Szwajcarzy zdecydowali w sprawie zwiększenia pokrycia w złocie dla franka

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Pierwsze sondażowe wyniki szwajcarskiego referendum w sprawie zwiększenia parytetu złota w ich walucie, wskazują na to, że odrzucono pomysł dokupienia kruszcu, tak, aby uzyskać 20 procentowe pokrycie rezerw finansowych tego kraju. Polacy zadłużeni we franku szwajcarskim mogą się czuć uspokojeni.

 

W Polsce prawie 800 tysięcy rodzin spłaca kredyty mieszkaniowe nominowane we frankach szwajcarskich. Większość z nich została zawarte w czasach, gdy waluta ta kosztowała około 2,5 zł. Obecnie frank kosztuje już 3,6 zł, ale skutkiem dzisiejszego referendum mogło być znaczne umocnienie tej waluty, nawet do poziomu 4,5 zł.

 

Popularność kredytów walutowych zapewniała zmasowana propaganda i dezinformacja sączona w mediach, ale też niezwykle korzystne warunki, na jakich były one udzielane. Gdy jednak bierze się na swoje barki zobowiązanie na okres kilku dekad, uzależnianie wielkości raty kredytu od kursu waluty obcego kraju trudno nazwać inaczej niż hazardem. Takich hazardzistów jednak nie brakowało, a ostatnia panika, jaką wywołała groźba znacznego umocnienia się franka szwajcarskiego po zwiększeniu jego pokrycia w złocie, wskazuje na to, że ta epopeja jeszcze długo się nie skończy.

 

Paradoksalnie nawet teraz, przy dużo wyższym kursie tej waluty niż z momentu, gdy brana była większość tych kredytów, są one bardziej opłacalne od kredytów złotówkowych. Jednak fakt uzależnienia kwoty spłaty od czynników zewnętrznych może być kiedyś dla tej grupy ludzi bardzo bolesne i prawie na pewno gdyby doszło do znacznego umocnienia franka, zapłacą za to nie tylko oni, ale też wszyscy inni Polacy, którzy będą musieli sfinansować rozmaite programy pomocowe dla hazardzistów, które niechybnie zaproponują rządzący.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika izzo

Dlaczego frankowcy mogą

Dlaczego frankowcy mogą odetchnąć?
Przecież teraz będą jeszcze więcej dojeni. Była szansa wyjść na ulicę, wtedy im by się poprawiło i reszcie społeczeństwa a tak złodzieje z Wiejskiej mogą spać spokojnie.

Portret użytkownika pankanapka

Jak czytam takic ludzi to

Jak czytam takic ludzi to słab mi się robi.... Ludzie biorący kredyty w obcej walucie to spekulanci. Jak by kurs spadł, to by zyskali. Jak ktoś wtopi na giełdzie to też mamy się litować nad nimi?
 
A frankowcy mogą odetchnąć, bo jak by przeszło, to by płacliza fraka 5zł czyli kredyt podrżał by o kilkadziesiąt %

Portret użytkownika pankanapka

Pożyczka w obcej walucie to

Pożyczka w obcej walucie to jest hazard.  Jak by Chf był tani, to by zyskali względem tych co wzięli kredyt w pln.
 
Dokładnie tak działa rynek forex. Lewar na rynku to nic innego jak pożyczka, jak kurs pójdzie po myśli to zarobsz. Bierzesz kredyt w przeliczeniu na 100 000zł, czyli np. 30 000 waluty X, kurs obcej waluty spada tak, że teraz za 100 000zł masz 60 000 waluty X, i oddajesz 50 000zł, bo tyle teraz kosztuje 30 000 które pożyczyłeś.
 
Jak się pomylisz, to odajesz więcej bo kurs wzrośnie.

Skomentuj