Na tablicy Mendelejewa wkrótce może pojawić się nowy pierwiastek chemiczny

Kategorie: 

Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory
W 2010 roku, zespół rosyjskich i amerykańskich naukowców po raz pierwszy uzyskał pierwiastek o liczbie atomowej 117, którego tymczasowa nazwa brzmi Ununseptium. Jednak dzięki najnowszym eksperymentom, przeprowadzonym w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt w Niemczech, uczeni są jeszcze bardziej przekonani o jego istnieniu a wkrótce może on się pojawić na tablicy Mendelejewa.

 

Badania były prowadzone przez naukowców z całego świata, w tym również z Polski, którymi przewodniczył profesor Christoph Düllmann. Zespół bombardował przy wysokich prędkościach atomy berkelu z jonami wapnia, co w rezultacie spowodowało utworzenie się pierwiastka Ununseptium dosłownie na ułamek sekundy.

 

Uzyskane dowody na temat istnienia "elementu 117" będą analizowane przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (UIPAC), która następnie zadecyduje, czy dowody są wystarczające aby można było ogłosić odkrycie, czy konieczne będzie przeprowadzenie dalszych eksperymentów. Jeśli istnienie pierwiastka zostanie potwierdzone, UIPAC wybierze instytucję, która zaproponuje nazwę dla nowego elementu. Ten z kolei ostatecznie znajdzie się na tablicy Mendelejewa.

 

 

Źródło: New Scientist

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Medium

szybki lopes napisał: Mam

szybki lopes wrote:

Mam wrażenie, że tylko udaje łacinę (oczywiście mogę się mylić) ale brzmi "mniej - więcej" jak unobtanium ze znanego wszystkim filmu.
Wybacz, skończyłam na Awatarze, nie znam. Podpowiesz?

Skomentuj