Szybsza transmisja danych jest możliwa dzięki technologii laserowej

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Nowatorski sposób komunikacji zaprezentowali naukowcy z NASA i Lincoln Lab. Problem z jakim borykają się dzisiejsze sondy i satelity to między innymi, słaby transfer danych, który ograniczony jest przez użycie najstarszego sposobu przesyłu danych - fal radiowych

 

Dotychczas używane fale radiowe w tradycyjnej formie, sprawiały nielada kłopot wielu inżynierom. Trasfer danych poprzez takowe, jest niezwykle wolny, a anteny używane do nadawania, a szczególnie i do odbioru, były niejednokrotnie większe niż sam próbnik czy sonda. Takie bariery utrudniały wysył cennych danych naukowych do odbiorników na Ziemi. 

 

Z tym problemem uwikłali się inżynierowie z wyżej wymienionych placówek. Zamiast fal radiowych zostały użyte skupione wiązki jednolitego promieniowania laserowego. Testy przebiegły następująco, nadajnik LLCD znajdował się na Ziemi w White Sands w Nowym Meksyku. Wysłał on wiązkę laserową w kierunku satelity. Ten natomiast przeskanował przestrzeń, odnalazł ową wiązkę lasera i sam wysłał własną, wykorzystując w tym celu laser o mocy 0,5 wata. Od tego momentu oba nadajniki/odbiorniki były połączone i mogły nieprzerwanie wymieniać się danymi.

"Zaskoczył nas fakt, że satelita praktycznie nie musiał przeprowadzać skanowania. Niemal natychmiast odnalazł wiązkę. Tak więc już pierwszej nocy stopniowo zwiększaliśmy prędkość transferu danych i uzyskaliśmy maksymalny przewidziany transfer".

Z Ziemi do pojazdu krążącego na orbicie Księżyca dane wysyłano z prędkością 20 Mb/s, a z orbitera na Ziemię z prędkością 622 Mb/s. Szczególnie warto nadmienić, że nie było żadnych opóźnień w transmisji, błędów czy zrywania połączenia. Dane były przesyłane zarówno, gdy Księżyc był wysoko na niebie, jak i wtedy gdy był nisko (wówczas transfer spowalniał do 311 Mb/s), a nawet gdy znajdował się blisko Słońca i gdy atmosfera była wzburzona. Co więcej, połączenie działało nawet wówczas, gdy niebo było przesłonięte cienką warstwą chmur. Jak widać przewaga komunikacji laserowej jest znacząca.

 

W ramach testu naukowcy wysłali do orbitera i spowrotem film w jakości HD, sygnał z ziemi do orbitera biegł 1,3 sek. natomiast po uwzględnieniu czasu potrzebnego do jego obróbki, całość zmieściła się w 7 sek. Dla porównania - jeden GB (gigabajt) danych z podręcznej pamięci orbitera, za pomocą dotychczasowej komunikacji radiowej, zająłby 3 dni.

 

Dzięki znanej od kilkudziesięciu lat technologii laserowej, odpowiednio zaadaptowanej do nowatorskiego pomysłu, ten czas można już dzisiaj skrócić do bagatela, 5 minut ! W 2017 roku ma się rozpocząć, trwający 5 lat eksperyment pod nazwą Laser Communicatio Relay Demonstration (LCRD), podczas którego dane będą wysyłane z prędkością 1 Gb/s pomiędzy Ziemią, a satelitą na orbicie geosynchronicznej.

 

 

 

Źródło: Spectrum IEEE

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika raqq

Technologia przesyłania

Technologia przesyłania informacji laserem przez światłowód zanana jest juz chyba od trzydziestu lat - podobnie jak wiele innych technologii (np. wolna energia, teleportacja). Czemu dopiero teraz zabrali się za jej wykorzystanie w komunikacji z satelitami? Pewnie próbowali ją już dawno temu ale zauważyli, że przesyłane zdjęcia są za dobrej jakości. No i łatwiej kontrolować jest ludzi, którzy nie mają dostępu do najnowszych technologii. Jak w filmie "Elysium" - najnowsza technologia tylko dla wybranych.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"Struny" magnetycznego

"Struny" magnetycznego środowiska kosmosu mają "budowę" rurkową i stanowią swoisty światłowód przekazujący swoją luminescencję wzbudzoną przez energetyczne obiekty Kosmosu.
 Ta luminescencja przemieszcza się przez kosmos z prędkościa nieskończoną i przenika przez "martwą" materię kosmosu. Dlatego widzimy gwiazdy i galaktyki odległe od nas o miliony lat świetlnych mimo, że na drodze do punktu obserwacji znajdują się niezliczone obszary nieenergetycznej materii kosmosu ( pył, gruz i pozbawione energii obiekty kosmiczne)
 Widzimy je w czasie rzeczywistym a nie jako obraz, który dociera po "milionach" lat.
 Współczesna nauka o tym jeszcze nie wie.
 Porozumiewanie się miedzy tak odległymi obiektami bedzie sie odbywac poprzez magnetycznie aktywne kryształy, które mozna uzyskać poprzez krystalizację tlenków żelaza w temperaturze zera bezwzglednego (-273,151515151515.. st Kelvina)
 Ta temperaturę i poniżej niej mozna uzyskac w drodze sprzężenia zwrotnego pól magnetycznych w temperaturze kosmosu ( -271,0 st C)
 Pytanie brzmi: Jaka technologię trzeba zastosować?
 Tego nie wiem.
 Acha... Nie jestem fizykiem...
Ale bardzo ją rozumiem...

Portret użytkownika olo manolo

Co do magnetyzmu. Pole

Co do magnetyzmu.

Pole magnetyczne nie moze sie rozprzestrzeniac szybciej niz swiatlo i nie trzeba tego mierzyc. Swiatlo jest propagacja tego pola (jak i elektrycznego). Samo od siebie szybciej podrozowac chyba nie moze?

Jak wiemy swiatlo jest jednoczesnie fala i czasteczka. Informacja w strunach ma nature falowa (rozklada sie wedle zasad prawdopodobienstwa). Foton jako czasteczka zas jest tym co "wydobywa" (albo przekazuje) te informacje, gdy jest ona potrzebna.

Poniewaz foton podrozuje oczywiscie z predkoscia swiatla, to informacje sa "wydobywane" z predkoscia swiatla.

Informacja o polu magnetycznym takze, a takze o jego zmianach itd.

Dlatego - pole magnetyczne nie pozwala na komunikacje szybsza niz swiatlo.

Nic nie moze przemieszczac sie szybciej niz informacja o tym.

Co innego splatanie czasteczek - ale to inna historia.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Znów nie rozumiesz o co mi

Znów nie rozumiesz o co mi chodzi... Teoria dualistycznej natury światła jest idiotyzmem... Nie ma czegoś takiego... Natomiast oba rodzaje światła wystepują razem i nierozłącznie... Ale tylko do pewnej odległości.. Korpuskularne fotony wytracaja energie niedaleko źródła.
 Bład w założeniu polega na tym, że przyjmuje się iż pole magnetyczne nie moze się roprzestrzeniac szybciej niz światło... Nie wiem tego akurat, ale nie mieszaj pola magnetycznego z ośrodkiem magnetycznym. Pole jest wynikiem zajkłócenia ośrodka przez ciało energetyczne... Lapidarnie daje sie to odnieść do nieruchomego ośrodka wodnego w akwarium do którego wpuszczono rybkkę... Pole magnetyczne to odniesienie do obszaru zakłócenia wody ruchem rybki... I   o to chodzi...
 Magnetyzm to drgające środowisko Kosmosu... Drgający z nieskończoną prędkością...
 To moj teoria.
 Inaczej mówiąc magnetyzm jako pierwotne, niematerialne zjawisko wyindukowało materię... Elektryczność, światło, ciepło i masę...
 Czy potrafisz podac jakąkolwiek definicję magnetyzmu? Nie jego oddziaływania, tylko czym jest magnetyzm... Bo przecież nie jest ani siłą, ani masą ani energią....

Portret użytkownika olo manolo

1) Struny nie sa pochodna

1) Struny nie sa pochodna magnetyzmu, struny sa podstawowym jego czynnikiem, tak jak sa budulcem wszelkich czastek. Struny sa jedynie nosnikiem informacji i sa czysta energia, a zjawiska magnetyzmu, elektrycznosci, grawitacji itd. sa jedynie manifestacja tych informacji w momencie gdy ta informacja staje sie potrzebna - pomiar, spojrzenie czy jakiekolwiek inne zwrocenie uwagi.

2) Nie maja budowy rurkowej jak to obrazuje sie na roznych popularnonaukowych filmach. Sa to male wymiary, przestrzenie o nieregularnej budowie. Znalezienie zbioru mozliwych ksztlatow tych przestrzeni bedzie warte nagrody miedzygwiezdnego nobla i wyniesienie byc moze do godnosci polboga. Wyjasni nam prawdopodobnie takze istote istnienia wszechswiata.

3) Z ta luminescencja to nie jest prawda, cos pomieszales, albo wogole nie ma takiego zjawiska. Ona wciaz musialaby byc swiatlem, bo takie odbiera nasze oko.
Jesli nawet ona istnieje to jak i kiedy zamieniana jest na swiatlo ktore odbiera nasze oko?

Jedyna natychmiastowosc w fizyce kwantowej i calej fizyce to jest zjawisko splatania. I to ono bedzie prawdopodobnie uzyte do przesylania informacji w kosmosie - dwie splatane czasteczki maja przeciwne stany i zmiana jednego stanu pociaga natychmiastowa zmiane stanu drugiej czasteczki gdziekolwiek ona jest. Ograniczenia? Czasteczki musza pochodzic z jednego zrodla, cokolwiek to znaczy.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ty znów swoje... Ja nie mówię

Ty znów swoje... Ja nie mówię o "Teorii strun" bo to następna zjebka mozgowa dla lemingów.. Ja mówie zupełnie prosto o środowisku magnetycznym kosmosu, jak o wodzie w akwarium zakłoconej przez pływajace rybki... A Ty mi tutaj wykład z teorii strun przedstawiasz...
 Magnetyzm jest niematerialnym zjawiskiem wywołujacym zjawiska materialne...
 Fizyka kwantowa, teoria strun... cząsteczki splatania... To wymysły Kolego... Sprawa jest bardziej prosta niż mozna sobie to wyobrazić...
 A odnośnie luminescencji...
Czy ktoś rozpoznał zjawisko luminescencji próchna, robaczków świętojańskich, czy zorzy polarnej?...
 Nikt tak naprawdę nie wie czym to zjawisko jest...
 Nie jest to promieniowanie elektromagnetyczne i nie posiada energii a jednak istnieje...
 I ja wiem czym ono jest.
 Obserwowałem wielokrotnie "aurę" ludzką przy uzyciu aparatu Kiriana... My też emitujemy światlo luminescencyjne, pozbawione energii, to znaczy to swiatło przenika przez pancerną rękawicę, czy stalowy chełm, więc przenika przez materię inaczej, niz światło elektromagnetyczne... Hehheeee...
 

Portret użytkownika borek

Angelus Maximus Rex

Angelus Maximus Rex wrote:

 
 A odnośnie luminescencji...
Czy ktoś rozpoznał zjawisko luminescencji próchna, robaczków świętojańskich, czy zorzy polarnej?...
 Nikt tak naprawdę nie wie czym to zjawisko jest...
 Nie jest to promieniowanie elektromagnetyczne i nie posiada energii a jednak istnieje...
 I ja wiem czym ono jest.
 Obserwowałem wielokrotnie "aurę" ludzką przy uzyciu aparatu Kiriana... My też emitujemy światlo luminescencyjne, pozbawione energii, to znaczy to swiatło przenika przez pancerną rękawicę, czy stalowy chełm, więc przenika przez materię inaczej, niz światło elektromagnetyczne... Hehheeee...

 
 I ja wiem czym ono jest   oczywiście wiem ale nie powiem Biggrin jak w starej dobrej komedii (kiler) kiedy to naczelnik więzienia udziela wywiadu panie redaktor  ? a może jednak rozwiniesz temat i jak już wiesz powiesz nam i będzie wiedział nie jeden człowiek na 7 mld a  stu na 7 mld Smile będziemy takim narodem wybranym 

kontakt gg 2701808 , e-mail [email protected]

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

A po za tym, już właściwie

A po za tym, już właściwie powiedziałem czym jest... Jest luminescencją ośrodka magnetycznego kosmosu...przemieszczającą się wraz z czestotliwoscią ośrodka magnetycznego, czyli nieskończoną.... właściwie bliską nieskończonosci...
 Nieskończoność jest pojęciem czysto matematycznym. W rzeczywistości zawsze jakiś koniec jest w tej... nisekończoności...
 Chodzi o skalę zjawiska..

Portret użytkownika Scobydoo

Angelus Maximus Rex

Angelus Maximus Rex wrote:

Nieskończoność jest pojęciem czysto matematycznym. W rzeczywistości zawsze jakiś koniec jest w tej... nisekończoności...

Grand Prix w kategorii herezja przyznaję znanemu badaczowi pola magnetycznego AMRowi. GRATULACJE. Gdzię mogę się zgłosić po autograf?
 

Portret użytkownika Scobydoo

Angelus Maximus Rex

Angelus Maximus Rex wrote:

Jaki związek barani łbie ma nieskończoność z magnetyzmem?

Nie kumasz co piszesz???!!! Człowieku napisałeś o skończonej nieskończoności!!!! Pomyśl i nie obrażaj ludzi. Zresztą poza obrażaniem nic nie potrafisz.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nieskończoność to pojęcie

Nieskończoność to pojęcie wyłącznie matematyczne... Rzeczywista nieskończoność odnos się do skali układu... Wszechświat nie jest nieskończony w sensie matematycznym, lecz w naszej skali pojmowania jest nieskończony.
 Jeśli ty żyjesz 120 lat a Wszechświat bilony to w tej skali życie Wszechśiata jest nieskończone. Oczywiście to tylko dywagacje..
 Kumasz co piszę?????

Portret użytkownika borek

Angelus Maximus Rex

Angelus Maximus Rex wrote:

Nieskończoność to pojęcie wyłącznie matematyczne... 
 Jeśli ty żyjesz 120 lat a Wszechświat bilony to w tej skali życie Wszechśiata jest nieskończone. Oczywiście to tylko dywagacje..
 Kumasz co piszę?????

 
ja nie kumam bo zawsze mówisz że wszechświat istnieje nie biliony lat a kilka tysięcy , staruszku coś twoje teorie się zmieniają ?

kontakt gg 2701808 , e-mail [email protected]

Strony

Skomentuj