Szwecja ogłasza powstanie pierwszej na świecie drogi, która ładuje samochody elektryczne podczas jazdy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kilka dni temu w Szwecji otwarto 2-kilometrową drogę dla elektrycznych pojazdów, które teraz będą mogły ładować się podczas jazdy. To wydarzenie to tylko część celu Szwedów, który obejmuje zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych aż o 70 % do 2030 roku.

 

Projekt o nazwie eRoadArlanda polega na ładowaniu pojazdów elektrycznych podczas jazdy, wykorzystując przewodniki wbudowane w jezdnię. Samochody jadące trasą są podłączone do szyny, która dostarcza im energię elektryczną. W przyszłości takie drogi mogą pozwolić na zmniejszenie akumulatorów w samochodach, a zatem także obniżą koszty ich produkcji.

 

Twórcy projektu twierdzą, że jest on całkowicie bezpieczny – droga jest wodoodporna i bezpieczna dla ludzi do tego stopnia, że można chodzić po niej boso. Co więcej, nowoczesna jezdnia przyczyni się nie tylko do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ale także jest o 75 % tańsza od paliwa.

Planowana obecnie zamiana 20 tysięcy kilometrów dróg w Szwecji na elektryczne ma być kosztem około 80 mld koron szwedzkich (czyli około 9,5 mld dolarów). Z tras i oferowanych przez nie usług ładowania korzystać będą mogły zarówno pojazdy komercyjne, jak i te prywatne.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Jestem, który jestem

" BRAWO " będzie mogło latać

" BRAWO " będzie mogło latać więcej samolotów!!!  Pytanie, co więcej odprowadza szkodliwych substancji w powietrze, samoloty, czy samochody ? Hipokryzja "NAUKOWCÓW" już ich przerosła, teraz zaczyna się epoka CYBORGÓW.

Portret użytkownika Dzik

Nieprawda. Polska już od

Nieprawda. Polska już od dawna ma drogi które ładuje pojazdy elektryczne podczas jazdy. Ponadto Polska ma wiele więcej tych pojazdów elektrycznych ładowanych podczas jazdy. W Polsce te pojazdy nazywają się tramwaje oraz trolejbusy.

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Skomentuj