Szwajcaria głosuje za wprowadzeniem zakazu stosowania pestycydów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obywatele Szwajcarii przymierzają się do głosowania nad całkowitym zakazem stosowania pestycydów. Póki co ponad 100 tysięcy Szwajcarów podpisało wezwanie do wprowadzenia zakazu, który obejmowałby sektor rolniczy i przemysłowy, w tym także żywność importowaną. Jest to intrygujące posunięcie, ponieważ właśnie ze Szwajcarii pochodzi największy na świecie producent pestycydów, firma Syngenta.

Ostatnie 12 miesięcy było w Europie okresem bardzo burzliwych dyskusji na temat przyszłego stosowania pestycydów. W efekcie być może już niedługo Szwajcaria stanie się drugim krajem po Bhutanie, który zakazał całkowicie stosowania syntetycznych osubstancji do zwalczania żywych organizmów, uznanych za szkodliwe. Nim jednak dzień ten nadejdzie mogą minąć nawet 3 lata.

 

Mimo że Unia Europejska nadal pozwala na stosowanie przy uprawach glifosatu – organicznego związku chemicznego, stosowanego do łatwego i taniego niszczenia chwastów – to coraz więcej krajów chce się z tego wycofać. Podobnie jak Szwajcaria, także Francja planuje zakazać stosowania pestycydów w ciągu kilku najbliższych lat.

Jak zawsze w takim przypadku pojawiają się głosy zarówno za, jak i przeciw. Nadal zdaniem wielu rolników całkowite wycofanie pestycydów oraz zakaz importowania żywności, do której je wykorzystano to decyzja zbyt radykalna, która może mieć skrajnie negatywny wpływ na plony oraz ceny żywności.

 

Co ciekawe, zaledwie kilka tygodni temu Unia Europejska obwieściła niemal całkowity zakaz stosowania neonikotynidów, jak dotąd najpowszechniej stosowanej klasy środków owadobójczych na świecie. Jak widać zakaz ten nie wystarczył i lista wycofanych z użytkowania substancji o niepewnym wpływie na nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego nie została jeszcze zamknięta.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet
loading...


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Taki stary a taki naiwny

Taki stary a taki naiwny jesteś? Jasne że ściema jak wszystko inne od 30 lat albo i dłużej w tym kraju.  Czym się różni PO od PISu. PO mówiło że da Polakom kopa w du..e i dawało . PIS że nie da i daję. PIS PO jedno je...e zło.

kolo21

Skomentuj