Szympansy osiągnęły poziom rozwoju epoki kamiennej. Czy małpy w przyszłości zagrożą ludzkości?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Naukowcy znaleźli dowody na to, że szympansy z Afryki Zachodniej już tysiące lat temu, przed pojawieniem się rolnictwa, rozłupywały orzechy za pomocą kamiennych narzędzi. Odkrycie sugeruje, że małpy rozwinęły tą umiejętność na własną rękę.

Zespół naukowców odwiedził jedyną znaną osadę prehistorycznych szympansów na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wykopane przez badaczy kamienie posiadają ślady używania ich do rozbijania orzechów.

 

Narzędzia pochodzą sprzed około 4300 lat, co w kategoriach ludzkich odpowiada późnej epoce kamienia. Do tej pory sądzono, że szympansy po raz pierwszy użyły kamiennych narzędzi dopiero w XIX wieku. Naukowcy sugerują, że ten rodzaj wykorzystania narzędzi mógł być dziedziczony od naszego wspólnego przodka.

Badanie wykazało, że szympansy i ludzcy przodkowie mieli znacznie więcej cech wspólnych niż mogło się wydawać. Do tej pory sądzono, że wiele atrybutów kulturowych było zarezerwowanych tylko dla ludzkości. Okazało się jednak, że takie zachowania jak np. rozbijanie orzechów, są przekazywane następnym pokoleniom szympansów. Prehistoria małp ma znacznie głębsze korzenie niż mogło się wydawać.

 

Badania naszego najbliższego ziemskiego krewnego nieustannie podkreślają nowe aspekty ludzkiej ewolucji. Z jednej strony jest to pozytywne, ponieważ możemy zrobić więcej w zakresie ochrony tego zagrożonego gatunku. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli stale poznawać kolejne fakty dotyczące naszej przeszłości.

 

Należy jednak zwrócić uwagę, że z każdym następnym odkryciem przekonujemy się o coraz większej inteligencji małp. Nie można wykluczyć, że kiedyś nadejdzie moment, gdy szympansy staną się dla nas równorzędnym przeciwnikiem w walce o przetrwanie. Już teraz niektóre małpy całkiem dobrze radzą sobie z obsługą smartfona, o czym świadczyć może poniższy film:

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Ricz

Po głębokiej analizie myślę

Po głębokiej analizie myślę że małpy to malpy a człowiek to całkiem co innego. Małpa może i ewoluuje bo ja sami tego uczymy,ale człowiek na pewno od małpy nie pochodzi tylko przybył z kosmosu ,bo zachowania ludzi nie wskazują w większości pochodzenia ziemskiego. Raczej jesteśmy galaktycznymi droidami w przybranej ludzkiej skórze dla niepoznaki.

 

Portret użytkownika inzynier magister

Dobrze piszesz Grot, lewacy

Dobrze piszesz Grot, lewacy to szaleńcy samobójcy, a większość nawet nie wie co to życie i cywilizacja życia ! Ostatnio skrajny lewak i zdrajca cimoszewicz powiedział że trzeba zwrócić całe mnienie eskimosom !  N/atomiast małpy to małpy, nigdy nie ewoluowały bo nie było ewolucji ! 

„British Royal Society było centrum machiny propagandowej, która mówiła ludziom, czym jest nauka. Członkami- założycielami British Royal Society byli masoni i dlatego jakiekolwiek twierdzenia podnoszone przez Towarzystwo stanowiły przedłużenie ich okultystycznych doktryn. Teoria ewolucji nie jest niczym więcej. W książce „The Meaning of Masonry” W.L. Wilmhurst obnażył światopogląd leżący u podstaw nowej, masońskiej nauki:

„Przekształcenie człowieka w nadczłowieka”było zawsze celem antycznych misteriów. Prawdziwym celem współczesnej masonerii nie są kwestie społeczne i charytatywne- co do których przywiązuje się taką wagę- ale przyspieszenie duchowej ewolucji tych, którzy pragną udoskonalić swoją naturę i sprawić, by była bardziej podobna do natury bóstwa. Jest to nauka, królewska sztuka, którą praktykować może każdy z nas. Wstąpienie do masonerii w jakimkolwiek innym celu niż zgłębianie praktykowanie tej sztuki oznacza niezrozumienie jej znaczenia.”

https://cotampaniewpolityce.wordpress.com/tag/towarzystwo-ksiezycowe/

Włodzimierz Cimoszewicz wywołał burzę swoim występem w programie Moniki Olejnik „Kropka nad i” w TVN24. Wprost potępił sprzeciw wobec zwrotu żydowskiego mienia. – W naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą holokaustu – palnął Cimoszewicz.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika jaceks77

Chyba nie tylko szympansy

Chyba nie tylko szympansy potrafią rozłupywać orzechy o kamienie. Niektóre ptaki np. wrony biorą orzech w dziub i rozłupują go o kamień. Czy to świadczy o ich nadprzeciętnej inteligencji. Czy może to taki nawyk. Gdyby te małpy zaczęły te kamienie obrabiać to co innego.

Portret użytkownika marian

Małpy nie potrzebują

Małpy nie potrzebują cywilizacji bo mogą jeść surowe rzeczy, które mają na wyciągnięcie ręki, więc nie muszą np gotować, są silne i zdrowe. Nie muszą palić w piecu aby sie ogrzać bo mają ciepło, nie muszą budować domów bo mieszkają na wolnym powietrzu. Nie mówią naszym językiem bo mają inną budowę krtani. Ale jak widać gdy chcą to potrafią robić różne rzeczy.

Portret użytkownika minoduesp

Nawet gdyby ludzkość wyginęła

Nawet gdyby ludzkość wyginęła to małpy nie zbudują cywilizacji i nie zajmą miejsca człowieka , ponieważ istniejemy równolegle od "początku świata" i nam się to udało a one dale skaczą po drzewach .. gdyż nie istnieje powód dla którego miałyby zmieniać swe położenie , podobnie zresztą jak część rasy ludzkiej - jedni budują rakiety do lotów w kosmos a drudzy nadal z oszczepem biegają nago po lesie i nawet za 1000 lat to się nie zmieni. - Tak było ,jest i tak będzie.

Strony

Skomentuj