Tajemnica wstrząsów z Arkansas wyjaśniona

Kategorie: 

wikipedia.org

Od dłuższego czasu uważnych obserwatorów zadziwiała ogromna ilość wstrząsów notowanych w okolicach Arkansas. Ze względu na ich ilość i geograficzne wystepowanie coraz częściej pojawiały się doniesienia o możliwej korelacji tego zjawiska z budzącym się wulkanizmem.

 

Jak zwykle w przypadku trudnych do wyjasnienia zachowań gruntu i jego niestabilności najpopularniejszym wyjaśnieniem jest działalność gazu zgromadzonego pod ziemią. Nie inaczej było tym razem ale ponieważ wytłumaczenie musi być poparte jakimiś dowodami sprawą zainteresowały się universytety amerykańskie.

 

Jak się okazało w okolicach Arkansas jest sporo stanowisk pozyskiwania gazu łupkowego, którego pokłady są równiez w Polsce. Technologia wydobywania takiego gazu opiera się na wstrzykiwaniu pod ciśnieniem dużej ilości słonej wody co ma powodowac fragmentacje warstw skalnych i w konsekwencji ma stymulowac uwolnienie gazu.

Geologowie raczej nie wierzą aby fragmentacja sama w sobie mogła być problemem ale niektórzy jak Steve Horton, specjalista od Trzęsień ziemi z Uniwersytetu Memphis, twierdzą, że jest się czym martwić bo drżenia ziemi raczej na pewno są skorelowane z wstrzyknięciami wody w miejsca odwiertów.

Dziewięćdziesiąt procent tych wstrząsów jakie obserwujemy tutaj od 2009 roku wydarzyła się w obrębie 6 km od miejsc wstrzykiwania słonej wody w grunt. Powiązanie czasowe jest aż nadto oczywiste.

Słona woda jest czesto półproduktem procesu pozyskiwania gazu z łupków i najczęstszym sposobem radzenia sobie z jej nadmiarem jest ponowne wstrzykiwanie jej w grunt co może osłabiać osadzenie okolicznych skał i w konsekwencji prowadzić do nasilenia wstrząsów w danej okolicy. 


Hanan Mahdi, sejsmolog z Uniwersytetu Arkansas, zauważyła, że w okolicy możemy mieć dwa rodzaje aktywności , naturalną i powodowaną przez człowieka poprzez pompowanie słonej wody.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj