Szwajcarscy naukowcy odkryli nową funkcję móżdżku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii odkryli, że móżdżek, który jest przede wszystkim odpowiedzialny za koordynację ruchów, odgrywa również ważną rolę w zapamiętywaniu przeżyć emocjonalnych - informuje serwis prasowy uniwersytetu. Wyniki prac prezentowane są w czasopiśmie PNAS.

 

Szczególnie dobrze zapadają w pamięć zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia emocjonalne. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszego przetrwania, ponieważ musimy być świadomi niebezpiecznych sytuacji, aby uniknąć ich w przyszłości. Wcześniejsze badania wykazały, że ciało migdałowate, struktura mózgu, która odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu emocji, odgrywa kluczową rolę w tym zjawisku. Emocje aktywują ciało migdałowate, co z kolei ułatwia przechowywanie informacji w różnych obszarach mózgu.

 

Praca z Uniwersytetu w Bazylei udowadnia, że móżdżek również odgrywa rolę w przechowywaniu doświadczeń emocjonalnych. Naukowcy odkryli to w eksperymencie, w którym uczestniczyło 1418 uczestników. Badanym pokazano pozytywne, negatywne i neutralne obrazy, a ich aktywność mózgową rejestrowano za pomocą rezonansu magnetycznego.

 

Kolejny test wykazał, że uczestnicy znacznie lepiej zapamiętywali pozytywne i negatywne obrazy niż neutralne. Obrazy te były lepiej zachowane, ponieważ części mózgu odpowiedzialne za przechowywanie wspomnień emocjonalnych działały aktywniej. Wśród tych obszarów znalazł się móżdżek, w którym naukowcy również odkryli zwiększoną aktywność.

 

Okazało się, że móżdżek otrzymuje informacje z zakrętu obręczy, obszaru mózgu, który odgrywa ważną rolę w percepcji i ocenie uczuć. Ponadto móżdżek wysyła sygnały do różnych obszarów mózgu, w tym do ciała migdałowatego i hipokampu.

 

„Wyniki te wskazują, że móżdżek jest integralnym elementem sieci odpowiedzialnym za lepsze przechowywanie informacji emocjonalnych” – cytują autorów artykułu w komunikacie prasowym.

 

Chociaż poprawa pamięci o wydarzeniach emocjonalnych jest krytycznym mechanizmem radzenia sobie, ma również wadę. W przypadku bardzo negatywnych doświadczeń może prowadzić do powtarzającego się lęku. Oznacza to, że odkrycia można również wykorzystać do badania stanów psychicznych, takich jak zespół stresu pourazowego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ba

Lepiej niech nic nie

Lepiej niech nic nie odkrywają, bo do reszty z ludzkości zrobią niewolników i roboty :

2 Tymoteusza 3: 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

Te uch wynalazki sa przeciwko ludzkości !

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika ba

Lepiej niech nic nie

Lepiej niech nic nie odkrywają, bo do reszty z ludzkości zrobią niewolników i roboty :

2 Tymoteusza 3: 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

Te ich wynalazki są przeciwko ludzkości !

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q.

Niestety nie, bo bada się to

Niestety nie, bo bada się to za pomocą tomografu który obrazowo za pomocą kolorów pokazuje który obszar mózgu aktywny jest bardziej gdy człowiek skupia się na konkretnej czynności jak zapamiętywanie, kojarzenie, myślenie abstrakcyjne czy mowa.

Neuroobrazowanie - jak zobaczyć mózg? • Neuronaukowiec.com

Jak widzisz nie są to przypuszczenia czy gdybanie lecz konkretna wiedza pokazana na ekranie. 

Portret użytkownika Q.

Istota ludzka nie jest tylko

Istota ludzka nie jest tylko biologiczną masą tkanek - jest także formą energetyczną wyrażoną umysłem i jego potrzebami. Szczęśliwy człowiek to ten w którego ciele nie ma żadnych blokad energetycznych - tych fizycznych objawiających się napięciem mięśni pleców, karku czy dowolnymi przykurczami jak i psychicznych zachamowań ekspresji emocjonalnej oraz mentalnej. Co jest źródłem szczęścia ? Swobodny przepływ energii życiowej na czterech podstawowych poziomach. 1- Kontakt ciała z naturą i jej żywiołami/wodą/wiatrem/ziemią i światłem. 2- Wysiłek fizyczny który nie jest obowiązkiem lecz przyjemnością. 3- Swoboda wyrażania emocji, pragnien, potrzeb bez uczucia skrępowania - szczerość nie zagrożona ocenianiem. 4- wolność ekspresji intelektualnej = mów to co myślisz a nie to co myślisz, że należy powiedzieć (o ile nikomu nie wyrządza to krzywdy). Nie bój się być prawdziwym sobą ! 

Naturyzm daje wolność ciału..  Sport - uwalnia napięcia..   Przyjaźń daje możliwość odsłonienia wnętrza by to co delikatne mogło się poruszyć. To są formy podstawowe prowadzące do szczęścia na "niskim poziomie". Poziom wyższy - ten który jest stabilnym niezmąconym stanem doskonałej równowagi (nirwaną) wymaga nieco innego zaangażowania.. trudu który warto podjąć gdyż daje on niezależność od wszystkich pozostałych warunków życia. Tym co należy zrobić by to osiągnąć jest - odcięcie od przywiązania od tego co zewnętrzne. Nikt nie może zmienić tego co się dookoła niego dzieje.. ale może wobec tego pozostać niewzruszonym. Wystarczy "wyłączyć procesor emocji" - emocje są nielogiczne. Logika jest spokojem - spokój zaś szczęściem. 

 spokój, czyli duchowy ład - Zwierciadlo.pl

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj