Szwajcarscy naukowcy stworzyli materiał, który może tworzyć połączenia nerwowe robotów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chociaż wiele robotów ma znacznie lepszą „kondycję” fizyczną od większości ludzi, to wciąż nie są one w stanie dorównać naszym zdolnościom umysłowym. Niektórzy naukowcy chcą zatrzeć i tę granicę, stale poszukując odpowiednika ludzkich nerwów, który mógłby budować zaawansowane mózgi robotów.

Inżynierowie z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii opublikowali ostatnio badania na temat ultra cienkich, elastycznych kabli z elektrodami, które mogą tworzyć potężne umysły robotów. Oznacza to między innymi fakt, że wkrótce roboty mogą zyskać kolejny zmysł – dotyk.

Dziesięcioosobowy zespół naukowców uważa, że stworzył materiał idealny do wykorzystania jako robotyczne nerwy. Bardzo cienki kabel światłowodowy jest niezwykle miękki i rozciągliwy, dzięki czemu może być zastosowany w zginanych złączach robotów.

Mała objętość przewodów sprawia, że będzie można stosować je w bardzo dużych ilościach, tym samym zapewniając przepływ ogromnej ilości informacji. Póki co szwajcarscy naukowcy nie informują o tym, jak dokładnie zamierzają wykorzystać swój twór, jednak wiadomo już, że wynalazek został opatentowany.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Dr Piotr

Tak ostatnio pomyślałem, ż

Tak ostatnio pomyślałem, ż skoro tworzymy roboty i AI w oparciu o nas, to się to raczej dobrze nie skończy, ani dla robotów, ani dla AI, ani dla nas, jako ich twórców ...bo jeśli bazą jest coś tak ułomnego jak człowiek i jego cechy, których objawy widzimy w tym, co się dookołą nas dzieje na świecie, to wynik jest do przewidzenia. Nawet jeśli wyeliminują jakieś tam elementy czy cechy uważane za błędne czy szkodliwe, to podstawa będzie dalej nacehowana ułomnie i doprowadzi do jakiś wynaturzeń, dewiacji prowadzącej raczej do rzeźi i eksterminacji wzajemnej...pozostaje nam obserwować, bo jak widać przeszczęśliwe rzesze naukowców, entuzjastycznie popychają tematy wciąż do przodu, mimo sygnalizowanych zagrożeń.

Portret użytkownika alojzy

" to raczej dobrze nie

" to raczej dobrze nie skończy, ani dla robotów, ani dla AI, ani dla nas, jako ich twórców ...bo jeśli bazą jest coś tak ułomnego jak człowiek i jego cechy, których objawy widzimy w tym, co się dookołą nas dzieje na świecie,"

Z wrodzonym sobie optymizmem chciałbym uścislić: produkcją, uczeniem i rozwojem si zajmuje się przede wszystkim wojsko, czyli ci którzy stanowią zagłębie psychopatii, a ich pragnienia przekraczają wszelkie granice zbydlęcenia.
Dlatego słowa "ułomność człowieka" w takim kontekście - to jakby nic nie powiedzieć.

Skomentuj