Szymon Mag – gnostyczny konkurent Jezusa Chrystusa

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia

Jezus Chrystus, który stał się jedną z najważniejszych postaci w dziejach świata wzbudził niewielkie zainteresowanie jemu współczesnych w porównaniu do inych nauczycieli. Co prawda głosił swoje nauki i czynił rozmaite cuda, ale w jego czasach było kilku innych podobnych cudotwórców, którzy stali się nawet popularniejsi od niego. Jednym z nich był niewątpliwie prekursor gnostycyzmu - Szymon Mag.

 

Konkurentem Jezusa i to zdecydowanie najbardziej znanym w swoich czasach, był Szymon Mag, aka Simon Magus. Opowieści o jego mocy przetrwały do dzisiaj. Wspomina o nim nawet Biblia, ale jego rola nie jest tam przedstawiona jako zbyt istotna.

 

W Dziejach Apostolskich Szymon Mag jest opisany jako człowiek, który czarował mieszkańców Samarii swymi magicznymi sztuczkami, niczym dzisiejszy Dynamo. Według świętej księgi Szymon przyjął nawet chrzest z ręki niejakiego Filipa, który niczym Jan Chrzciciel oferował chrzest mieszkańcom Samarii. Jednak nie można nazywać go chrześcijaninem, ponieważ jego zainteresowanie tym obrzędem było prawdopodobnie związane z jego profesją. Szymon Mag zajmował się głównie uzdrawianiem chorych i wypędzaniem demonów, jak przystało na porządnego mesjasza.

 

Po chwili, słysząc o sukcesie Filipa, z Jerozolimy przybyli apostołowie Piotr i Jan, aby ostatecznie zdobyć Samarię. Kładli ręce na ochrzczonych i twierdzili, że zstąpił na nich Duch Święty. To widowisko musiało być niesamowite, a Szymon Mag widział to na własne oczy i zapewne uznał, że nie może przegapić tej szansy.

 

Będąc bogatym człowiekiem, postanowił złożyć propozycję finansową apostołom, aby nauczyli go jak nakładać moc Ducha Świętego. W odpowiedzi apostoł Piotr wyśmiał go i nazwał bluźniercą. Kilkaset lat później chrześcijanie zaczęli używać terminu "Simon", który oznaczał, kupno i sprzedaż relikwii i święceń.

 

Szymon Mag przetrwał na kartach historii właśnie dzięki literaturze chrześcijańskiej. Jego postać jest przeciwstawiana przede wszystkim Świętemu Piotrowi, ale niekiedy i Świętemu Pawłowi, którzy toczyli z nim spory. Wszędzie jednak jego magiczne zdolności są opisane jako więcej niż wybitne.

 

Według jeden z opowieści Szymon zdołał na przykład ożywić posąg, ogień, którym się otoczył, nie spowodował u niego żadnych szkód, a najmocniejsze łańcuchy i sznury rozplątywał w ciągu kilku minut. Trzeba przyznać, że opisy te bardzo przypominają wyczyny dzisiejszych magików.

 

Jak większość świętych, Simon Magus zasłynął też z leczenia chorych i cierpiących, a nawet ze zmartwychwstania. Koronną sztuczką tego starożytnego magika była lewitacja nisko nad ziemią, a także upadek z wysokości. Szymon lubił pokazywać swoje możliwości publicznie, oświadczając przy tym, że są one boskiego pochodzenia.

 

W pewnym momencie, tak jak Chrystus, ogłosił się Synem Bożym, a raczej wcieleniem Boga Stwórcy, mającym władzę nad wszystkim. Aby udowodnić swoje możliwości szokował swoimi pokazami nieprawdopodobnej magii, dokładnie tak jak Jezus Chrystus. Niektórzy sugerują, że był on pionierem koncepcji Trójcy Świętej, a także kultu kobiecego, który potem objawił się jako kult maryjny.

 

Późniejsi gnostycy badający starożytne pisma twierdzili, że według nauk Szymona jest jeden najwyższy, niewyrażalny i nieskończony Bóg, niepojęty słowem, nienazwany i odwieczny. Z niego narodziła się Myśl, Ennoia, Kobieta-Idea, zwana najczęściej Sofią, czyli mądrością. Ta Sofia miała ascendować między kolejnymi ziemskimi kobietami, które wywarły wielki wpływ na losy świata. Miała nią być na przykład Helena Trojańska.

 

Szymon stwierdził w pewnym momencie, że inkarnacją Sofii jest nierządnica Helena z Sydonu, którą odnalazł i wykupił z domu publicznego. Potem towarzyszyła mu ona niczym Maria Magdalena Jezusowi. Nazwał ją boską matką wszystkich aniołów i archaniołów, tylko na skutek dziwnego spotu okoliczności została uwięziona w ciele człowieka.

 

Trudno powiedzieć na ile podejście Szymona Maga do głoszonych nauk było biznesowe, a na ile religijne. Głosząc swoje herezje dużo wszak ryzykował, ale ludzie po prostu gromadzili się aby go zobaczyć i posłuchać. Sława Szymon rosła aż doszła do apostoła Piotra, który postanowił położyć temu kres.

Leonaert Bramer - Upadek Szymona Maga

Starcie Świętego Piotra z Szymonem Magiem to coś o czym wiemy tylko ze strony tekstów chrześcijańskich. Niektóre są oczywiście bardzo tendencyjne i zaprzeczają sobie nawzajem. Na przykład, w jednym Szymon opisywany jest jako świetny mówca i mistrz retoryki, który może nie tylko wytrzymać w pojedynku słownym z apostołem Piotrem, ale po prostu go wygrać. Za chwilę inne teksty rozprawiają o mizernych argumentach Szymona.

 

Niemniej jednak, w większości teksty zgadzają się, że Święty Piotr czuł się zobowiązany do wyeliminowania z tworzącej się religii chrześcijańskiej fałszywych doktryn Szymona Maga. Samozwańczy bóg starł się z aroganckim apostołem. Na każde zaklęcie Maga Piotr miał kontrę. Pomiędzy nimi okresowo dochodziło do gwałtownych bitew słownych o istocie religii i duszy ludzkiej. Do ostatecznego mistycznego pojedynku doszło w Rzymie za czasów Nerona.

Legendy chrześcijańskie takie jak Dzieje Piotra czy Złota Legenda, wspominają o dziwnym pojedynku, który został przerwany przez strażników, wysyłanych przez cesarza Nerona. Przed jego obliczem Szymon Mag zadeklarował, że pokaże jak latać, co miało ostatecznie przekonać do tego, iż jest inkarnacją Boga. Wczesnym rankiem, Szymon dotrzymał słowa - wystartował przed cesarzem i połową Rzymu skacząc z najwyższej wieży.

 

Jego lot był jednak krótkotrwały. Nie wiadomo tylko czy to skutek nieubłaganej grawitacji czy też jak chcą źródła chrześcijańskie, Święty Piotr odrzucił złe anioły trzymające maga w powietrzu, a on natychmiast spadł z nieba na ziemię. Pamiętając, że Szymon już wcześniej wykazał zdolność wskrzeszania się z umarłych Neron czekał trzy dni i dopiero potem nakazał pochować jego ciało.

Przekonany, że czarownik nie żyje Cesarz kazał także wykonać egzekucje dwóch schwytanych apostołów Jezusa, Piotra i Pawła - tak na wszelki wypadek. Piotr na własną prośbę został ukrzyżowany na odwróconym krzyżu, a Paweł został ścięty.

 

Zatem Szymon Mag, który stał się słynny z tego, że próbował kupić gest zstępowania Ducha Świętego, zdołał zabrać ze sobą do grobu dwóch wielkich świętych chrześcijańskich. Pamięć Piotra i Pawła przetrwała jednak znacznie dłużej niż ta na temat Szymona Maga, ale trzeba mu przyznać naprawdę był postacią niezwykłą.

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.8 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Kto by pomyślał że dla takich

Kto by pomyślał że dla takich ówczesnych magików "Dynamo" pokłosiem są dzisiaj (dzisiaj? Smile Zaraz od magików występów dla gawiedzi) ich wyznawcy, skaczą sobie z pazurami do oczu. Chętni zęby wybijać i demolować się wzajemnie.Och gawiedzi, gawiedzi dlaczego jesteś taka ? Smile Bo już taka jeteś.Gdybyś taka nie byla, nie byłabyś Gawiedzi a światem byś rządziła w cieniu resztą gawiedzi.   

Portret użytkownika Lucy

Co tu się dzieje w tych

Co tu się dzieje w tych komentach. Ludzie co wy chcecie od diabłów? czemu uważacie że są złe? to przecierz anioły które dlatego są inaczej nazwane, bo mają wolną wolę. i tak jak każdy kto ma wolną wolę, mają też pracę, ta praca polega na karaniu złych, grzesznych ludzi. Więc czemu nadajecie im jakieś złe cechy? bo kuszą? owszem kuszą, ale na tym polega wasza wolna wola, żeby nie dać się skusić na złe rzeczy. jeżeli się skusicie, to znaczy że źli z was ludzie i powinniście się rzeczywiście smarzyć. A magia i demony nie istnieją. Magia to sztuczki, a demony to my, źli ludzie.

Portret użytkownika rochel57

Przy niektórych artykułach

Przy niektórych artykułach nie sposób mi się zalogować ..? Niby się loguje, a jak wchodzę w artykuł, np ten o szwedzkim hymnie, to jestem nie zalogowany. Wracam, wchodzę w logowanie, a jestem zalogowany, no to wracam do artykułu, a tam znów nie ..? Wskakuję w inny artykuł - jestem zalogowany, wracam do szwedów - nie.  Co to, jakieś nie nasze algorytmy przejęły kontrolę ?

Portret użytkownika 3plabc

Magia to raczej domena

Magia to raczej domena diabelsko- demoniczna, więc "konkurent" z niego kiepski... zresztą chciał kupić dar Ducha Świętego od apostołów za pieniądze... W czasach spełniającej się Apokalipsy lektura Biblii, zdecydowanie rozjaśnia tego typu zagadnienia. Czasu, żeby sobie w głowie poukładać przed sprawdzianem wiedzy i lojalności w duszy to za wiele nie pozostało... zwłaszcza, że niektórzy całe życie się uczą, a i tak głupi pozostają... i jak wtedy nie dać się zwieść?!?

Portret użytkownika adzislaw86

Złymi aniołami można nazwać

Złymi aniołami można nazwać demony stojące po stronie szatana z relacji biblijnych wiem że magia wrózbiarstwo i astrologia są to sztuki demoniczne ktoś kto posługuje sie tymi dziedzinami według biblii są narzędziami szatana do wprowadzania ludzi w błąd i odwrócenia ludzi od boga...

Portret użytkownika lipka

Takimi sztukami od

Takimi sztukami od tysiąclecia posługują się wyznawcy judaizmu a jakoś nie przeszkodziło im to w trzymaniu za twarz kolejnych pokoleń łatwowiernych katolików. Już nie wiadomo co jest narzędziem szatana a sam Szatan? Kto zna o nim prawdę, czy aby napewno to co nam się wmawia jest jego dziełem? Jest powiedzenie że dobrego karczma nie zepsuje a złego kościół nie naprawi, jednak i święty i złodziej modlą się do tego samego Boga tylko jednego prowadzi chciwość a drugiego wiara, żadne uczucia Bogu nie są obce ale kto inny decyduje o drodze złodzieja i świętego.

Portret użytkownika MiamiVibe

Magia, wróżbiarstwo, okultyzm

Magia, wróżbiarstwo, okultyzm i astrologia są nazwane demonicznymi, bo otwierają człowiekowi oczy, rozwijają świadomość, ukazują nowe ścieżki oraz zagadnienia na otaczającą ich rzeczywistość, a religia potrzebuje ciemnoty, aby można było takich ludzi łatwo okradać, straszyć piekłami, mordować oraz niewolić i tłumaczyć to tym, że wymyślona bozia tak chce. Wszystko co przeciwne religii będzie nazywane złym, grzechem, występkiem przeciw świętości itd. Tyczy się to każdej religii, nie tylko chrześcijaństwa. Aby to zrozumieć, trzeba wszystko obrócić o 180 stopni i mieć otwarty umysł oraz warto pamiętać, że najciemniej pod latarnią. 

Portret użytkownika Robi

Podobnych bredni , z

Podobnych bredni , z wplecionymi ziarnkami prawd, oraz połaciami półprawd dawno nie widziałem. 

Autor przebił w bredniach wielu , snując fantastyczne s-f o "przygodach" apostołów podług własnej dostępnej mu , w oparciu o własną niewiedzę i niedowiarstwo wizji. 

Bodajby o gotowaniu wody napisał. Coś by treściwego wyszło. 

Portret użytkownika krzyśś

Jestem tego samego zdania co

Jestem tego samego zdania co Robi , Autor tego artykułu jet kompletnym ignorantem , nie liczącym się z prawdą , to tylko świadczy o nim samym kim jest . Takich bzdur , jakie autor w tym tekscie umieścił jeszcze nigdy nie czytałem , czemu to ma służyć ? .

Widać , komuś bardzo zależy na tym by robić z nas idiotów , dlatego nie dajcie się wprowadzać w błąd byle komu , sprawdzajcie .

Strony

Skomentuj