznaczałoby to też, że wszechświat może nie być jednorodny. Jego właściwości będą lekko różne w zależności od warunków lokalnych. Czyli np stała C podlegałaby lekkim odchyłkom w zależności od miejsca we wszechświecie - tak jak gęstość Naszych oceanów w funkcji temperatury (i wraz z tym też prędkość światła w wodzie).

Natomiast gdy pojawi się znaczna energia (masa) w tej tkaninie, to następuje jej ugięcie i w efekcie coś co znamy jako grawitacja wraz z jej wyszystkimi implikacjami.
Ot zwyczajnie naciągają się sąsiednie włókna, które ze sobą oddziałowują i ciągną materię do miejsca ściśnięcia.

Tłumaczyłoby to dlaczego prędkość C jest limitem. Ponieważ to co nazywamy próżnią, wcale puste nie jest.

Portret użytkownika Illuminat13

nikt nie buduje akcelerator

nikt nie buduje akcelerator cern z trzema szostkami w logo azeby odkrywac czastki elementarne Czas pedzi  jak zwariowany swiaty sie lacza to co bylo niewidzialne staje sie widoczne Dlatego jest tak duzo obserwacji ufo az do pewnej granicy w czasie

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj