Szyicka rebelia grozi atakiem na Arabię Saudyjską

Kategorie: 

www.mc-doualiya.com
Wojna w Jemenie może wejść w zupełnie nową fazę. Bojownicy Huti, którzy osiągają jak dotąd same sukcesy ostrzegają, że jeśli myśliwce będą nadal bombardować kraj, to zaatakują Arabię Saudyjską.

 

Szyicka rebelia w Jemenie stanowi teraz znaczną siłę w regionie. Arabia Saudyjska atakuje ich z powietrza i chce przywrócić do władzy prezydenta Abd Rabbuh Mansur Hadi'ego, który uciekł z kraju. Jednak szyici twierdzą, że mieszkańcy Jemenu nie chcą Hadiego i traktują go jak zdrajcę. Wzywają również ONZ do wznowienia negocjacji i zapewne będą domagać się aby nowym przywódcą tego kraju zotał były prezydent Ali Abd Allah Salih.

Ali Abd Allah Salih - źródło: ar.wikipedia.org

Władze saudyjskie nie chcą dopuścić do tego aby władzę w Jemenie objął Salih, który jest po stronie szyitów. Oni z kolei chcą negocjować a jeśli Arabia Saudyjska nadal będzie wysyłać myśliwce, konflikt może przelać się na sąsiedni kraj. Perspektywa ta wydaje się realna dopóki saudyjskie siły lotnicze biorą udział w wojnie.

 

Jednak jeśli szyici rzeczywiście przypuściliby atak, państwo Saudów posiada wielu sojuszników w regionie, między innymi Egipt i Izrael. Co więcej, Stany Zjednoczone nie pozwolą aby doszło do takiej sytuacji. W takim przypadku wydaje się, że bojownicy Huti nie mieliby większych szans w tej wojnie, więc pozostaje im negocjować.

 

 

Na podstawie: http://presstv.ir/Detail/2015/04/24/407801/Yemen-Saudi-Ansarullah-Bahiti-agression-airstrikes-Hadi

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Syria, Irak, Afganistan,

Syria, Irak, Afganistan, Libia, Ukraina, Jemen, Etiopia, Czad itd. przecież to III wojna światowa tylko narazie poza Europą no może oprócz Ukrainy. Teraz się przesówać będzie coraz bardziej na Europę. Sami zobaczycie. Obstawiam powrót konfliktu na Serbie, Czarnogórę a potem się już rozejdzie po całej Europie a front główny to Polska! Sami zobaczycie tak jak przed I wojną światową- reset!

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika nałukowiec

Żydom to już nie podskoczą,

Żydom to już nie podskoczą, 50 lat istnienia nowego Izraela a taka potęga że wszyćkie łobuzy srają w gacie i u nas powinno po 25 latach demonkracji być najmniej połowę tego jakby się te polityki nie kłuciły i nie kradły, co nie?

Skomentuj