Tablica Mendelejewa otrzymała cztery nowe pierwiastki chemiczne

Kategorie: 

Źródło: Twitter

To już oficjalnie - układ okresowy został wzbogacony o cztery nowe pierwiastki. Dowody na ich istnienie dostarczyły zespoły amerykańskich, japońskich i rosyjskich badaczy. Odkrywcy będą mogli zaproponować nazwy oraz symbole dla nowych pierwiastków.

 

Ununtrium, pierwiastek o liczbie atomowej 113, został odkryty dzięki japońskim naukowcom z instytutu RIKEN. Jest to pierwszy azjatycki zespół, który będzie miał możliwość nadania nazwy sztucznie otrzymywanemu pierwiastkowi. Spekuluje się, że ununtrium otrzyma nazwę "Japonium", którą proponowano już 12 lat temu wraz z pierwszym zaobserwowaniem tego elementu.

 

Kolejne dwa pierwiastki o liczbie atomowej 115 i 117 (są to odpowiednio ununpentium i ununseptium), zostały odkryte wspólnie przez uczonych z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej przyznała im możliwość nadania nazw i symboli dla tych pierwiastków.

 

Odkrycie ostatniego, czwartego pierwiastka o liczbie atomowej 118 (ununoctium - najcięższy pierwiastek jaki obecnie znamy), również zawdzięcza się naukowcom z Dubny i Livermore. Nazwy dla nowych elementów mogą pochodzić np. z mitologii, mogą nawiązywać do konkretnego miejsca, kraju (stąd nazwa "Japonium") lub nazwiska znanego naukowca. W internecie pojawiła się nawet petycja aby jeden z pierwiastków otrzymał nazwę "Lemmium" na cześć Iana "Lemmy'ego" Kilmistera z zespołu Motörhead,który zmarł 28 grudnia minionego roku. Inicjatywa ma dość duże poparcie.

 

Tymczasem fizycy będą teraz pracować nad nowymi pierwiastkami o liczbie atomowej 119 i 120. Mimo prowadzonych badań, jak dotąd żaden zespół nie osiągnął jeszcze sukcesu choć uważa się, że przy obecnej technologii będziemy w stanie stworzyć nowe elementy.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/w-ukladzie-okresowym-pojawily-sie-cztery-nowe-pierwiastki

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MiterMan

bob lazar o nim wspominal sie

bob lazar o nim wspominal sie zgadza ale ludzkosc a raczej bardzo mala czesc posiada go od okolo 1920r..... forma paliwa   tyle ze kiedys nie wiedzielismy co z tym zrobic,... tak samo jak malpie dac litr benzyny.... drogi zaś nieznany swiatu pierwiastek byc moze i 116  laczony w stopy daje element twardszy i plastyczniejszy od tytanu odporny na zarysowania i temperature..... a jeszcze nowszy pierwiastek o wlasciwosciach magnesu tyle ze ponad stukrotnie silniejszy ma mozliwosc lewitacji na polu magnetycznym ziemi,... masowa produkcja takiego "cuda" likwiduje przemysl od produkcji opon po czesci zamienne aut.... wiec odkrywcy sa martwi a plany w sejfie...

Portret użytkownika iwona marek

Co dalej? Jaki będzie

Co dalej?

Jaki będzie pożytek z tego, że fizycy bawią się w nowych alchemików i tworzą coraz cięższe pierwiastki?

Nikt tego nie wie. Nowe pierwiastki mogą mieć nieoczekiwane własności chemiczne - takie, które nie muszą odpowiadać ich położeniu w tablicy Mendelejewa, bo elektrony poruszają się w nich z prędkością bliską świetlnej.

W "Lalce" Bolesława Prusa zwariowany profesor Geist łudził Wokulskiego odkryciem metalu lżejszego od powietrza. Z kolei w drukowanej dziesięć lat później "Wojnie światów" Herberta Wellsa nieznany toksyczny pierwiastek posłużył Marsjanom do eksterminacji Ziemian. Kto wie, jakie nieznane substancje może mieć w swoim skrywanym arsenale natura?

Niektórzy liczą np. na uzyskanie cudownego materiału rozszczepialnego, bardziej wydajnego niż uran i pluton, czyli nowego źródła energii.

Ale samych naukowców napędza przede wszystkim czysta ciekawość.

Portret użytkownika N1KT

Zanim to zacząłem czytać to

Zanim to zacząłem czytać to po samym temacie wiedziałem że na pewno jest związek z lobby atomowym - czymś co jest związane z promieniowaniem. (Pomyślałem że z pewnością stopione paliwo mox "corium" wyprodukowało nowe sztuczne pierwiastki, bo produkuje ich wraz z wodą ponad setkę z tablicy Mendelejewa).
 Nie pasuje mi tylko jedno "...proponowano już 12 lat temu" (myślę że to jest kłamstwo), niech mi ktoś udowodni że to proponowano 12 lat temu - konkretny dowód proszę. Nie ma ? Bo to zapewne kłamstwo żeby nie iść w stronę źródła/prawdy.
https://www.youtube.com/results?filters=today&search_query=fukushima&lclk=today

Portret użytkownika eva11

przeciez nauka i media to

przeciez nauka i media to narzedzia do manipulacji i bardzo dobrze im to wychodzi!
jak czytam w wiadomosciach,ze w Afryce rekordowe upaly,czy w Australi rekordowe opady to nawet nie wiem czy smiac?
a cos takiego jak -padalo nieprzerwanie od 5 stycznia do 6 stycznia to juz nawet nie moge komentowac!
a ludzie wszystko lykaja,aby tylko podsycic swoje marzenia o katastroficznych zmianach!
Ty za to obrales droge straszenia skazeniem!
nasze zycie to cud -wiec dlaczego nie uwierzyc jesli sie prosi i widzi piekno,ze  kolejny moze sie wydarzyc?
ZYCZE PIEKNEGO DNIA -usiadzcie i zobaczcie go,a wtedy taki bedzie!

Portret użytkownika Akamai

No właśnie. Tacy niby

No właśnie. Tacy niby jesteśmy oświeceni, a nie potrafimy nawet uzupełnić tablicy Mendelejewa. A nowotwór "leczymy" radioterapią i chemioterapią, które tylko przedłużają cierpienie chorego. Ogólnoświatowy ciemnogród. 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika eva11

A co ma oswiecenie do

A co ma oswiecenie do poznania naszych praw dzieki ktorym zycie naturalne funkcjonuje?
to nie jest nam do niczego potrzebne wrecz nas sprowadza do wiekszej niewiedzy!
zreszta co to takiego oswiecenie piekne slowo-aby nadac znaczenie temu co powinno byc normalnoscia u wszystkich,a jest tylko wyjatkiem u mniej omamionych,a czesto i bardziej swiadomych swojej wg.nich wladzy nad innymi!

Portret użytkownika eva11

no widzisz i tym Ty rowniez

no widzisz i tym Ty rowniez sobie przeczysz,bo musialas w nastepnym komencie wytlumaczyc o czym piszesz1
a mi chodzilo o uwczesne oswiecenie te cale mistyczne nauki nwo i cala reszte,
ludzie mysla,ze moga sie tego wyuczyc i uzywac jak przepisu na ciasto!
a naprawde nie widzisz jak nazwa osiecenie jest wykorzystywana przez wielu dla rowniez wladzy?zalezy tylko o wladze nad czym chodzi...
oswiecenie Boskie to jedynie szczesliwy duch,a nie uznanie ze strony innych za oswieconego!
bo tak naprawde kazdy osiaga ten stan indywidualnie,
a wiazanie oswiecenia z osiagnieciami umyslu to napewno jest blad!

Portret użytkownika And

Sama sobie przeczysz.

Sama sobie przeczysz. Oświecenie nie polega na chęci władzy nad innymi.
To co opisujesz to mieszanina oświecenia z prymitywnymi instynktami ziemskimi, które powinny być minimalizowane.
Jezus był oświecony i dobrze sobie z tym radził.
 

Skomentuj