Szybkie topnienie śniegu zagraża fińskiej Laponii

Kategorie: 

Źródło: ICEYE / @iceyefi

Siedziba Świętego Mikołaja jest zagrożona. W północnej Finlandii największe od 60 lat szybkie topnienie zgromadzonego po zimie śniegu i lodu, zagraża społecznościom w całej Laponii.

Spodziewane są największe od 50 lat powodzie na skutek spływających roztopów. Oczekiwana jest fala powodziowa o wysokości 5 m co grozi powstaniem rozlewisk rzek wpływających do kilku miast, w tym Ivalo, Kemijärvi, Kittila, Pello, Rovaniemi i Tornio.

 

Wiosenne powodzie są uważane za coś normalnego i naturalnego, zwłaszcza w Laponii, w tym roku problemem jest rekordowa ilość opadów śniegu w zimie. Z tego powodu po kilku dniach ciepła wody w rzekach gwałtownie przybyło. Na północy Laponii jest jeszcze około 40 cm śniegu, w niektórych miejscach nawet więcej, ale robi się coraz goręcej.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj