Szwedzki rząd chce zakazać nordyckich symboli, ponieważ "mogą podżegać do nienawiści"

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szwedzki rząd próbuje zakazać pewnych run z nordyckiego alfabetu oraz tradycyjnych skandynawskich symboli. Oficjalnym powodem jest to, że naziści wykorzystali niektóre z symboli podczas drugiej wojny światowej.

Pomysłodawcą inicjatywy rzekomo jest socjaldemokratyczny minister sprawiedliwości Morgan Johansson. Plan zakłada, że noszenie symboli i biżuterii staronordyckiej mogą być traktowane jako podżeganie do nienawiści. Obejmuje to m. in. Mjolnir – młot nordyckiego boga Thora, czy Valknut – węzeł poległych.

 

Runy te mają ponad 1200 lat i nie mają absolutnie nic wspólnego z nazizmem. Dla wielu Szwedów runy stanowią ważną część religii rodzimowierczej – Ásatrú, a dla innych mają znaczenie historyczne.

W Szwecji każdy rodzaj ucisku przeciwko religii jest zakazany, co oznacza, że ​​nowa ustawa jest niezgodna z prawem szwedzkim. Niemniej jednak rząd próbuje teraz zakazać przedchrześcijańskiego dziedzictwa, religii, kultury i sztuki.

 

Zakazanie run, ponieważ były używane przez nazistów, przypomina zakazanie chrześcijańskiego krzyża, ponieważ był używany przez Ku Klux Klan lub zakazanie arabskich liter używanych przez żołnierzy ISIS lub Al-Kaidy.

Oburzenie wyznawców religii Ásatrú i osób zainteresowanych kulturą staronordycką jest ogromne, ponieważ nowa ustawa może w dużym stopniu ograniczyć ich prawa. Obecnie zbierane są podpisy w petycji przeciwko nowemu rozporządzeniu. 24 maja, przed budynkiem parlamentu w Sztokholmie odbyła się manifestacja w proteście przeciwko propozycji.

 

Zainteresowanie tradycjami staronordyjskimi znacznie wzrosło w ostatnim czasie, zarówno w Szwecji, jak i za granicą. Obejmuje ono seriale telewizyjne, takie jak Wikingowie, Ostatnie Królestwo, czy Gra o Tron.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Lepiej juz nie będzie na

Lepiej juz nie będzie na świecie .wszystko idzie w kierunku filmów s-f.Prawdziwi wojownicy o wolność ci co sie odważą będa nazywani terorystami.Adla zwykłego śmiertelnika medialny teroeysta to terorysta .taj jak samolot to samolot .

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika minoduesp

Gdyby naród był mądry a

Gdyby naród był mądry a demokracja nie fikcyjna to obaliłby zaraz taką władzę ,która działa przeciw niemu podkopując fundamenty ich kultury ! Ale dekady urabiania pospulstwa przez propagandę systemu zrobiły swoje .

Portret użytkownika Illuminat13

Jezus nie bylby zadowolony ze

Jezus nie bylby zadowolony ze go wieszacie non stop na jakims drewienku Silny facet mial sile przebicia ale ile jego religia jak kazda kosztowala ludzi krwi istnien Wyprawy krzyzowe jerozolima ja rozumie ze siatka byla zla ale zeby do tego stopnia sie wyniszczac w imie bogow??? Dzisiaj jak sprawa wyglada nastepuja zmiany w polu magnetycznymm geomantycznym ziemi co widac chociazby po pogodzie i zmianach klimatycznych rowniez co za tym idzie wzrasta w hz czestotliwosc schumana mozg ludzki dostosowuje sie do innego myslenia wyzszej swiadomosci Zgrzyty beda coraz wieksze stary skostnialy system religijno finansowo polityczny probujacy utrzymac sie na sile i nowe myslenie globalne bez granic panstw podzialow rywalizacji Zmiany sa tak galtowne ze ludzcy naukowcy nie wiedza co sie dziej a to bylo zapowiedziane tysiace lat wstecz 8 miliardow dusz ludzi w tym czasie wszyscy z calej epoki zgromadzili sie w tym  czasie zmarli powstali z grobow w nowych cialach ale jeszcze nie niesmiertelnych Nieliczni beda obleczeni w niesmiertelnosc https://www.youtube.com/watch?v=H9ZGBhLh5r0&list=UUgfNt7XIjxPqrjd1indar-w&index=10

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika еuklidеs

Marksizm to religia, która

Marksizm to religia, która nie znosi konkurencji. Tym bardziej, że marksistowskie zawodzenie jest raczej mało atrakcyjne i jedyna metoda ekspansji to pozyskiwanie największych głupków i wykorzystywanie ich jako mięsa armatniego do terroryzowania reszty ludności.

Portret użytkownika baca

tamtejszy rząd jest tak samo

tamtejszy rząd jest tak samo szwedzki jak nasz polski... co nie zmienia i tak faktu że za Potop powinni szwedzi ponieść  surową karę czyli za wymordowanie bez powodu 1/4 naszego Narodu - dostąpić zagłady 3/4 swojego... tak z grubsza bo może być milion w tę lub w tamtą... zależy jak Pani Karma na to spojrzy... są bowiem pewne okoliczności łagodzące np nie branie udziału w ostatnim światowym napadzie na Polskę... nieco się chamy zrehabilitowały ale tylko nieco bo zagrabionych dóbr narodowych wciąż od Potopu nie oddały...

a te runy to są i tak słowiańskie bo przecież rdzenni Szwedzi to Słowianie którzy nieco tam na zimnie zdziczeli...

 

Skomentuj