Szwecja weszła formalnie do NATO

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Szwecja stałą się ostatecznie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego zwanego NATO. Ostatni akt zapewnił węgierski parlament, który dopiero wczoraj przegłosował stosowną zgodę na rozszerzenie sojuszu.

 

Przyjęcie Szwecji do NATO stanowi ważny krok w kierunku umocnienia bezpieczeństwa na obszarze Bałtyku i w całej Europie. Proces ten rozpoczął się 16 maja 2022 roku, kiedy rząd Szwecji, z szerokim poparciem w Riksdagu, zdecydował się złożyć wniosek o członkostwo w NATO. 5 lipca 2022 roku wszystkie państwa członkowskie NATO podpisały Protokół Akcesyjny dla Szwecji, co było pierwszym krokiem do jej integracji z politycznymi i wojskowymi strukturami Sojuszu. 8 marca 2023 rząd Szwecji przedstawił Riksdagowi projekt ustawy dotyczącej członkostwa Szwecji w NATO, który został zatwierdzony 22 marca.

 

Decyzja o przyjęciu Szwecji do NATO została podjęta po długich negocjacjach i spełnieniu szeregu wymagań, w tym zmian w prawie dotyczącym terroryzmu i sprzedaży przemysłu obronnego, które były przedmiotem rozmów ze Szwecją. Parlament turecki, po długich opóźnieniach spowodowanych obawami Ankary dotyczącymi zbyt liberalnego podejścia Szwecji do grup uznawanych przez Turcję za zagrożenie, w tym kurdyjskich bojowników i uczestników próby puczu z 2016 roku, ostatecznie zgodził się na przyjęcie Szwecji do NATO 27 grudnia 2023 roku.

 

Węgry, podobnie jak Turcja, były jednym z ostatnich państw członkowskich NATO, które zatwierdziły wniosek Szwecji o członkostwo w Sojuszu. Długo oczekiwana zgoda Węgier na członkostwo Szwecji w NATO nastąpiła wczoraj, 26 lutego 2024 roku, kiedy to Węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przyjęciem Szwecji do NATO. Po tej decyzji, i po podpisaniu jej przez Spikera oraz Prezydenta Węgier oraz przedstawieniu instrumentu ratyfikacji Stanom Zjednoczonym, wszystkie państwa członkowskie NATO zatwierdziły wniosek Szwecji o członkostwo. To pozwoliło rządowi Szwecji na formalne zdecydowanie o przystąpieniu do Traktatu Północnoatlantyckiego, co jest dokumentem założycielskim NATO. Po tym kroku, Szwecja stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu i zaczęła uczestniczyć w pełni jako sojusznik w organizacji.

 

Węgierska zgoda była ważnym krokiem w procesie rozszerzenia NATO, ponieważ każde rozszerzenie wymaga jednomyślnej zgody wszystkich obecnych członków Sojuszu. Decyzja ta była oczekiwana, podobnie jak zgoda Turcji, która również opóźniała proces ratyfikacji członkostwa Szwecji, podnosząc kwestie związane z bezpieczeństwem i polityką wewnętrzną. Węgrzy domagali się, żeby Szwecja przestala ich krytykować z powodu rzekomego "braku praworządności" do czego ostatecznie się zobowiązano.

 

Znaczący wpływ na zmianę stanowiska Turcji miały negocjacje dotyczące obrony, w tym rozmowy na temat zakupu przez Turcję amerykańskich myśliwców F-16 i modernizacji istniejącej floty, co było częścią szerszego porozumienia dotyczącego modernizacji tureckich sił zbrojnych.

 

Szwecja, podobnie jak Finlandia, która dołączyła do NATO w kwietniu, zdecydowała się na zmianę swojej tradycyjnej polityki wojskowej niezaangażowania na rzecz poszukiwania ochrony pod parasolem bezpieczeństwa NATO, głównie z obawy przed Rosją, zwłaszcza po jej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

 

Szwedzkie siły zbrojne, z uwzględnieniem nowoczesnych samolotów bojowych JAS 39 Gripen i innych zaawansowanych zdolności obronnych, stanowią znaczące wzmocnienie dla NATO, szczególnie w kontekście zwiększenia potencjału obronnego na obszarze Bałtyku i północy Europy. Przyjęcie Szwecji do NATO jest widziane jako kluczowy krok do umocnienia kolektywnej obrony i zwiększenia stabilności w regionie.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

No co z tego że Szwecję

No co z tego że Szwecję przyjęli ? Amerykanie i tak są tylko w tych wojnach od początku, które sami zaczynają. A ci durnie europejscy chcą Ukrainę do Unii przyjmować, mimo że biedna zacofana gospodarczo i będąca w stanie wojny.. debil na debilu debilem popędza.

Trzeba umieć być zawsze gotowym do drogi.. jak dla mnie to oni się mogą już teraz wszyscy powyżynać.. nawet mi powieka nie drgnie.

Portret użytkownika Ruskiemtusmierdzi

Że ta śmieszna zacofana Rosja

Że ta śmieszna zacofana Rosja co straciła cześć armii już na samej tylko Ukrainie?

Usa samo rozjeżdża Rosję w parę dni jeśli chodzi o lotnictwo i flotę, ruskie śmieszne żołnierzyki mogą sobie na lądzie biegać jeszcze długo ale i co z tego?

Portret użytkownika ba19

Jedna atomówka z Rosji nad

Jedna atomówka z Rosji nad USA na wysokości 30 km , i cofa USA do epoki kamienia , bo impuls EMP zniszczy cała elektrykę i elektronikę  w USA a awarie w elektrowniach atomowych USA zrobią Czarnobyl z USA 1000000x większy niż na Ukrainie i całe USA wróci do Afryki , ale uważaj ,  bo Rosja ma tych atomówkę tysiące !

Portret użytkownika Dzik

Czy to nasza wojna? Czy matki

Czy to nasza wojna? Czy matki Polki które nie chcą wysyłać swoich dzieci Polaków na wojne z Rosją to sa ruskie tro_lle?:

https://www.tiktok.com/@kasiulin6/video/7333396596224183584

"Żeby uświadomić Wam podniosłość wypowiedzi Tuska umieszczam poniżej link ze spotkania Tuska z Polakami, na którym kobieta powiedziała odważnie, że cały sejm chce nas wciągnąć w wojnę, która nie jest naszą wojną i nasze dzieci nie pójdą na mięso armatnie i nie jest to wojna w naszym interesie, ale wojna bankstersów.

Tusk na to pokrętnie i z całą determinacją podważył prawdę wygłoszoną przez kobietę szufladkując ją jako rosyjskiego trolla.

Hasłem rzekomych rosyjskich trolli jest “to nie nasza wojna”.

Nie zgadzasz się na wojnę? Jesteś rosyjskim trollem…

Nie chcesz zabijać? Jesteś rosyjskim trollem.

Tusk na zarzut, że nie nie jest to nasza wojna stwierdził, że to co mówi  kobieta jest niemoralne. Całkowicie wywrócił Prawo Boże, które mówi NIE ZABIJAJ.

https://detektywprawdy.pl/2024/02/28/tusk-patetycznie-i-z-powaga-musimy-w-polsce-zdac-najtrudniejszy-egzamin-od-niepamietnych-lat/"

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika KittySlayer

Szwedzkie siły zbrojne ...

Szwedzkie siły zbrojne ....stanowią znaczące wzmocnienie dla NATO, 

Nie ma to jak dobre samopoczucie, wzmocnienie jest k.rewsko mocne, terytorium może i duże ale ludzi za to mało, bo jedynie 
około 10 milionów czyli kilka razy mniej jak Polska i to jest np. połowa niedużej Holandii.

Jeżeli zaś chodzi o siły zbrojne - ChAAAA- to ten mocarz ma
armię 14 tysięczną - chyba komentarz jest tutaj zbędny i bardziej liczy się tutaj położenie kraju a  nie siła armii

Chociaż dodam parę słów, bo to by było niesprawiedliwe  w stosunku do Szwedów i tutaj może mieć zastosowanie zasada, nie ilość a jakość się liczy - przypuszczam, że te 14 tysięcy to by spokojnie rozj.bało 100 tysięczną armie rosyjską, próbkę mieliśmy podczas ostatniej wojny światowej ale w wykonaniu sąsiadów, czyli Finów,
pokazując jak Skandynawowie potrafią walczyć.

To rozszerzenie jest kontynuacją procesu zapoczątkowanego 25 lat temu od wchłonięcia Polski, Czech i Węgier, procesu który miał po prostu osaczać Rosję ale NATO jest przecież sojuszem obronnym jakby ktoś nie wiedział -CHAAAAA i tylko przez przypadek brało udział, chyba we wszystkich wojnach, które były prowadzone na świecie od powstania tego "obronnego sojuszu", oczywiście poza terenem państw członkowskich NATO.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika S

No nie do końca prawda.

No nie do końca prawda. Parlament Węgier się zgodził, ale jeszcze musi ten dokument podpisać Orban Wink A dopiero po tym, zaczną się rozmowy o oficjalnym wysyłaniu również Szwedów (jakby co), by ginęli w wojnie globalistów. Więc Szwecja jeszcze NIE JEST w NATO, chociaż teraz to już tylko formalność. A w podziękowaniu lecą właśnie ze Szwecji do Węgier nowiutkie JAS-Gripen Smile

Strony

Skomentuj