Szturm hiszpańskiej policji na głosujących Katalończyków - ponad 760 rannych!

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Dzisiejszy dzień z pewnością zostanie zapamiętany na bardzo długo. Mieszkańcy Katalonii, którzy mieli zamiar zadecydować o przyszłości swojego regionu podczas referendum zostali potraktowani w niezwykle brutalny sposób przez hiszpańską policję narodową. Służby "porządkowe" napadały na bezbronnych ludzi i siłą odciągały ich od lokali wyborczych. Tak zdaniem Madrytu wygląda demokracja.

 

Głosowanie w sprawie niepodległości Katalonii trwało w godzinach 9:00-20:00. W tym zapowiadanym od dawna wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców regionu. Niestety od samego początku wszystko wskazywało na to, że nieuznawane przez Madryt referendum zostanie stłumione i tak też się stało - w Katalonii rozmieszczono tysiące policjantów gotowych do walki z lokalną ludnością.

Wydaje się to nieprawdopodobne, że obserwowane w niedzielę zajścia miały miejsce właśnie w "demokratycznej" Hiszpanii. Ciężko jest znaleźć słowa, aby opisać agresywne działania policji, która w wielu przypadkach po prostu rzucała się na ludzi. W ruch poszły gumowe kule i pałki, którymi traktowano głosujących Katalończyków. Mieszkańcy nie chcieli dopuścić do zamknięcia lokali wyborczych i przechwycenia kart do głosowania oraz urn. Policja na polecenie Madrytu używała brutalnej siły również wobec kobiet i osób starszych, a w niektórych przypadkach atakowano nawet strażaków oraz lokalną policję.

Bilans ofiar jest bardzo wysoki. Według najnowszych szacunków aż 761 osób zostało rannych. Co więcej, hiszpańska policja narodowa oraz Gwardia Cywilna zdołała zamknąć około 90 lokali wyborczych. To niewiele w porównaniu do ponad 2 tysięcy lokali, które w większości pozostawały otwarte. Należy jednak przyznać, że gdyby nie protesty mieszkańców przebieg referendum zostałby bardzo poważnie zakłócony. Można wręcz powiedzieć, że Katalończycy obronili swój region i ostatecznie dopięli swego.

Ataki na głosującą i nieuzbrojoną ludność wywołały poruszenie na świecie, choć w niektórych przypadkach próbowano ukryć krytykę wobec Hiszpanii. Zaniepokojona stanem polskiej demokracji Unia Europejska nie reaguje na demokrację w Hiszpanii, ponieważ uznaje, że nie powinna ingerować w sprawy wewnętrzne.

Jeszcze w ten sam dzień premier Hiszpanii Mariano Rajoy ku wielkiemu zaskoczeniu oświadczył, że policja wykonała jedynie swój obowiązek a działania rządu w Madrycie były zgodne z prawem. Cytując jego słowa: "W Katalonii nie odbyło się żadne referendum o samostanowieniu, a rządy prawa pozostają w mocy ze wszystkich sił". Również wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria stwierdziła, że policja działała wręcz "profesjonalnie i proporcjonalnie" i rzekomo chroniła praw i wolności obywateli. Widać do doskonale na uwiecznionych nagraniach.

Należy teraz zadać pytanie co będzie dalej? Katalonia będzie podliczać głosy. Hiszpania oczywiście i tak nie uzna wyniku i w ostateczności może aresztować członków katalońskiego rządu regionalnego, zaś region może utracić swoją autonomię. Niektórzy obserwatorzy uważają, że Hiszpania powinna odpowiedzieć za tą napaść i zostać ukarana przez Unię Europejską, zaś Katalonia obecnie najprawdopodobniej nie ma innego wyjścia jak kontynuować swoje dążenia niepodległościowe, aby uwolnić się od dyktatu Madrytu.

 

Źródła:

http://www.zerohedge.com/news/2017-10-01/fascism-shocking-footage-spanish-police-shooting-...

https://www.thenational.ae/world/europe/live-catalonia-referendum-spanish-pm-says-there-wa...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Zycie toczy sie dalej,lecz

Zycie toczy sie dalej,lecz rownowaga w nim juz dawno zostala zachwiana.Czlowiek oddajac papier demokratycznie dostaje w gebe.Nie dlatego,ze cos zlego zrobil,ale tylko dlatego ze wyrazil poglad.To troche przesada.To tak jakby ktos robiac codziennie sernik,ninawidzil jak ktos robi babke.Kazdy ma prawo do demokracji.A ktos z tej demokracji zrobil faszyzm 

Portret użytkownika Robaczkowa

Katalończycy nigdy nie czuli

Katalończycy nigdy nie czuli się Hiszpanami. Już kilkanaście lat temu kiedy byłam na wakacjach w Katalonii przewodniczka ostrzegała turystów aby nikt nawet nie próbował mówić po Hiszpańsku bo można dostać w mordę ,,i ona za to nie będzie odpowiadała". Kataloński wywodzi sie z łaciny więc ja mówiłam po łacinie i oni wszystko rozumieli i byli bardzo zadowoleni. Wiele słów jakie stosują bardzo przypomina łacinę.

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Podobno Soros finansował

Podobno Soros finansował katalońskich polityków. Widać że komuś nie w smak jedność Hiszpanii. Za czasów Franco też katalońska lewizna była wspierana przez finansjere, żeby osłabić niezależną od USA i ZSRR łagodną dyktature caudillo. Dziwne że Eurokołchoz staje w opozycji do działań Sorosa. Widać że Ameryka coraz bardziej skłócona z Europą

 

Portret użytkownika &

Przecież UE ma gdzieś to co

Przecież UE ma gdzieś to co się dzieje z Katalończykami. Nie nie, to nie Soros tylko fakt, że oni okradali Katalonię. Stworzenia Polski Soros chyba nie finansował. Nie chcą być z Hiszpanami, to nie. Każdy pamięta Śląsk gdy chciał się odłączyć od Polski gdy rządziło PO, to chyba problem z rządem w Madrycie, że chcą separacji.

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Równie dobrze można

Równie dobrze można powiedzieć że Niemcy okradają Zagłębie Ruhry a Polacy uprzemysłowiony Śląsk. Katalonia ma korzystne dla turystyki położenie geograficzne i klimat więc dostarcza do budżetu Hiszpanii sporo $. A jak Katalończycy nie chcą się dzielić wpływami z turystyki z centralą to centrala powinna wprowadzić embargo na eksport do Katalonii wszystkich towarów. Zobaczymy kto pierwszy zacznie przymierać głodem i skapituluje

 

Portret użytkownika MiamiVibe

Podręcznikowy ,,dziel i rządź

Podręcznikowy ,,dziel i rządź" w najczystszym wydaniu Smile Skłócić wszystkich ze sobą najbardziej jak się da, a gdy się prosta ludność będzie wybijać, elity wprowadzą ,,zbawiciela", który zaproponuje pokój i dostatek, w zamian za na przykład chipa. U nas jest to samo: polityka antyrosyjska, KOD, Smoleńsk, religie, ukraińcy, walki między partiami itd. Chyba ludzkość ma to w genach, musi mieć jakieś ,,Pana", najlepiej takiego który zaoferuje ładniejszy łańcuch i kaganiec Smile

Strony

Skomentuj