Szwecja chce usunąć ze szkół naukę hymnu narodowego

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Christopher Neugebauer/CC BY-SA 2.0

Szwecja, która stała się państwem wielokulturowym, chce usunąć hymn narodowy z programu nauczania dla szkół podstawowych. Taka propozycja została przedstawiona w projekcie, który przygotowała szwedzka Agencja ds. Oświaty – Skolverket.

 

W nowej podstawie programowej zniesiony został obowiązek nauki hymnu narodowego, a także psalmów i tradycyjnych pieśni nordyckich. W projekcie, który zostanie przedstawiony rządowi w grudniu, napisano jedynie o obowiązku nauki muzyki znanej z codzienności oraz powiązanej z różnymi świętami. Szwedzka Agencja ds. Oświaty, która wyszła z taką propozycją, podlega Ministerstwu Edukacji.

 

Anna Westerholm ze Skolverket twierdzi, że dzięki temu projektowi, program nauczania „nie będzie obciążony nadmiernymi szczegółami”. Jednak pomysł wywołał oburzenie wśród polityków opozycji. Krytycznie w tej sprawie wypowiedział się były dyrektor szwedzkiego inspektoratu szkolnego, Hans Albin Larsson. Zmiany, które niesie ze sobą ten projekt, są obecnie konsultowane z nauczycielami.

 

Z jednej strony, usuwanie hymnu narodowego z programu nauczania w szwedzkich szkołach podstawowych niesie za sobą uzasadnione zaskoczenie i oburzenie. Jednak pamiętajmy, że Szwecja stała się państwem wielokulturowym. Tamtejszy rząd stawia mniejszości na równo z rodowitymi Szwedami i nie będzie to dziwne, gdy projekt faktycznie zostanie przyjęty.

 

Jeśli do tego dojdzie, władze Szwecji będą mogły uznać, że społeczeństwo nie ma najwyraźniej nic przeciwko odbywającej się transformacji tego państwa. Kolejnym krokiem może być zmiana flagi, która przecież zawiera krzyż – a jak dobrze wiadomo, szwedzkie społeczeństwo stało się nie tylko wielokulturowe, ale też wieloreligijne. Flaga w obecnej postaci może zostać uznana za dyskryminującą.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika osa

No tak, hymn to po prostu

No tak, hymn to po prostu jedna z wielu piosenek i nie ma co być zbyt szczegółowym w nauczaniu muzyki...

To nawet nie chodzi o zmiany takie czy inne, ale jeśli symbole identyfikujące dane państwo zostaną zastąpione przez liczne alternatywy, to raczej pokazuje ścieżkę do dezintegreacji jedności (w sensie państwowym), więc może w przyszłości i rozpad państwa na małe państewka różniące się tym czy tamtym...

I teraz by się przydało wsparcie 'naukowców' często obecnych w tzw. 'innych mediach', by zbadali korelację między ograniczoną ilością promieni słonecznych w roku i dziwnymi pomysłami. Może absurdy należy leczyć absurdami, skoro medycyna jest bezsilna...

Skomentuj