Szybki wzrost kluczowej struktury mózgu może być przyczyną autyzmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według nowego badania struktura mózgu zwana ciałem migdałowatym rośnie zbyt szybko u dzieci, u których autyzm zdiagnozowano w wieku dwóch lat. Naukowcy odkryli, że ten przerost występuje między 6 a 12 miesiącem życia, zanim u dzieci zwykle diagnozuje się autyzm.

 

Wyniki badania, opublikowanego 25 marca w American Journal of Psychiatry, sugerują, że terapia dzieci z wysokim ryzykiem rozwoju autyzmu może mieć największe szanse powodzenia, jeśli zostanie rozpoczęta w okresie niemowlęcym.

„Nasze badanie sugeruje, że optymalnym czasem na rozpoczęcie interwencji i wsparcia dla dzieci, u których występuje największe prawdopodobieństwo rozwoju autyzmu, może być pierwszy rok życia” – powiedział starszy autor badania, dr Joseph Piven, profesor psychiatrii i pediatrii na Uniwersytecie im. Karolina Północna w Chapelle Hill.

Ciało migdałowate to znajdująca się głęboko w mózgu struktura w kształciemigdałą, która jest zaangażowana w przetwarzanie emocji, w tym uczucia strachu, oraz interpretację mimiki.

Źródło: CIDD / UNC-CH

Naukowcy wiedzieli już, że ciało migdałowate u dzieci w wieku szkolnym z autyzmem jest większe niż u dzieci bez autyzmu, ale nie wiadomo dokładnie, kiedy to rozszerzenie się zaczyna. W nowym badaniu naukowcy przeskanowali mózgi ponad 400 niemowląt, w tym 270 dzieci ze zwiększonym ryzykiem rozwoju autyzmu, ponieważ mieli starsze rodzeństwo z tą chorobą; 109 dzieci o typowym rozwoju; oraz 29 dzieci z zespołem łamliwego chromosomu X, zaburzeniem genetycznym, które powoduje opóźnienie rozwoju i upośledzenie umysłowe.

 

Dzieci zostały poddane rezonansowi magnetycznemu w wieku 6 miesięcy, 12 miesięcy i 24 miesięcy. W ciągu 24 miesięcy u 58 (czyli około 21 procent) dzieci z grupy ryzyka zdiagnozowano autyzm.Naukowcy odkryli, że w wieku sześciu miesięcy wszystkie dzieci miały ciało migdałowate tej samej wielkości. Jednak w wieku 12 miesięcy dzieci, u których następnie rozwinął się autyzm, miały powiększoną tą część mózgu w porównaniu do dzieci, które nie rozwinęły autyzmu i dzieci z zespołem łamliwego chromosomu X. Co więcej, dzieci zagrożone autyzmem też miały powiększone ciało migdałowate, a dzieci z najszybciej rosnącą tą częścią, miały najcięższe objawy autyzmu.

 

Im szybciej ciało migdałowate rosło w okresie niemowlęcym, tym więcej trudności społecznych wykazywało dziecko, gdy rok później zdiagnozowano u niego autyzm, powiedział autor pierwszego badania Mark Shen, asystent profesora psychiatrii i neurologii w UNC Chapel Hill. Naukowcy postawili hipotezę, że wczesne problemy z przetwarzaniem wzrokowym i sensorycznym w okresie niemowlęcym mogą obciążać ciało migdałowate, prowadząc do przerostu. Ciało migdałowate odbiera sygnały z układu wzrokowego mózgu i innych systemów sensorycznych w celu wykrywania zagrożeń.

 

Badania wykazały, że dzieci, u których później zdiagnozowano autyzm, miały problemy ze zwracaniem uwagi na bodźce wzrokowe w okresie niemowlęcym. Jak mówi Piven, interwencja u dzieci z wysokim ryzykiem rozwoju autyzmu może mieć na celu poprawę przetwarzania informacji wzrokowych i innych informacji sensorycznych u niemowląt. Według National Institutes of Health wczesna interwencja w przypadku autyzmu zwykle rozpoczyna się w wieku od dwóch do trzech lat, kiedy u dziecka zostaje zdiagnozowany autyzm.

 

Jednak niektóre badania przetestowały interwencję na dzieciach zagrożonych autyzmem, ponieważ miały rodzeństwo z autyzmem, lub na dzieciach z wczesnymi objawami, takimi jak fiksacja wzrokowa na niektórych przedmiotach. Na przykład w małym badaniu z 2014 r. przetestowano interwencję u dzieci w wieku od 6 do 15 miesięcy, która nauczyła rodziców nowych sposobów interakcji z dziećmi, takich jak odwrócenie uwagi dziecka od obiektu, na który ma obsesję, i stwierdzono, że terapia zmniejsza objawy autyzmu w wieku 3 lat.

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Co tu się dziwić takim

Co tu się dziwić takim zaburzeniom skoro karmi się zwierzęta chodowlane hormonami wzrostu , specjalnymi paszami czyli tym co człowiek im chce dać a nie to co zwierzak chce i powinien jeść. Taka przykładowa świnia kiedyś rosła (do uboju) przez cały rok albo i dlużej - dziś zawozi się prosiaka do rzeźni już po trzech miesiącach ! Napycha się "produkty żywnościowe" dodatkami , których NIKT nie potrzebuje i nie wiadomo jak w dłuższej perspektywnie wpływają one na rozwój dzieci i dorosłych. Dzisiaj ludzie (dzieci) też nie dorastają normalnie a są chodowani. Żyjemy w sztucznym środowisku , zatrutym przez "chemię" , chałas , promieniowanie wszelkiego rodzaju oraz będąc nieustannie narażonym na wdychanie spalin i wszystkiego co w powietrzu rozpylone zostało. Kiedyś prawie nie było autyzmu , downów itp. mutacji - zdarzały się bardzo sporadyczne przypadki budzące wręcz zdziwienie a dziś ? Ułomni mają już nawet swoje programy w telewizji . Nadmierne oświetlenie w nocy - kiedy powinno być ciemno - też nie pozostaje bez wpływu na nas . 

Portret użytkownika ZerwipejsMyckojad

Do wszystkich pierdolniętych

Do wszystkich pierdolniętych zjebów, którzy mogą to czytać: łyknęliście bajkę o zabójczym wirusie głado jak pelikan rybę, łykacie gładko narrację o zwycięstwach banderowskich morderców-skurwysynów. I co dalej? Powiem wam: łykniecie gładko bajkę o "mesjaszu" - antychryście, który będzie udawać zbawcę świata. Natomiast Chrystusa nawet nie zauważycie. Taka jest potęga opętania/obłąkania/prania mózgu...

Portret użytkownika Q

Nie można zauważyć bądź nie

Nie można zauważyć bądź nie "Chrystusa" - na tym właśnie polega głupota chrześcijaństwa , że utożsamia się tą postać z Jezusem (człowiekiem) , oczekując jego ponownego pojawienia się .. A co on jest "wybawiciel" jaki , od czego ?? To co nazywane jest "chrystusem" - dziś nie wiadomo co to naprawdę oznacza bo nikt już nie mówi językiem z którego to słowo pochodzi - jest potencjałem świadomości człowieka . Wyższą funkcją mózgu , którą każdy człowiek (zdrowy na umyśle i ciele) posiada ale tylko bardzo nieliczni potrafią uruchomić. Jezus próbował przekazać ludziom naukę o tym jak stać się "Chrystusem" czyli takim czlowiekiem (z takimi umiejętnościami) jakim on sam był. Religia to FAŁSZ , który odciąga człowieka od prawdy o sobie i swojej naturze. 

Portret użytkownika r.abin

Bez nadmiernych emocji,

Bez nadmiernych emocji, należy zauważyć, że gwałtowny wzrost przypadków autyzmu  (w ostatnich latach) - musi mieć przyczynę. A "wzrost ciała migdałowatego", nie jest przyczyną - tylko skutkiem.  No właśnie, skutkiem czego? (bo ewolucji, chyba - nie) 

Portret użytkownika r.abin

No cóż - onegdaj dyrektor NYT

No cóż - onegdaj dyrektor NYT, odchodząc na emeryturę, zdobył się - na resztkę uczciwości, nazywając pracowników "prostytutkami medialnymi". Zdaje się, że można będzie pdobnie  nazwać - niektórych - naukowców

Portret użytkownika r.abin

No cóż - onegdaj dyrektor NYT

No cóż - onegdaj dyrektor NYT, odchodząc na emeryturę, zdobył się - na resztkę uczciwości, nazywając pracowników "prostytutkami medialnymi". Zdaje się, że można będzie pdobnie  nazwać - niektórych - naukowców

Skomentuj