Szwedzka armia pomyliła wojskowy okręt podwodny z cywilną łodzią

Kategorie: 

Szwedzka korweta rakietowa typu Visby - źródło: Jelly/Creative Commons
Wszyscy zapewne pamiętają, jak w październiku zeszłego roku szwedzka armia oświadczyła, że jakiś obcy okręt podwodny mógł wpłynąć na ich wody terytorialne. Rozpoczęto wtedy wielką operację poszukiwawczą, która nie przyniosła żadnego efektu. Dziś już wiemy czym w rzeczywistości była ta rzekoma łódź podwodna.

 

Tajemniczy okręt podwodny miał pojawić się w Archipelagu Sztokholmskim. Niemal natychmiast wypomniano że w 1981 roku sowiecka łódź podwodna U137 naruszyła wody terytorialne, więc uznano, że podobnie może być w tym przypadku. Rozpoczęto więc kosztowną operację poszukiwawczą, która nie pozwoliła ustalić co mogło naruszyć terytorium Szwecji.

 

Z dnia na dzień pojawiało się coraz więcej informacji, jak na przykład takich, że naruszenia mogła dokonać rosyjska łódź podwodna, która uległa awarii. Oświadczono również iż w Archipelagu Sztokholmskim mogły pojawić się nawet dwa okręty. Wszystko to okazało się jednak nieprawdą a siły morskie i powietrzne nie znalazły niczego podejrzanego.

 

Szwedzki kontradmirał Anders Grenstad przyznał, że obiekt który z początku wyglądał na łódź podwodną, był w rzeczywistości tylko cywilną łodzią i niczym więcej. Tak wynika z przeprowadzonych analiz fotografii, wykonanej przez emerytowanego oficera marynarki Svena Olofa Kvimana, na której uwieczniono tajemniczy obiekt. Uznano, że jest to czarna łódź podwodna o długości 20-30 metrów, lecz potem okazało się iż była to biała łódź o długości niewiele ponad 10 metrów.

 

Błędna analiza jednej fotografii spowodowała, że Szwecja musiała wydać prawie 3 miliony dolarów na zbędne operacje poszukiwawcze. Jednak cała akcja miała również swoje pozytywne strony - rząd przyznał prawie 700 milionów dolarów na modernizację marynarki wojennej w latach 2016-2020. Pieniądze te mają zapewnić lepszą ochronę na wypadek... "kolejnego" naruszenia wód terytorialnych.

 

 

Źródła:

http://www.thelocal.se/20150413/suspected-sub-in-swedish-waters-was-working-boat

http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/161791/swedish-navy-to-get-most-of-$700m-extra-funds.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika chris

napewno to byla Hamerykanska

napewno to byla Hamerykanska łódz podwodna bo juz rok temu  samolot Hamerykanski naruszyl przestrzen teretorialna szwecji....bo tak uciekal przed ruskimi maszynami aby co go rentgenem nie przeswietlili...... to pewnie jakas hamerykanska uciekala przed ruskimi....

Portret użytkownika achiles

I tak właśnie działają

I tak właśnie działają MROCZNE SIŁY NA ZIEMI, PLANECIE NASZEJ, czyli stwarzają sztuczny problem, potem, go rozwijają i potęgują, by na koniec wydoić jakieś PAŃSTWO, w celu osiągnięcia ZYSKU NIEBOTYCZNEGO, DLA SIEBIE. Jakie to jest głupie i chore wszyscy tu chyba wiedzą, ŁĄCZNIE Z TROLAMI, ale jakie to się wydaje być GENIALNE W SWEJ PROSTOCIE, to już mało sobie kto zdaje z tego sprawę, SKORO CIĄGLE DZIAŁA ZNAKOMICIE!!!

Skomentuj