Szwajcarzy zagłosują wkrótce nad odebraniem władzom prawa do lockdownu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szwajcarzy będą wkrótce głosować w referendum, które może skutkować zakazaniem władzom stosowania tak zwanych lockdownów. Komitet obywatelski przedłożył referendum przeciwko ustawie Covid, która została zatwierdzona przez parlament i wdrożona we wrześniu ubiegłego roku. Do głosowania dojdzie już 13 czerwca 2021 roku.

 

Ze względu na nadzwyczajną sytuację, Rada Federalna podejmowała decyzje bez zwykłej procedury parlamentarnej. Jak donosi portal swissinfo.ch, komitet referendalny jest zaniepokojony dominującą rolą Rady Federalnej w systemie demokratycznym kraju. Poza tym, referendum będzie dotyczyło również redukcji w użyciu pestycydów, nowych środków antyterrorystycznych i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Kwestionowane ustawodawstwo, pierwotnie składało się z 14 odrębnych artykułów. Jego celem było umocowanie prawne około 20 decyzji podjętych przez rząd w okresie od połowy marca do połowy czerwca 2020 roku. Wszystkie ze wspomnianych decyzji, zostały podjęte bez udziału parlamentu. Od tego czasu, ustawa była kilkukrotnie nowelizowana. Przepisy, są w mocy do końca 2021 roku i dają władzom podstawę do przywrócenia „stanu nadzwyczajnego”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Gdyby została ona odrzucona podczas referendum, to wygasłaby w ciągu trzech miesięcy. Jest tak, ponieważ obecne środki są objęte rozporządzeniem nadzwyczajnym, które jest ograniczone do dwunastu miesięcy. Szwajcaria jest pierwszym krajem na świecie, który głosuje nad ustawodawstwem dotyczącym koronawirusa na szczeblu krajowym. Takie referendum jest integralną częścią ich systemu politycznego, co daje obywatelom możliwość zawetowania ustaw lub zmiany prawa.

Zwolennicy referendum, twierdzą, że większość środków można było zastosować bez nadawania rządowi żadnych specjalnych uprawnień. Obawiają się również, że ustawa może ustanowić precedens, który pozwoli Radzie Federalnej na egzekwowanie autorytarnych rządów. Oprócz ogólnego odrzucenia istnieje również fundamentalny sceptycyzm wobec rządowej polityki szczepień. Aktywiści zarzucają władzom ignorowanie możliwych zagrożeń zdrowotnych wynikających ze szczepień. Niedawne badanie przeprowadzone przez instytut badawczy Sotomo, wykazało, że znaczna większość ankietowanych popiera rządowe rozwiązania. Około 30% stwierdziło jednak, że ma „mało” lub „bardzo mało” zaufania do władz swojego kraju. Ostateczny wynik, będzie więc zależny od frekwencji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Skomentuj