Szympansy nauczyły się grać w „kamień, papier, nożyce”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Prymatolodzy z Uniwersytetu w Kioto nauczyli szympansy gry w „kamień, papier, nożyce”. Okazało się, że małpy nauczyły się zasad gry z taką samą dokładnością, co czteroletnie dzieci.

 

Do tej pory opublikowano wiele badań na temat inteligencji szympansów. Małpy między innymi używają narzędzi do zdobywania pożywienia i z powodzeniem przekazują tę wiedzę swojemu potomstwu. Okazuje się, że mogą samodzielnie nauczyć się nie tylko praktycznych rzeczy, ale także czynności dostarczających wyłącznie rozrywki. 

Liczne eksperymenty wykazały, że szympansy są w stanie opanować podstawy języka migowego i to na takim samym poziomie co dwuletnie dziecko, a nawet uczą go innych małp. Tym razem przeprowadzono badanie uczące popularnej gry, najpierw z udziałem siedmiu szympansów o różnej płci i wieku, a następnie z udziałem czteroletnich dzieci.

 

34 z 38 dzieci z powodzeniem nauczyło się grać w „kamień, papier, nożyce”, dokładnie tego samego dokonało 5 z 7 szympansów. Wcześniej badacze stwierdzili, że małpy są zdolne do myślenia refleksyjnego, mogą także zdawać sobie sprawę z emocji ich otoczenia i odróżniać je od własnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Marcin Malik

No właśnie. Szympans potrafi

No właśnie. Szympans potrafi się nauczyć języka migowego i potrafi zrozumieć jak grać w różne gry. Szympansy potrafią żyć w stadach bez problemów społecznych, choć szympansy też nie gwałcą i nie sprzedają narkotyków. To są informacje, których brakuje w tym artykule choć szympansy mają też zdrową dietę zamiast FKC cały czas.

Podróżnik. www.kompas.travel.pl

Portret użytkownika Gimenez444

Widac jak bardzo jest Pan

Widac jak bardzo jest Pan oderwany od rzeczywistosci, a moze po prostu nie posiada pan wystarczajacej wiedzy...

Szympansy potrafia zyc w stadach bez problemow spolecznych? A niby kto wdaje sie w regularne wojny z innymi stadami? Bezlitosnie rozszarpujac na czesci (w doslownym tego slowa znaczeniu) przeciwnikow, ich samice i mlode?

Kto bezustannie tworzy sojusze, ktore czesto maja na celu "obalenie wladzy" dominujacego w stadzie samca. Takie sojusze koncza sie rozdzarpywaniem osobnika na czesci. 

Przecietna grupa szympansow wyglada i zachowuje sie gorzej niz przecietna grupa nieucywilizowanych ludzi. 

Skomentuj