Szwedzkie myśliwce zrzucają bomby na płonące lasy

Kategorie: 

Źródło: U.S. Air Force

Szwecja wciąż walczy z pożarami, które są podsycane przez wysokie temperatury i susze. Sytuacja była już tak poważna, że kraj zaczął prosić o pomoc międzynarodową, której udzieliła Polska i inne państwa Unii Europejskiej. Jednak aby ułatwić gaszenie pożarów, szwedzkie siły powietrzne zdecydowały się przeprowadzić nietypowy eksperyment.

 

W środę, dwa myśliwce JAS 39 Gripen zaczęły krążyć nad płonącym lasem i z wysokości 3 km zrzuciły bomby GBU-49 prosto na palące się obszary. Dzięki powstałej eksplozji, ogień stracił dostęp do tlenu i momentalnie zgasnął.

 

Tylko skąd pomysł, aby bombardować lasy? Okazuje się, że pożar pojawił się w lesie w Älvdalen, gdzie znajduje się poligon, a na jego terytorium leży wiele niewybuchów. Strażacy ryzykowaliby życiem, gdyby próbowali gasić ogień w tradycyjny sposób. Wszystkie metody okazały się jak dotąd nieskuteczne.

Zrzucanie bomb na płonące lasy, jakkolwiek to brzmi, okazało się najlepszym rozwiązaniem. Ogień gasił się natychmiast w zasięgu do 100 metrów od eksplozji. Jednak pożary szaleją również w wielu innych lasach na terenie całej Szwecji. Na szczęście, w innych regionach strażacy mają łatwiejszy dostęp do ognia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Może Szwedzi obejrzeli serial

Może Szwedzi obejrzeli serial Zmiennicy gdzie w 1-szym czy 2 - gim odcinku strażak grany przez Kaczora przyłapany przez SOK-- istę gdy tankuje benzyne na rampie kolejowej do wozu strażackiego , tłumaczy że to nowa metoda gaszenia pożarów opracowana przez polskich naukowców zdaje się z Bierutowic , wprawdzie polscy naukowcy wg wykładu wymyślili że jak się poleje pożar benzyną to błyskawicznie wypali się cały tlen i pożar gaśnie. Tam akurat z samolotu nie zrzucają benzyny lecz bomby ale idea ta sama.

Portret użytkownika huzia na józia

Jak widać z góry, są to lasy

Jak widać z góry, są to lasy nasadzone - po uprzedniej grabieżczej dewastacji starych borów. Tak jest niemal w całej Szwecji. Dla turystów - mniej więcej trzystometrowe pasy "nienaruszonej przyrody". Poza kilkoma wyjątkami.

Zniszczone potężne wielowiekowe ekosystemy, które nie mogą już oprzeć się naturalnym katastrofom. Który naukowiec temu sprosta ?

Strony

Skomentuj