Szwajcaria ogranicza swoje zapasy żywności, czyli awantura o kawę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rząd Szwajcarii postanowił położyć kres awaryjnemu robieniu zapasów kawy, oświadczając, że "nie jest ona niezbędna człowiekowi do przetrwania".

Należy przypomnieć, że Szwajcaria rozpoczęła magazynowanie awaryjnych rezerw kawy już w okresie międzywojennym (między I a II Wojną Światową) w ramach przygotowań do potencjalnego kryzysu. W kolejnych dziesięcioleciach kontynuowano tą tradycję, aby zawsze być gotowym na walkę z brakami, wywołanymi przez wojny, klęski żywiołowe bądź epidemie. 

 

Rząd Szwajcarii postanowił jednak skończyć z tą praktyką do końca 2022 roku. Nie brakuje jednak opozycji, która sprzeciwia się porzucaniu idei magazynowania zapasów. Obecnie Szwajcaria przechowuje ponad 15 tysięcy ton kawy, co według szacunków wystarczyłoby jedynie na około 3 miesiące. Rząd podtrzymuje jednak swoje stanowisko, że kawa "nie jest niezbędna do życia", więc nie powinna być uwzględniana jako kluczowy produkt w państwowych rezerwach.

Plan został już przygotowany, lecz ostateczna decyzja ma zapaść w listopadzie bieżącego roku. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z pomysłu. Agencja Reservesuisse nadzorująca zapasy żywności w Szwajcarii poinformowała, że 12 z 15 firm, które gromadzą kawę, nadal chcą to robić. Przedsiębiorstwa wystosowały zbiorowy list, w którym napisano, że "postrzeganie kalorii jako podstawowego kryterium oceny nie oddaje sprawiedliwości kawie". Często podnoszony jest również argument, że Szwajcarzy są wielkimi miłośnikami kawy, zużywając około 9 kg na osobę w skali roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Z całym szacunkiem do

Z całym szacunkiem do podejścia Szwajcarów w zakresie obrony cywilnej ale.Bez przetrwania nie ma kawy ! Tzn. Na odwrót.Nie ma przetrwania bez kawy? Widać że w Szwajcarii zadbano już o wszystkich (widać zadbano) że, jakby co, to mieli dobre szanse przeżycia.Gorzej jak oni (ci co przeżyją arrmagieddon i apokalipse w jednym) sami potem zaczną walkę o kawę ! Masz kawę jesteś gość (ELYTA jednym słowem) i STATUS nie byle jaki ! Podział wstępny wśród ludu i mas gawiedzi będzie się kształtował postapokaliptyczny w schronach a tu kawy brakuje? Nieeee I co jeszcze ?! 

Historia lubi się powtarzać...Prawda? Nieprawda. Historia nie jest jakimś nadrzędnym ożywionym tworem, nie jest zbiegiem przypadkowych sytuacji. Zdarzenia są skutkiem czegoś, co było wcześniej planowane.

Portret użytkownika Maryjan_66

No właśnie, wygląda świeżo..

No właśnie, wygląda świeżo..

Niemniej mi się akurat skojarzyło to z wizją, że przecież te magazyny czasem trzeba odświeżać, a ze starymi zapasami coś zrobić? Ja np taka kawę bym przemielił, dodał trochę aromatu - i do sklepów jako kawa xxx Exclusive, yyy Gold. Ale to ja. Ludzie na pewno tacy nie są. Znaczy mam taką nadzieję. Nestle napewno też nie, przecież produkuje takie ładne opakowania.

No bo pierwsze co robie po przebudzeniu to właśnie.. kawa. Choć czasem uda mi się wcześniej modlitwa.

Skomentuj