Kategorie:
Astronomowie z Uniwersytetu Alabama w Huntsville (USA) odkryli tajemniczy obłok sierocy (Orphan Cloud - OC) większy niż Droga Mleczna, który znajduje się w przestrzeni międzygalaktycznej. Składa się z gorącego gazu o temperaturze 10-10000 tysięcy Kelwinów i łącznej masie 10 miliardów Słońc, co czyni go masywniejszym niż niektóre galaktyki.
Kosmiczny obłok zlokalizowany jest na obrzeżach gromady galaktyk Lwa (Abell 1367), która zawiera 70 galaktyk i jest odległa o 330 milionów lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się 800 kiloparseków (2,6 miliona lat świetlnych) od centrum gromady.
Obiekt został wykryty przez teleskop XMM-Newton należący do europejskiej agencji kosicznej ESA. Obłok był również obserwowany za pomocą VLT (Very Large Telescope) w Chile oraz japońskiego teleskopu Subaru. XMM wykonało zdjęcie rentgenowskie obłoku oraz obrazy optyczne w serii atomów wodoru Balmera (ciemnoczerwone) - VLT i Subaru. OC był pierwszym tego rodzaju obiektem zaobserwowanym zarówno w promieniach rentgenowskich, jak i wiązkach optycznych.
Według naukowców chmura pochodzi z gazu międzygwiezdnego, który został usunięty z nieznanej galaktyki macierzystej w wyniku ciśnienia uderzeniowego. Dzieje się tak, gdy galaktyka porusza się z prędkością 1000-2000 kilometrów na sekundę, będąc w środowisku międzygalaktycznego gorącego gazu jak w Gromadzie Lwa. W chmurze zachodzi słabe formowanie się gwiazd, a także występuje jonizacja o nieznanej naturze.
Chmura ma również słabe pole magnetyczne o indukcyjności 6 mikrogausów, które może tłumić niestabilność hydrodynamiczną, która pojawia się podczas interakcji z ośrodkiem międzygalaktycznym i być może zapewnia chmurze długowieczność. Szacuje się, że przetrwał setki milionów lat po usunięciu z macierzystej galaktyki, chociaż takie osierocone chmury zwykle szybko się rozpraszają.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj