Szwajcarskie szpitale za pomocą dronów dostarczają krew do analiz

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Dwa szpitale w szwajcarskim mieście Lugano zaczęły używać dronów do dostarczenia próbek krwi i innego materiału do analiz, informuje The Verge.

 

 

Czasami próbki materiałów biologicznych (na przykład krwi) powinny być szybko dostarczane do laboratorium w celu analizy. Zazwyczaj są one transportowane samochodami, ale warunki sytuacji drogowej w miastach nie zawsze można przewidzieć. Poszukuje się więc alternatywnych sposobów przewożenia próbek.

 

Dwa szpitale w Lugano, przy wsparciu szwajcarskiej poczty, rozpoczęły korzystanie z usług bezzałogowców Matternet w celu terminowego dostarczania próbek krwi i innych podobnych towarów. Personel szpitala załadowuje pojemnik urządzenia i odprawia je przy pomocy odpowiedniej aplikacji mobilnej.


 
Jak dotąd, drony są używane jako projekt pilotażowy. Testowanie systemu transportu rozpoczął się w połowie marca br. i obecnie zrealizowano siedemdziesiąt lotów testowych. Jeśli pilotażowy projekt przejdzie bez większych incydentów, biologiczny transport przy pomocy dronów będzie funkcjonować na stałe już w 2018 roku.

 

Swiss Post zaczęła testować dostawy lekkich ładunków za pomocą małych dronów już w 2015 roku. Do przesyłania przedmiotów używane są quadrocoptery Matternet One, które zostały zaprojektowane specjalnie do unoszenia małych obciążeń. Matternet ONE może przewozić ładunki do jednego kilograma na odległość do 20 kilometrów przy maksymalnej prędkości 36km/h. Bezzałogowce są w stanie samodzielnie omijać budynki, a także, w przypadku awarii elektroniki lub silników, wyposażone są w spadochrony.

 

Nie jest to pierwsze użycie dronów w medycynie. Na przykład, na Madagaskarze firma Vayu w 2016 zaczęła używać bezzałogowych statków powietrznych do transportu próbek krwi i kału. Z kolei Zipline Company Rwanda zaczęła stosować innowacyjne urządzenia do przewozu lekarstw i krwi do transfuzji. Ponadto EHang planuje zbudować tysiące zmodyfikowanych osobowych multikopterów dla przewozu narządów do przeszczepów.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Skomentuj